Навоий вилоятида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 2 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Навоий вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 200 нафардан зиёд тадбиркорлар ва инвесторлар, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари иштирок этди.
Тақдимот Давактив агентлиги директор ўринбосари Алишер Миралиев, Давактив агентлигининг Навоий вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Нурали Атажонов ҳамда вилоят ҳокимининг ўринбосари Элбек Ғаффоров бошчилигида бўлиб ўтди.
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Навоий вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йил давомида жами 65 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 46 та давлат активлари 142,1 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 2254 та 628,3 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 804 та 118,3 гектар ер участкалари 27,3 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 37 та янги давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, 67 та давлат активлари 60,8 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 105,5 млрд.сўм бўлган 69 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Навоий вилоятида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 17 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 58 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Шу билан бирга, куннинг иккинчи ярмида ОАВ вакиллари учун Пресс-тур ҳам ташкил этилиб, ҳудудда хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жойига чиққан ҳолда ўрганилди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Самарқанд, Қашқадарё вилоятларида ўтказилди ҳамда кейинги ўринларда республиканинг барча вилоятларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилади.

В Навоийской области для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация «Roadshow»
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2024 года «О дополнительных мерах по сокращению участия государства в экономике», утверждены выставление на публичные торги государственные пакеты акций в 247 предприятиях и 1028 объектов недвижимости, а также первичное публичное размещение (IPO) и (или) вторичное публичное размещение (SPO) государственных акций 12 крупных предприятий на местном фондовом рынке.
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, 2 августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередная презентация “Roadshow” государственных активов, подлежащих приватизации в Навоийской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства госактивов Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства госактивов в Навоийской области Нурали Атажонова, а также заместителя хокима Навоийской области Элбека Гаффорова.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Навоийской области за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 65 государственных активов, из которых 46 активов были проданы за 142,1 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 2254 земельных участков площадью 628,3 га, из них проданы 804 земельных участков площадью 118,3 га за 27,3 млрд.сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 37 новых государственных активов, из них продано 67 государственных активов на сумму 60,8 млрд.сум. В настоящее время продолжаются торги 69 государственных активов общей стоимостью 105,5 млрд.сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены 17 активов государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 58 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Навоийской области.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Кашкадарьинской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики и Республике Каракалпакстан.