Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори билан хусусийлаштириш жараёнлари янада жадаллаштирилади (2024 йилги хусусийлаштириш дастури)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 19 апрелдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори имзоланди.
Биринчидан, қарор билан қуйидагилар тасдиқланмоқда:
1. 247 та корхонадаги давлат акция пакетлари (улушлари) оммавий савдоларга чиқарилади;
2. 1028 та кўчмас мулк объекти оммавий савдоларга чиқарилади;
3. 12 та йирик корхонадаги давлат улушларининг маҳаллий фонд бозорида бирламчи (IPO) ва (ёки) иккиламчи (SPO) оммавий таклифи ўтказилади;
(Ўзбектелеком, Ўзбекгидроэнерго, Олмалиқ КМК, Ўзбекгеологияқидирув, Ўзбекгеофизика - 2 фоиздан; Товар-хомашё биржаси - 2,4 фоиз; Темирйўлкарго, Ўзтемирйўлконтейнер - 4 фоиздан; “Тошкент” РФБ, Ўзбекистон почтаси, UzAuto Motors Powertrain, Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш - 5 фоиз).
Иккинчидан, давлат активларини сотишни жадаллаштириш ва иқтисодиётда хусусий сектор улушини ошириш мақсадида қуйидагилар белгиланмоқда:
1. давлат активлари 3 ойда сотилмаганда (Тошкент шаҳри ва вилоят марказлари бундан мустасно) уларнинг бошланғич баҳосининг 10 фоизигача босқичма-босқич пасайтирилади;
2. 2024 йил 1 январгача ижара шартномалари асосида ижарага олганига камида 5 йил бўлган ва мажбуриятларни бажарган тадбиркорларга хусусийлаштириш дастурларига кирган давлат мулкини баҳоланган қийматда тўғридан-тўғри сотиб олиш ҳуқуқи берилади;
3. давлат кўчмас мулкини бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотиб олган харидорлар томонидан ер ва мол-мулк солиқлари ушбу объектлар учун тўланган маблағларга пропорционал равишда ҳисобланади.
Учинчидан, қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини сотишни тезлаштириш мақсадида қуйидаги тартиб ўрнатилмоқда:
1. ер участкалари (Тошкент шаҳри ва вилоят марказлари бундан мустасно) 3 ойда сотилмаганда, бошланғич қийматининг 30 фоизигача, 6 ойда сотилмаганда – 10 фоизигача пасайтирилади ва тўловларининг 15 фоизини 3 ой муддатда, қолган қисмини 10 йилгача муддатда бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти берилади;
2. 4 ва 5-тоифадаги туманларда жойлашган давлат активлари ва мулк ҳуқуқи асосида сотиб олинган ер участкалари бўйича тўловлар 5 йил ичида тенг улушларда бўлиб-бўлиб тўланади. Ер участкаларини сотиб олганда уларни гаровга қўйиш учун талаб этиладиган амалдаги 35 фоиз тўлов миқдори 15 фоизга туширилмоқда.

Решением Президента Республики Узбекистан процессы приватизации будут ускорены (программа приватизации 2024 года)
Подписано Постановление Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2024 года «О дополнительных мерах по сокращению участия государства в экономике».
Во-первых, постановлением удтверждается следующее:
1. Государственные пакеты акций (доли) 247 предприятий будут выставлены на публичные торги;
2. 1028 объектов недвижимости будут выставлены на публичные торги;
3. Первичное (IPO) и (или) вторичное (SPO) публичное размещение государственных акций 12 крупных предприятий будет проведено на местном фондовом рынке;
(Узбектелеком, Узбекгидроэнерго, Алмалык КМК, Узбекгеологиякидирув, Узбекгеофизика - по 2 процента; Товарно-сырьевая биржа - 2,4 процента; Темирйулкарго, Узтемирйулконтейнер - по 4 процента; РФБ "Ташкент", Узбекпочта, UzAuto Motors Powertrain, Организация электронных онлайн-аукционов - 5 процентов).
Во-вторых, в целях ускорения продажи государственных активов и увеличения доли частного сектора в экономике определены следующие:
1. если государственные активы не будут проданы в течение 3 месяцев (за исключением города Ташкента и центров областей), их первоначальная стоимость будет поэтапно снижена до 10 процентов;
2. предпринимателям предоставляется право напрямую приобретать включенное в программу приватизации государственное имущество по оценочной стоимости, получившие в аренду на основании договоров аренды, заключенных до 1 января 2024 года и срок аренды которых составляет не менее 5 лет,  а также выполнившие свои обязательства по аренде;
3. Налоги на землю и имущество для покупателей, приобретающих государственную недвижимость на условиях рассрочки платежа, рассчитываются пропорционально средствам, уплаченным за эти объекты.
В-третьих, в целях ускорения реализации земельных участков несельскохозяйственного назначения устанавливается следующий порядок:
1. первоначальная стоимость земельных участков (за исключением города Ташкента и областных центров) несельскохозяйственного назначения будет снижена до 30%, если они не будут проданы в течение 3 месяцев, и до 10%, если они не будут проданы в течение 6 месяцев, а также предоставляется возможность оплатить 15 процентов платежей за 3 месяца, а остальную часть в рассрочку до 10 лет
2. платежи за государственное имущество, расположенное в районах 4 и 5 категорий, и земельные участки, приобретенные на праве собственности, будут выплачиваться равными долями в течение 5 лет. Нынешний первоначальный взнос в размере 35 процентов, необходимый для залога приобретенных земельных участков, снижается до 15 процентов.