"UZ DONGJU PEINT KOMPANI" MChJ QKdagi davlat ulushini xususiylashtirish jarayonining qatʼiy narx takliflarini qabul qilish bosqichi to‘g‘risida axborot
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yil 20 noyabr kuni chop etilgan eʼlonga muvofiq“UZ DONGJU PEINT KOMPANI" MChJ QK (keyingi o‘rinlarda - “Kompaniya” yoki “Aktiv”) ustav kapitalidagi 50,0 foiz davlat ulushini (keyingi o‘rinlarda – “Bitim”) xususiylashtirish jarayoni yuzasidan quyidagilar ma'lum qilinadi.
Avval ma'lum qilganimizdek, "Rezolut" konsalting kompaniyasi va "Dentons Tashkent" advokatlik firmasi konsorsiumi (keyingi o‘rinlarda – “Maslahatchi”) ushbu bitim yuzasidan Davaktiv agentligining maslahatchisi sifatida jalb etilgan.
Kompaniyaning xususiylashtirish jarayonlari doirasida Maslahatchi tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan salohiyatli investorlarga investitsiya tizerlari yuborildi. Natijada, 2022 yil 27 noyabrga qadar 8 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of Interest) to‘g‘risidagi arizalar kelib tushdi.
Davaktiv agentligi hamda xususiylashtirish bo‘yicha Maslahatchi tomonidan kelib tushgan barcha arizalar quyidagi mezonlar bo‘yicha saralanadi:
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin bo‘lgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yo‘qligi;
• O‘zbekiston Respublikasining 660-II-sonli “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risida”giQonuniga rioya etilishi;
Maslahatchi tomonidan kelib tushgan arizalar yuqoridagi mezon talablari asosida chuqur o‘rganildi va barcha talabgorlarning yuqoridagi talablarga muvofiqligi aniqlandi.
Shunga ko‘ra, Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvofaqqiyatli o‘tgan 4 nafar talabgorlar xususiylashtirish jarayonlarining kelgusi Majburiyatga ega bo‘lmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilindi hamda ularga ushbu bosqich jarayonlari to‘g‘risidagi xat (Process Letter 1) yuborildi.
Xususiylashtirish jarayoninig majburiyatga ega bo‘lmagan takliflarni qabul qilish bosqichida o‘z ishtirokini tasdiqlagan talabgorlar bilan Axborotlarni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitim (NDA) imzolanib, ularga maslahatchi tomonidan tayyorlangan Aktivni sotib olish narxi bo‘yicha indikativ majburiyatga ega bo‘lmagan takliflarni tayyorlash uchun zarur bo‘lgan axborotni o‘z ichiga olgan dastlabki ma'lumotlar to‘plami (Information Memorandum) bilan tanishish imkoniyati beradigan virtual ma'lumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati berildi.
Joriy yilning 14 dekabrga qadar, Maslahatchiga Kompaniya ustav kapitalidagi davlat ulushini sotib olish narxi bo‘yicha 4 nafar talabgorlarning majburiyatga ega bo‘lmagan takliflari (NBO) kelib tushgan. Maslahatchi tomonidan talabgorlar takliflari savdo jarayonining ushbu bosqichida belgilangan talablarga, shu jumladan, ularning moliyaviy ko‘rsatkichlari, to‘lovga qobiliyatlilik darajasi o‘rganildi va uning tavsiyasiga asosan barcha 4 nafar talabgorlar savdo jarayonlarining navbatdagi majburiyatga ega bo‘lgan (BO) takliflarni qabul qilish bosqichiga o‘tkazildi.
Kelgusida, mazkur talabgorlar xususiylashtirish jarayonlarining keyingi bosqichlarida ishtirok etish uchun taklif qilinadi hamda ularga keyingi bosqich jarayonlari to‘g‘risidagi Maslahatchi tomonidan jarayon xati (Process Letter 2) yuboriladi. Xususiylashtirish jarayonlarida kelgusidagi o‘z ishtirokini tasdiqlagan talabgorlarga maslahatchi tomonidan tayyorlangan Kompaniyaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati bo‘yicha mustaqil tahliliy hisobotlarini (VDD) o‘z ichiga olgan virtual axborot xonasiga (VDR) kirish imkoniyati hamda Kompaniyaga tashrif buyurgan holda uning boshqaruv organi bilan uchrashish imkoniyati yaratiladi.
Shuningdek, Maslahatchi tomonidan Aktivni sotib olish narxi bo‘yicha majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO) 2023 yilning 14 yanvar kuni soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar qabul qilinadi.
Davaktiv agentligi hamda "Rezolut" konsalting kompaniyasi va "Dentons Tashkent" advokatlik firmasi konsorsiumi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda xususiylashtirish jarayonlarining Majburiyatga ega bo‘lmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tgan talabgorlar bilan kelgusidagi konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.

Информация об этапе приёма обязывающих предложений процесса приватизации государственной доли в СП ООО "УЗ ДОНГЖУ ПЭИНТ КОМПАНИ"
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами от 20 ноября 2022 года, завершился этап выражения заинтересованности (Express of Interest) по приобретению 50,0% государственной доли (далее – «Сделка») в уставном капитале СП ООО «УЗ ДОНГЖУ ПЭИНТ КОМПАНИ» (далее – «Компания» или «Актив»).
Как мы сообщали ранее, консорциум консалтинговой компании «Rezolut» и адвокатской фирмы «Dentons Tashkent» (далее – «Консультант») был привлечен в качестве консультанта Агентства госактивов по данной Сделке.
В рамках процессов приватизации Компании, со стороны Консультанта были проведены комплексные маркетинговые мероприятия, включая рассылку инвестиционных тизеров потенциальным инвесторам. В результате, до 27 ноября 2022 года в адрес Консультанта поступили заявки на выражение заинтересованности (Express of interest) от 8 международных и местных инвесторов.
Соответственно, 4 заявителя, успешно прошедшие этап выражения заинтересованности в приобретении Актива (Express of interest), были приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации по приёму необязывающих предложений (NBO), и соответственно им было направлено письмо о процессах данного этапа (Process Letter 1).
С претендентами, подтвердившими своё участие на этапе приема необязывающих предложений процесса приватизации, было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), затем был предоставлен доступ в виртуальную комнату данных (VDR), которая позволила им ознакомиться с информационным меморандумом (Information Memorandum), подготовленным консультантом, который содержит информацию, необходимую для подготовки индикативных необязывающих предложений для покупки Актива.
До 14 декабря текущего года,  Консультанту поступили необязывающие предложения (NBO) от 4 претендентов по приобретению государственной доли в уставном капитале Компании. Предложения претендентов изучены Консультантом на соответствие требованиям данного этапа процесса продаж, в том числе их финансовыми показателями, уровнем платежеспособности, и на основании рекомендации Консультанта все 4 претендента переведены на следующий этап приема обязывающих предложений (BO).
В последующем, данные претенденты будут приглашены для участия в следующих этапах процесса приватизации и Консультант направит им письмо о процессах следующего этапа (Process Letter 2). Претендентам, подтвердившим свое будущее участие в процессе приватизации, предоставляется возможность доступа к виртуальной  комнате данных (VDR), включающая в себя подготовленные консультантом независимые аналитические отчеты (VDD) о финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Компании, а также предоставляется возможность встречи с органом управления Компании с непосредственным визитом.
Обязывающие предложения (BO) по приобретению Актива будут приниматься Консультантом до 18:00 (по ташкентскому времени) 14 января 2023 года.
Агентство госактивов, а также консорциум консалтинговой компании «Rezolut» и адвокатской фирмы «Dentons Tashkent» выражают благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессу приватизации и подавшим заявки, а также выражают уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап приёма необязывающих предложений (NBO) по приобретению Актива.