Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) Xiva Plaza” MChJ va “Xiva Lokomativ” MChJlardagi 100% ulushlarni (keyingi oʻrinlarda - Aktivlar) xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda - Konsultant) jalb qilish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan 2024-yil 11-iyul kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi.
Konsultantlar tomonidan Aktivni xususiylashtirish uchun zarur boʻladigan barcha maslahatlar va konsultatsiya xizmatlarini taqdim etilishi kutiladi.
Xorazm viloyatida joylashgan mehmonxonalarni xususiylashtirish boʻyicha konsultantlarni jalb qilish boʻyicha taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Xiva Plaza” MChJ va “Xiva Lokomativ” MChJlardagi 100% ulushlar xususiylashtirilishi belgilangan (keyingi oʻrinlarda - Bitim).
Savdo jarayonlari Oʻzbekiston Respublikasi qonunchilik talablari doirasida hamda Aktivlarning sohaviy va individual xususiyatidan kelib chiqib, eng yaxshi xorijiy yoki mahalliy tajriba asosida tashkil etilishi lozim.
“Xiva plaza” MChJ ("Farovon Khiva Hotel" mehmonxonasi):
• Umumiy maydoni: 2,72 ga;
• Bino-inshootlar maydoni: 8 773 m;
• Mavjud xonalar soni 106 ta.
• Umumiy maydoni: 8,85 ga;
• Bino-inshootlar maydoni: 2 078 m;
• Mavjud xonalar soni 93 ta.
a) Aktivni xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
ye) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
I. Aktivni boshqarish sohadasidagi bozor tahlili:
• Oʻzbekistonda va mintaqada sohani rivojlantirishdagi sharoitlarni va bozor tahlili, soha korxonalarini rivojlantirish uchun zarur sharoitlar; Oʻzbekistonda mexmonhona faoliyati bozorini tartibga soluvchi asosiy qoidalar tavsifi;
II. Aktiv tahlili:
• Aktivning tavsifi, uning bozor va raqobatdagi oʻrni;
• xatarlar (risk)ning tahlili: investor tahliliga muvofiq aktivni xatarga qoʻyadigan potensial yoʻnalish va ehtimollarni aniqlash va bunday bitimlarning muvoffaqiyatsizligiga sabab boʻladigan eng keng tarqalgan sabablarni oʻrganish. Aniqlangan risklarni kamaytirish borasida chora-tadbirlarni belgilash toʻgʻrisida tavsiyalar berish;
• tovar belgisi, bozor brendlari va intelektual mulkning boshqa jihatlariga egalik qilishni aniqlash;
• aktivlarga egalik qilish huquqi, korxona foydasiga yoki uchinchi shaxslarning mol-mulkiga boʻlgan mulkiy huquqlar, uchinchi shaxslar foydasiga belgilangan cheklovlar;
• Aktivni xususiylashtirish boʻyicha harakatlar ketma-ketligi tavsifi bilan xususiylashtirish mexanizmi boʻyicha takliflar va eʼlon matni boʻyicha tavsiyalar.
III. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng yaxshi amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• roadshow va “PR” strategiyasini ishlab chiqish, jamoatchilik bilan aloqalar oʻrnatish boʻyicha tavsiyalar taqdimoti, ularning savollariga javoblar;
• baholash uslubini toʻgʻri tanlash va ularning investorlar uchun dolzarbligini belgilash, har bir mehmonxonaboʻyicha diapazon narxi boʻyicha tavsiyalarni taqdim etish;
• Aktivni xususiylashtirishga qaratilgan barcha choralarni koʻrish, virtual maʼlumotlar xonasi (VDR) tashkil etish (zaruratga koʻra);

Привлекается профессиональная консалтинговая компания для приватизации гостиниц, расположенный в Хорезмской области
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов/Заказчик») объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее - «Консультант») для приватизации 100% долей ООО «Хива Плаза» и ООО «Хива Локоматив».
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 11 июля 2024 года.
Ожидается, что консультанты предоставят все необходимые советы и консультационные услуги по приватизации Активов.
Для получения дополнительной информации о данном процессе просим связаться по нижеуказанному контакту:
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации гостиниц, расположенных в Хорезмской области (RfP)
В соответствии с программами приватизации, предусмотрена приватизация 100% долей ООО «Хива Плаза» и ООО «Хива Локоматив» (далее – Сделка).
Торговые процессы должны быть организованы в рамках требований законодательства Республики Узбекистан и исходя из отраслевого и индивидуального характера Активов, на основе лучшего зарубежного или местного опыта.
ООО «Хива Плаза» (Гостиница "Farovon Khiva Hotel"):
• Адрес: Хорезмская область, город Хива, Киёт МСГ, улица Буюк Йўл, дом 1Б;
• Общая площадь: 2,72 га;
• Площадь зданий и сооружений: 8 773 кв.м.;
• Количество доступных номеров – 106.
ООО «Хива Локомотив» (Гостиница "Hotel Khiva Lokomotiv"):
• Общая площадь: 8,85 га;
• Площадь зданий и сооружений: 2 078 кв.м.;
• Количество доступных номеров – 93.
а) Видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Актива. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени; (до 10 баллов);
I. Анализ рынка в сфере управления активами:
II. Анализ активов:
• Описание актива, его положения на рынке и конкуренции;
• анализ рисков: выявление потенциальных направлений и вероятностей, подвергающих актив риску согласно анализу инвестора, и изучение наиболее частых причин неудачи таких сделок. Выработка рекомендаций по определению мер по снижению выявленных рисков;
• право собственности на активы, имущественные права в пользу предприятия или имущества третьих лиц, установленные ограничения в интересах третьих лиц;
• Предложения по механизму приватизации с описанием последовательности действий по приватизации актива и рекомендациями по тексту объявления.
• выбор правильного метода оценки и определение его актуальности для инвесторов, предоставление рекомендаций по ценовому диапазону для каждой гостиницы;