Сирдарё вилоятида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 10 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Сирдарё вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 200 нафардан зиёд тадбиркорлар ва инвесторлар, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари иштирок этди.
Тақдимот Давактив агентлиги директорининг ўринбосари Алишер Миралиев, Давактив агентлигининг Сирдарё вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Муҳаммад Мусурмонкулов ҳамда вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Абдурахим Умаров бошчилигида бўлиб ўтди.
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Сирдарё вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йил давомида жами 79 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 37 та давлат активлари 126,1 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 2 668 та 156,1 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 1 047 та 115,5 гектар ер участкалари 33,5 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 62 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 49 та давлат активлари 146,6 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 235,4 млрд.сўм бўлган 68 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Сирдарё вилоятида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 7 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 80 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган тадбир якунида қатнашчилар ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга тегишли жавоблар бериб ўтилди. Жумладан, махсус саноат зоналарида тадбиркорларга берилган давлат кўчмас мулк объектларини хусусийлаштириш имкониятлари ва тартиби юзасидан тадбиркор томонидан берилган саволга тушунтириш берилди. Шунингдек, маҳаллий тадбиркорларнинг давлат объектларини ижара олиш муддатлари бўйича бир қатор таклифлари қабул қилинди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Самарқанд, Қашқадарё, Навоий, Бухоро, Жиззах вилоятларида ўтказилди ва кейинги ўринларда республиканинг барча қолган вилоятларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилади.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in Syrdarya region
In order to accelerate the work on explaining and promoting the essence and meaning of this decree in the regions, on August 10 of this year, the State Assets Management Agency (UzSAMA) held a regular “Roadshow” presentation of state assets to be privatized in Syrdarya region, in particular, state shares in enterprises, vacant state facilities and land plots.
The event was attended by more than 200 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
This event was led by the Deputy Director of the UzSAMA Alisher Miraliyev, the Head of the territorial department of the UzSAMA in Syrdarya region Mukhammad Musurmonkulov, as well as the First deputy khokim of Syrdarya region Abdurakhim Umarov.
At the same time, the Roadshow participants were informed about the work done in Syrdarya region during 2023, in particular, 79 state assets were put up for auction by the territorial department of the UzSAMA, of which 37 assets were sold for 126,1 billion.UZS. In addition, 2 668 land plots with the area of 156,1 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 1 047 land plots with the area of 115,5 hectares were sold for 33,5 billion UZS.
In the past period of 2024, the regional department put up a total of 62 state assets for public sales and sold 49 state assets worth 146,6 billion.UZS. Currently, 68 state assets worth 235,4 billion.UZS are still continuing to be offered for sale.
In turn, in accordance with the 2024 privatization program7 assets of the state and enterprises with state participation, as well as 80 real estate objects put up for public sales in Syrdarya region were presented to entrepreneurs and participants of the event.
To date, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Samarkand, Kashkadarya, Navai, Bukhara, Jizzakh regions, and will be held in the coming days in all other regions of the republic and the Republic of Karakalpakstan.