Хоразм вилоятида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 17 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Хоразм вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланганер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Тақдимот Давактив агентлиги директорининг ўринбосари Алишер Миралиев, Давактив агентлигининг Хоразм вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Шухрат Рахимов, вилоят ҳокимининг ўринбосари Анвар Давлетов бошчилигида бўлиб ўтди.
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Хоразм вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йил давомида жами 89 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 62 та давлат активлари 70,3 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 1655 та 110,9 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 1303 та 43,7 гектар ер участкалари 31,9 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 57 та янги давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, 62 та давлат активлари 110,8 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 170,8 млрд.сўм бўлган 43 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Хоразм вилоятида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 20 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг улушлари ҳамда 65 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган тадбир якунида қатнашчилар ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга тегишли жавоблар бериб ўтилди. Жумладан, махсус саноат зоналарида тадбиркорларга берилган давлат кўчмас мулк объектларини хусусийлаштириш имкониятлари ва тартиби юзасидан тадбиркор томонидан берилган саволга тушунтириш берилди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Самарқанд, Қашқадарё, Навоий, Бухоро, Сирдарё, Жиззах вилоятларида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилди ҳамда кейинги ўринларда Сурхондарё ва Тошкент вилоятларида ўтказилади.

В Хорезмской области для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, 17 августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведена очередная “Roadshow” презентация государственных активов, подлежащих приватизации в Хорезмской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства госактивов Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства госактивов в Хорезмской области Шухрата Рахимова, заместителя хокима Хорезмской области Анвара Давлетова.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Хорезмской области за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 89 государственных активов, из которых 62 активов были проданы за 70,3 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 1655 земельных участков площадью 110,9 га, из них проданы 1303 земельных участков площадью 43,7 га за 31,9 млрд. сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 57 новых государственных активов, а также продано 62 государственных активов на сумму 110,8 млрд. сум. В настоящее время продолжаются торги 43 государственных активов общей стоимостью 170,8 млрд.сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены 20 долей государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 65 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Хорезмской области.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Кашкадарьинской, Навоийской, Бухарской, Сырдарьинской, Джизакской областях и в Республике Каракалпакстан, а также будут проводиться в ближайшие дни в Сурхандарьинской и Ташкенской области.