"UZ DONGJU PEINT KOMPANI" MChJ QKdagi davlat ulushini xususiylashtirish jarayonining qatʼiy narx takliflarini qabul qilish bosqichi to‘g‘risida axborot
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yil 20 noyabr kuni chop etilgan eʼlonga muvofiq“UZ DONGJU PEINT KOMPANI" MChJ QK (keyingi o‘rinlarda - “Kompaniya” yoki “Aktiv”) ustav kapitalidagi 50,0 foiz davlat ulushini (keyingi o‘rinlarda – “Bitim”) xususiylashtirish jarayoni yuzasidan quyidagilar ma'lum qilinadi.
Avval ma'lum qilganimizdek, "Rezolut" konsalting kompaniyasi va "Dentons Tashkent" advokatlik firmasi konsorsiumi (keyingi o‘rinlarda – “Maslahatchi”) ushbu bitim yuzasidan Davaktiv agentligining maslahatchisi sifatida jalb etilgan.
Kompaniyaning xususiylashtirish jarayonlari doirasida Maslahatchi tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan salohiyatli investorlarga investitsiya tizerlari yuborildi. Natijada, 2022 yil 27 noyabrga qadar 8 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of Interest) to‘g‘risidagi arizalar kelib tushdi.
Davaktiv agentligi hamda xususiylashtirish bo‘yicha Maslahatchi tomonidan kelib tushgan barcha arizalar quyidagi mezonlar bo‘yicha saralanadi:
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin bo‘lgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yo‘qligi;
• O‘zbekiston Respublikasining 660-II-sonli “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risida”giQonuniga rioya etilishi;
Maslahatchi tomonidan kelib tushgan arizalar yuqoridagi mezon talablari asosida chuqur o‘rganildi va barcha talabgorlarning yuqoridagi talablarga muvofiqligi aniqlandi.
Shunga ko‘ra, Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvofaqqiyatli o‘tgan 4 nafar talabgorlar xususiylashtirish jarayonlarining kelgusi Majburiyatga ega bo‘lmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilindi hamda ularga ushbu bosqich jarayonlari to‘g‘risidagi xat (Process Letter 1) yuborildi.
Xususiylashtirish jarayoninig majburiyatga ega bo‘lmagan takliflarni qabul qilish bosqichida o‘z ishtirokini tasdiqlagan talabgorlar bilan Axborotlarni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitim (NDA) imzolanib, ularga maslahatchi tomonidan tayyorlangan Aktivni sotib olish narxi bo‘yicha indikativ majburiyatga ega bo‘lmagan takliflarni tayyorlash uchun zarur bo‘lgan axborotni o‘z ichiga olgan dastlabki ma'lumotlar to‘plami (Information Memorandum) bilan tanishish imkoniyati beradigan virtual ma'lumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati berildi.
Joriy yilning 14 dekabrga qadar, Maslahatchiga Kompaniya ustav kapitalidagi davlat ulushini sotib olish narxi bo‘yicha 4 nafar talabgorlarning majburiyatga ega bo‘lmagan takliflari (NBO) kelib tushgan. Maslahatchi tomonidan talabgorlar takliflari savdo jarayonining ushbu bosqichida belgilangan talablarga, shu jumladan, ularning moliyaviy ko‘rsatkichlari, to‘lovga qobiliyatlilik darajasi o‘rganildi va uning tavsiyasiga asosan barcha 4 nafar talabgorlar savdo jarayonlarining navbatdagi majburiyatga ega bo‘lgan (BO) takliflarni qabul qilish bosqichiga o‘tkazildi.
Kelgusida, mazkur talabgorlar xususiylashtirish jarayonlarining keyingi bosqichlarida ishtirok etish uchun taklif qilinadi hamda ularga keyingi bosqich jarayonlari to‘g‘risidagi Maslahatchi tomonidan jarayon xati (Process Letter 2) yuboriladi. Xususiylashtirish jarayonlarida kelgusidagi o‘z ishtirokini tasdiqlagan talabgorlarga maslahatchi tomonidan tayyorlangan Kompaniyaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati bo‘yicha mustaqil tahliliy hisobotlarini (VDD) o‘z ichiga olgan virtual axborot xonasiga (VDR) kirish imkoniyati hamda Kompaniyaga tashrif buyurgan holda uning boshqaruv organi bilan uchrashish imkoniyati yaratiladi.
Shuningdek, Maslahatchi tomonidan Aktivni sotib olish narxi bo‘yicha majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO) 2023 yilning 14 yanvar kuni soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar qabul qilinadi.
Davaktiv agentligi hamda "Rezolut" konsalting kompaniyasi va "Dentons Tashkent" advokatlik firmasi konsorsiumi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda xususiylashtirish jarayonlarining Majburiyatga ega bo‘lmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tgan talabgorlar bilan kelgusidagi konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.

Information about the stage of accepting binding offers of the privatization process of the state share in JV "UZ-DONGJU PAINT COMPANY" LLC
According to the announcement published by the State Assets Management Agency on November 20, 2022, the Express of Interest stage of the purchase of 50,0% state share (the "Deal") in the authorized capital of JV "UZ-DONGJU PAINT COMPANY" LLC (the "Company" or the "Asset") has been completed.
As we reported earlier, сonsortium of consulting company Rezolut and law firm Dentons Tashkent have been attracted as a consultant of the Agency  for this deal.
In the framework of the Company's privatization processes, the Consultant carried out complex marketing activities, including the distribution of investment teasers to potential investors. As a result, by November 27, 2022, the Consultant received Express of Interest applications from 8 international and local investors.
Based on the results of a detailed study of the proposals received by the Consultant, their compliance with the requirements of the above criteria was determined.
Accordingly, 4 applicants who successfully passed the Express of Interest stage were invited to participate in the next stage of the privatization process to accept non-binding offers (NBO), and accordingly a letter on the processes of this stage was sent to them (Process Letter 1).
The applicants who confirmed their participation in the process of accepting non-binding offers for the privatization process signed a Non-Disclosure Agreement (NDA) and were then granted access to the Virtual Data Room (VDR), which allowed them to review the Information Memorandum prepared by the consultant, which contains the information required to prepare indicative non-binding offers for the purchase of the Asset.
Till December 14 this year Consultant has received 4 non-binding offers (NBO) for the purchase price of state share in the authorized capital of the Company. Applicants' offers have been analyzed by the Consultant to meet the requirements of this stage of the sales process, including their financial performance and solvency level, and based on the Consultant's recommendation, all of 4 applicants have been transferred to the next stage of accepting binding offers (BO).
Subsequently, these applicants will be invited to participate in the next stages of the privatization process and Consultant will send them a letter on the processes of the next stage (Process Letter 2). Applicants who have confirmed their future participation in the privatization process will be given the opportunity to access the Virtual Data Room (VDR), which includes independent analytical reports (VDD) on financial, tax, legal and environmental performance of the Company prepared by the Consultant, as well as the opportunity to meet with the management body with a direct visit to Company.
Binding offers (BO) for the purchase of the Assets will be accepted by the Consultant until 18:00 (Tashkent time) January 14, 2023.
The State Assets Management Agency together with Consortium of consulting company Rezolut and law firm Dentons Tashkent would like to thank all participants, who have shown interest in the privatization process and submitted proposals, as well as to express confidence in further constructive cooperation with applicants, who have successfully passed the non-binding offers (NBO) acceptance stage of the privatization process.