Хоразм вилоятида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 17 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Хоразм вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланганер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Тақдимот Давактив агентлиги директорининг ўринбосари Алишер Миралиев, Давактив агентлигининг Хоразм вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Шухрат Рахимов, вилоят ҳокимининг ўринбосари Анвар Давлетов бошчилигида бўлиб ўтди.
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Хоразм вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йил давомида жами 89 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 62 та давлат активлари 70,3 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 1655 та 110,9 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 1303 та 43,7 гектар ер участкалари 31,9 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 57 та янги давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, 62 та давлат активлари 110,8 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 170,8 млрд.сўм бўлган 43 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Хоразм вилоятида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 20 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг улушлари ҳамда 65 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган тадбир якунида қатнашчилар ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга тегишли жавоблар бериб ўтилди. Жумладан, махсус саноат зоналарида тадбиркорларга берилган давлат кўчмас мулк объектларини хусусийлаштириш имкониятлари ва тартиби юзасидан тадбиркор томонидан берилган саволга тушунтириш берилди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Самарқанд, Қашқадарё, Навоий, Бухоро, Сирдарё, Жиззах вилоятларида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилди ҳамда кейинги ўринларда Сурхондарё ва Тошкент вилоятларида ўтказилади.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in Khorezm region
In order to accelerate the work on explaining and promoting the essence and meaning of this decree in the regions, on August 17 of this year, the State Assets Management Agency (UzSAMA) held a regular “Roadshow” presentation of state assets to be privatized in Khorezm region, in particular, state shares in enterprises, vacant state facilities and land plots.
This event was led by the Deputy Director of the UzSAMA Alisher Miraliyev, the Head of the territorial department of the UzSAMA in Khorezm region Shuhrat Raximovthe Deputy khokim of Khorezm region Anvar Davletov.
At the same time, the Roadshow participants were informed about the work done in Khorezm region during 2023, in particular, 89 state assets were put up for auction by the territorial department of the UzSAMA, of which 62 assets were sold for 70,3 billion.UZS. In addition, 1655 land plots with the area of 110,9 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 1303 land plots with the area of 43,7 hectares were sold for 31,9 billion UZS.
In the past period of 2024, the regional department put up a total of 57 new state assets for public sales and sold 62 state assets worth 110,8 billion.UZS. Currently, 43 state assets worth 170,8 billion.UZS are still continuing to be offered for sale.
In turn, in accordance with the 2024 privatization program, 20 shares of the state and enterprises with state participation, as well as 65 real estate objects put up for public sales in Khorezm region were presented to entrepreneurs and participants of the event.
To date, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Samarkand, Kashkadarya, Navai, Bukhara, Syrdarya, Jizzakh regions and Republic of Karakalpakstan, and will be held in the coming days in Surkhandarya and Tashkent.