Давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилиш Стратегияси тасдиқланди
Жорий йил 29 март куни Вазирлар Маҳкамасининг “2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги 166-сон қарори қабул қилинди.
Қарор билан 2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси ва уни 2021-2022 йилларда амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” ҳамда мақсадли кўрсаткичлари тасдиқланмоқда.
Стратегия халқаро молия институтлари, хусусан, Европа тикланиш ва тараққиёт банки томонидан жалб этилган экспертлар иштирокида ишлаб чиқилган бўлиб, бир қатор меъёрларни ўз ичига олади. Жумладан:
• Ўзбекистон Республикасининг “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида” ва “Хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонунлари лойиҳасини ишлаб чиқиш;
• давлат иштирокидаги корхоналарга эгалик қилиш мезонларини (табиий монополия, стратегик манфаат соҳасида фаолият юритадиган ва бошқ.) белгилаш, ҳар йили ушбу мезонлардан келиб чиқиб, “сот ёки тушунтир” тамойили, яъни агар маълум бир корхонани давлатда ушлаб туришнинг зарурати асослаб берилмаса сотишга мажбур бўладиган янги амалиёт жорий этилади;
• давлат иштирокидаги корхоналарга нисбатан тижорат ва нотижорат мақсадларни белгилаш, давлат иштирокидаги корхоналар ва нодавлат юридик шахслар учун тенг шароит яратиш, жумладан барча давлат унитар корхоналарини хўжалик жамиятларига айлантириш, давлатнинг мулкдор (акциядор, иштирокчи, муассис) ва тартибга солувчи функцияларини ажратиш;
• бошқарув органлари аъзоларини босқичма-босқич, танлов асосида сайлаш, кузатув кенгаши таркибига мустақил аъзоларни жалб этиш, унинг қошида қўмиталар ташкил этиш, тафтиш комиссиялари фаолиятини тугатиш;
• корхоналар фаолияти натижадорлиги ва Стратегияни амалга ошириш тўғрисидаги ахборотни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарида эшитиш амалиётини жорий этиш, корхоналарнинг веб-сайтини яратиш ва бошқалар.
Шу билан бирга, қарор доирасида:
• давлат иштирокидаги корхоналарнинг ижро этувчи органи ва кузатув кенгаши аъзолари корпоратив бошқарув тамойиллари (акциядорларнинг умумий йиғилиши, кузатув кенгаши ва муассис қарорлари) асосида улар томонидан мустақил равишда сайлаш (тайинлаш);
• давлат иштирокидаги корхоналарда кузатув кенгаши, ички аудит хизмати, кузатув кенгаши таркибида аудит қўмитаси ташкил этиш;
• акциялари фонд биржасининг биржа котировкаси варағига (листингга)  киритилган ва давлат улуши 50 фоиздан ортиқ бўлган акциядорлик жамиятларида “мувофиқлик тизими” (комплаенс) хизматини ташкил этиш;
• давлат иштирокидаги корхоналар фаолиятининг натижалари тўғрисида йиғма ҳисобот шакллантириш ва 2022 йилдан бошлаб, ҳар йили кейинги молия йилининг 1 августига қадар Давлат активларини бошқариш агентлигининг расмий веб-сайтига жойлаштириш.
Шу билан бирга, 2022 йил 1 январдан ижроия органи ва кузатув кенгаши аъзолари ваколатларини бир йилдан уч йилгача узайтириш ҳамда давлатнинг “олтин акция” махсус ҳуқуқини бекор қилиш кўзда тутилмоқда.
Бундан ташқари, Давактив агентлиги фаолиятини замонавий ёндашув ва услублар асосида ташкил этишга кўмаклашиш учун маҳаллий ва халқаро мутахассисларни жалб қилган ҳолда Эксперт кенгашини ташкил этиш назарда тутилмоқда.
Стратегияни амалга ошириш натижасида давлат иштирокидаги корхона кузатув кенгашлари таркибида мустақил аъзолар улуши босқичма-босқич 30 фоизга етказиш, давлат иштирокидаги корхоналар сонини 75 фоизга қисқартириш ҳамда 20 та давлат иштирокидаги корхоналар акцияларини бирламчи ва иккиламчи (IPO ва SPO) оммавий жойлаштириш назарда тутилган.

Утверждена Стратегия реформирования предприятий с государственным участием
Принято постановление Кабинета Министров «Об утверждении стратегии управления и реформирования предприятий с государственным участием на 2021-2025 годы» №166 от 29.03.2021 г.
Постановлением утверждается стратегия управления и реформирования предприятий с государственным участием на 2021-2025 годы, дорожная карта по ее реализации в 2021-2022 годах, а также целевые параметры.
Стратегия разработана при участии международных финансовых институтов, в частности экспертов, привлеченных Европейским банком реконструкции и развития и предусматривает следующие нормы:
Разработку проектов Законов «Об управлении государственным имуществом» и «О приватизации»;
определение критериев владения предприятиями с государственным участием (предприятия, осуществляющие деятельность в сфере естественной монополии, стратегического интереса и др.), исходя из данных критериев, внедряется новый принцип «продай или объясни», т.е. в случае несоответствия предприятия критериям и отсутствия обоснований по его сохранению за государством, оно подлежит реализации;
определение коммерческих и некоммерческих целей предприятий с государственным участием, создание равных условий для государственных предприятий и негосударственных юридических лиц, в том числе преобразование государственных унитарных предприятий в хозяйствующие общества, разделение функции государства как собственника (акционера, участника, учредителя) и регулятора;
поэтапный переход к избранию членов органов управления на конкурсной основе, привлечение в составы наблюдательных советов независимых членов, создание комитетов при них, упразднение деятельности ревизионных комиссий;
внедрение практики заслушивания отчета о результатах деятельности предприятий с государственным участием и о реализации Стратегии в палатах Олий Мажлиса Республики Узбекистан, создание веб-сайтов предприятий и др.
избрание (назначение) членов наблюдательного совета и исполнительного органа предприятий с государственным участием, независимо, на основе принципов корпоративного управления (решениями общего собрания, наблюдательного совета, учредителя);
создание в предприятиях с государственным участием наблюдательных советов, служб внутреннего аудита и комитетов по аудиту при наблюдательных советах;
создание службы «системы соответствия» (комплаенс) в акционерных обществах, акции которых включены в биржевой котировальный лист (листинг) и доля государства в которых составляет более 50 процентов;
формирование и размещение сводного отчета о результатах деятельности предприятий с государственным участием на сайте Агентства по управлению государственными активами начиная с 2022 года.
Наряду с этим, предусматривается продление срока полномочий членов исполнительного органа и наблюдательного совета с одного года до трех лет, а также упразднение специального права «Золотой акции».
Кроме этого, предусмотрено создание Экспертного совета с привлечением в его состав местных и международных специалистов для содействия организации деятельности Агентства на основе современных подходов и методов.
В результате реализации Стратегии ожидается:
поэтапное доведение количества независимых членов наблюдательных советов предприятий с государственным участием до 30 процентов;
сокращение количества предприятий с государственным участием на 75 процентов;
проведение первичного и вторичного публичного размещения акций 20 предприятий с государственным участием.