Ислом тараққиёт банки гуруҳи билан хусусийлаштириш жараёнларида ҳамкорлик ўрнатилди
Жорий йил 20 июль куни Давлат активларини бошқариш агентлиги директори Акмалхон Ортиков ва Ислом тараққиёт банки гуруҳига кирувчи Инвестициялар ва экспорт кредитларини суғурталаш ислом корпорацияси (кейинги ўринларда – ICIECбош директори Усама Каисси ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш юзасидан Ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
Мазкур Меморандум томонлар ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик ва ишонч тамойилларига мувофиқ тузилган бўлиб, унинг доирасида савдо, инвестициялар, хусусийлаштириш ва корпоратив бошқарув соҳасида малака ва тажрибани ошириш мақсадида ахборот алмашиш йўналишида ҳамкорлик амалга оширилади.
Шу билан бирга, Меморандум хусусийлаштириш соҳасида ҳамкорликка, хусусан, ICIEC мижозлари базаси ва йирик тадбиркорлар ўртасида Ўзбекистонда хусусийлаштирилаётган давлат активлари тўғрисида реклама кампанияларини ўтказиш орқали салоҳиятли инвесторларни жалб қилишни қўллаб-қувватлашга қаратилган.
Бундан ташқари, Меморандум билан Ўзбекистонда хусусийлаштириш ва корпоратив бошқарув жараёнларини ривожлантиришни амалий қўллаб-қувватлашга қаратилган жараённи бошлаш режалаштирилган. Хусусан, семинарлар, ишчи учрашувлар ташкил этиш, шунингдек, ҳар икки томон вакилларининг долзарб масалалар ва келишилган мавзулар бўйича ўзаро ташрифлари ва суҳбатлар кўринишида барча зарур ёрдам кўрсатилади. Зарур ҳолларда ўзаро келишувга кўра бошқа муассасалар вакиллари ҳам ахборот ва тажриба алмашишда иштирок этишлари мумкин.
Инвестициялар ва экспорт кредитларини суғурталаш ислом корпорацияси - экспорт ва кредит суғуртаси ташкилоти ҳамда Ислом тараққиёт банки гуруҳининг аъзоси бўлиб, бош қароргоҳи Саудия Арабистонининг Жидда шаҳрида жойлашган. ICIEC аъзо мамлакатларнинг иқтисодий фаолияти ёки лойиҳаларига тааллуқли савдони молиялаштириш ва инвестиция операцияларининг барча синфлари учун турли суғурта маҳсулотларини фаол етказиб берувчи ташкилот ҳисобланади.

Налажено сотрудничество в процессах приватизации с группой Исламского банка развития
20 июля текущего года директор Агентства по управлению государственными активами Акмалхон Ортиков и генеральный директор Исламской корпорации страхования инвестиций и экспортных кредитов (далее – «ICIEC») Усама Кайсси, входящей в группу Исламского банка развития, подписали Меморандум о взаимопонимании.
Меморандум, заключенный на принципах взаимовыгодного сотрудничества и доверия между сторонами, предусматривает, что сотрудничество проводится в направлении обмена информацией с целью повышения квалификации и опыта в области торговли, инвестирования, приватизации и корпоративного управления.
Вместе с тем, документ нацелен на сотрудничество в сфере приватизации, а именно поддержки в привлечении потенциальных инвесторов путем проведения рекламных кампаний среди клиентской базы ICIEC и крупных предпринимателей о приватизируемых государственных активах в Узбекистане.
Кроме того, Меморандумом планируется запустить процесс, направленный на практическую поддержку развития процессов приватизации и корпоративного управления в Узбекистане. В частности, будет оказана вся необходимая поддержка в виде организации семинаров и рабочих встреч, а также взаимных визитов и бесед представителей обеих сторон по актуальным вопросам и согласованным темам. В необходимых случаях по взаимному согласию в обмене информацией и опытом могут участвовать представители других учреждений.
Исламская корпорация по страхованию инвестиций и экспортных кредитов, является организацией по страхованию экспорта и кредитов, а также членом Группы Исламского банка развития, имеющая главный офис в Джидде, Саудовская Аравия. ICIEC является активным поставщиком различных страховых продуктов для всевозможных классов торгового финансирования и инвестиционных операций, применимых к экономической деятельности или проектам Стран-участников.