Давлат активларини бошқариш агентлиги давлат иштирокидаги корхоналарнинг молиявий ҳисоботлар таҳлилини эълон қилди
Ҳозирда, давлат иштирокидаги корхоналар сони 2 117 тани ташкил этади (227-АЖ, 1 075-МЧЖ, 815-ДУК), шундан 347 таси бўлиб тўлаш шарти билан сотилган. Булар фаолиятсиз ёки тугатиш жараёни олиб борилаётган корхоналар ҳисобланади. Ушбу корхоналарда давлат номидан акциядор (иштирокчи, муассис) функцияси 70 дан ортиқ вазирлик ва идоралар, маҳаллий ҳокимлик органлари томонидан амалга оширилади.
Давлат иштирокидаги корхоналар фаолиятини таҳлил қилиш ва мониторингини олиб бориш, улар фаолияти очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш мақсадида Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 30 октябрдаги 674-сон қарори билан корхоналарнинг асосий молиявий ва иқтисодий кўрсаткичларини Давактив агентлиги сайтида жойлаштириб бориш белгиланди.
Шунингдек, Давактив агентлиги томонидан давлат иштирокидаги корхоналар молиявий ҳисоботларини умумлаштириш ва синхронлаш мақсадида тегишли органлар билан электрон маълумот алмашинуви йўлга қўйилган.
Шунга кўра, 2021 йил якуни бўйича молиявий ҳисоботлар таҳлили натижаси бўйича, ҳисобот топширган 1770 та корхонанинг энг юқори соф фойда олган 20 та, энг кўп зарар кўрган 20 та ва давлат улуши бўйича энг кўп дивиденд тўлаган (оралиқ дивиденд ва олдинги йиллар қарздорликлари билан бирга) 10 та корхоналар рўйхати шакллантирилди.
Энг кўп соф фойда олган ва дивиденд тўлаган корхона шубҳасиз бу – “Навоий кон-металлургия комбинати” ДК бўлди, шунингдек, энг кўп зарар кўриб ишлаган корхона эса “Ўзтрансгаз” АЖ деб топилди (“Ўзтрансгаз” АЖ ўтган йил ҳам энг кўп зарар кўрган корхона ҳисобланган).
Давлат иштирокидаги корхоналар ва уларнинг кўрсаткичлари тўғрисидаги батафсил маълумотлар билан Давактив агентлиги расмий сайти орқали танишишингиз мумкин.
Эслатиб ўтамиз, Давактив агентлиги томонидан 2020 йил якуни бўйича ҳам Топ-20 та соф фойда ва Топ-20 та зарар кўрган корхоналар эълон қилинган эди.

Агентство по управлению государственными активами опубликовало анализ финансовой отчетности предприятий с госучастием
В настоящий момент количество предприятий с государственным участием насчитывает 2 117 (227 АО, 1075 ООО и 815 ГУП), в том числе 347 бездействующих или подлежащих ликвидации предпрятий, реализованных на условиях рассрочки. Функцию акционера (участника, учредителя) от имени государства в вышеуказанных предприятиях выполняют более 70 министерств и ведомств, органов власти на местах.
В целях обеспечения открытости и прозрачности предприятий с государственным участием, анализа и контроля их деятельности Постановлением Кабинета Министров №674 от 30 октября 2020 года определено обязательное размещение основных финансово-экономических показателей предприятий на сайте Агентства госактивов.
Вместе с тем, для обобщения и синхронизации финансовой отчетности предприятий с государственным участием, Агентство госактивов наладило электронный обмен информацией с соответствующими органами.
В этой связи, по результатам анализа финансовой отчетности предриятий за 2021 год был сформирован список 20 наиболее прибыльных и 20 наиболее убыточных предприятий, а также 10 компаний с наибольшими выплаченными дивидендами на долю государства (включая промежуточные дивиденды и долги прошлых лет).
Очевидно, что компанией с наибольшей чистой прибылью и дивидендами стало ГП «Навоийский горно-металлургический комбинат», а компанией с наибольшими убытками – АО «Узтрансгаз» (в прошлом году АО «Узтрансгаз» также оказалось предприятием с наибольшими убытками).
Подробную информацию о предприятиях с государственным участием и их деятельности можно найти на официальном сайте Агентства госактивов.
Напомним, что Агентство госактивов по итогам 2020 года также объявляло Топ-20 наиболее прибыльных и Топ-20 наиболее убыточных предприятий.