Давлат активларини бошқариш агентлиги давлат иштирокидаги корхоналарнинг молиявий ҳисоботлар таҳлилини эълон қилди
Ҳозирда, давлат иштирокидаги корхоналар сони 2 117 тани ташкил этади (227-АЖ, 1 075-МЧЖ, 815-ДУК), шундан 347 таси бўлиб тўлаш шарти билан сотилган. Булар фаолиятсиз ёки тугатиш жараёни олиб борилаётган корхоналар ҳисобланади. Ушбу корхоналарда давлат номидан акциядор (иштирокчи, муассис) функцияси 70 дан ортиқ вазирлик ва идоралар, маҳаллий ҳокимлик органлари томонидан амалга оширилади.
Давлат иштирокидаги корхоналар фаолиятини таҳлил қилиш ва мониторингини олиб бориш, улар фаолияти очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш мақсадида Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 30 октябрдаги 674-сон қарори билан корхоналарнинг асосий молиявий ва иқтисодий кўрсаткичларини Давактив агентлиги сайтида жойлаштириб бориш белгиланди.
Шунингдек, Давактив агентлиги томонидан давлат иштирокидаги корхоналар молиявий ҳисоботларини умумлаштириш ва синхронлаш мақсадида тегишли органлар билан электрон маълумот алмашинуви йўлга қўйилган.
Шунга кўра, 2021 йил якуни бўйича молиявий ҳисоботлар таҳлили натижаси бўйича, ҳисобот топширган 1770 та корхонанинг энг юқори соф фойда олган 20 та, энг кўп зарар кўрган 20 та ва давлат улуши бўйича энг кўп дивиденд тўлаган (оралиқ дивиденд ва олдинги йиллар қарздорликлари билан бирга) 10 та корхоналар рўйхати шакллантирилди.
Энг кўп соф фойда олган ва дивиденд тўлаган корхона шубҳасиз бу – “Навоий кон-металлургия комбинати” ДК бўлди, шунингдек, энг кўп зарар кўриб ишлаган корхона эса “Ўзтрансгаз” АЖ деб топилди (“Ўзтрансгаз” АЖ ўтган йил ҳам энг кўп зарар кўрган корхона ҳисобланган).
Давлат иштирокидаги корхоналар ва уларнинг кўрсаткичлари тўғрисидаги батафсил маълумотлар билан Давактив агентлиги расмий сайти орқали танишишингиз мумкин.
Эслатиб ўтамиз, Давактив агентлиги томонидан 2020 йил якуни бўйича ҳам Топ-20 та соф фойда ва Топ-20 та зарар кўрган корхоналар эълон қилинган эди.

The State Assets Management Agency has published an analysis of the financial statements of enterprises with state participation
Currently the number of enterprises with state participation is 2,117 (227-JSC, 1,075-LLC, 815-SUE), of which 347 have been sold on installment terms. These are non-functioning or liquidated enterprises. More than 70 ministries and agencies and local khokimiyats perform the function of shareholder (participant, founder) on behalf of the state in these enterprises.
In order to analyze and control the activities of enterprises with state participation, to ensure the openness and transparency of their activities, the Decree of the Cabinet of Ministers № 674 dated 30 October 2020 was made to place the main financial and economic indicators of enterprises on the website of UzSAMA.
In addition, in order to summarize and synchronize the financial statements of enterprises with state participation, UzSAMA has established an electronic exchange of information with the relevant authorities.
Accordingly, the analysis of financial statements for 2021 resulted in a list of 20 companies with the largest net profit, 20 companies with the largest losses and 10 companies with the largest paid dividends (including interim dividends and debts of past years) for the state share.
Undoubtedly, the company with the largest net profit and dividends was “Navoi Mining and Metallurgical Combine” SE, and the company with the largest losses was “Uztransgaz” JSC (last year, Uztransgaz JSC was also considered the company with the largest losses).
Detailed information about enterprises with state participation and their activities can be found at the official website of UzSAMA.
Reminder, UzSAMA also announced the Top 20 companies with the largest net profit and the Top 20 companies with the largest losses at the end of 2020.