Давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилиш Стратегияси тасдиқланди
Жорий йил 29 март куни Вазирлар Маҳкамасининг “2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги 166-сон қарори қабул қилинди.
Қарор билан 2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси ва уни 2021-2022 йилларда амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” ҳамда мақсадли кўрсаткичлари тасдиқланмоқда.
Стратегия халқаро молия институтлари, хусусан, Европа тикланиш ва тараққиёт банки томонидан жалб этилган экспертлар иштирокида ишлаб чиқилган бўлиб, бир қатор меъёрларни ўз ичига олади. Жумладан:
• Ўзбекистон Республикасининг “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида” ва “Хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонунлари лойиҳасини ишлаб чиқиш;
• давлат иштирокидаги корхоналарга эгалик қилиш мезонларини (табиий монополия, стратегик манфаат соҳасида фаолият юритадиган ва бошқ.) белгилаш, ҳар йили ушбу мезонлардан келиб чиқиб, “сот ёки тушунтир” тамойили, яъни агар маълум бир корхонани давлатда ушлаб туришнинг зарурати асослаб берилмаса сотишга мажбур бўладиган янги амалиёт жорий этилади;
• давлат иштирокидаги корхоналарга нисбатан тижорат ва нотижорат мақсадларни белгилаш, давлат иштирокидаги корхоналар ва нодавлат юридик шахслар учун тенг шароит яратиш, жумладан барча давлат унитар корхоналарини хўжалик жамиятларига айлантириш, давлатнинг мулкдор (акциядор, иштирокчи, муассис) ва тартибга солувчи функцияларини ажратиш;
• бошқарув органлари аъзоларини босқичма-босқич, танлов асосида сайлаш, кузатув кенгаши таркибига мустақил аъзоларни жалб этиш, унинг қошида қўмиталар ташкил этиш, тафтиш комиссиялари фаолиятини тугатиш;
• корхоналар фаолияти натижадорлиги ва Стратегияни амалга ошириш тўғрисидаги ахборотни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарида эшитиш амалиётини жорий этиш, корхоналарнинг веб-сайтини яратиш ва бошқалар.
Шу билан бирга, қарор доирасида:
• давлат иштирокидаги корхоналарнинг ижро этувчи органи ва кузатув кенгаши аъзолари корпоратив бошқарув тамойиллари (акциядорларнинг умумий йиғилиши, кузатув кенгаши ва муассис қарорлари) асосида улар томонидан мустақил равишда сайлаш (тайинлаш);
• давлат иштирокидаги корхоналарда кузатув кенгаши, ички аудит хизмати, кузатув кенгаши таркибида аудит қўмитаси ташкил этиш;
• акциялари фонд биржасининг биржа котировкаси варағига (листингга)  киритилган ва давлат улуши 50 фоиздан ортиқ бўлган акциядорлик жамиятларида “мувофиқлик тизими” (комплаенс) хизматини ташкил этиш;
• давлат иштирокидаги корхоналар фаолиятининг натижалари тўғрисида йиғма ҳисобот шакллантириш ва 2022 йилдан бошлаб, ҳар йили кейинги молия йилининг 1 августига қадар Давлат активларини бошқариш агентлигининг расмий веб-сайтига жойлаштириш.
Шу билан бирга, 2022 йил 1 январдан ижроия органи ва кузатув кенгаши аъзолари ваколатларини бир йилдан уч йилгача узайтириш ҳамда давлатнинг “олтин акция” махсус ҳуқуқини бекор қилиш кўзда тутилмоқда.
Бундан ташқари, Давактив агентлиги фаолиятини замонавий ёндашув ва услублар асосида ташкил этишга кўмаклашиш учун маҳаллий ва халқаро мутахассисларни жалб қилган ҳолда Эксперт кенгашини ташкил этиш назарда тутилмоқда.
Стратегияни амалга ошириш натижасида давлат иштирокидаги корхона кузатув кенгашлари таркибида мустақил аъзолар улуши босқичма-босқич 30 фоизга етказиш, давлат иштирокидаги корхоналар сонини 75 фоизга қисқартириш ҳамда 20 та давлат иштирокидаги корхоналар акцияларини бирламчи ва иккиламчи (IPO ва SPO) оммавий жойлаштириш назарда тутилган.

Cabinet of Ministers has adopted its Decree "On approval of the strategy for managing and reforming of state-owned enterprises for 2021-2025" No. 166 of 29.03.2021.
The Decree approves the strategy for managing and reforming of state-owned enterprises for 2021-2025, a roadmap on its implementation in 2021-2022, and target parameters.
The strategy was developed with participation of international financial institutions, in particular experts, attracted by the European Bank for Reconstruction and Development and provides for the following:
Development of Draft laws “On State Property Management” and “On Privatization”;
defining ownership criteria for enterprises with state share (enterprises operating in the field of natural monopoly, strategic interest, etc.) based on these criteria, a new "sell or explain" principle is introduced, i.e. if an enterprise does not meet the criteria and there is no justification for its retention by the state, it must be sold out;
defining the commercial and non-commercial objectives of enterprises with state participation, creating equal conditions for state enterprises and non-state legal entities, including the transformation of state unitary enterprises into business entities, and separating state’s ownership (shareholder, participant, founder) and control functions;
staged transition to competitive election of members of governing bodies, involving independent members (directors) into supervisory boards, establishment of committees under boards, abolition of the activities of audit commissions;
Introducing the practice of reporting on the performance of the SOE’s and on the implementation of the Strategy to the Chambers of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, creating websites of enterprises, etc.
election (appointment) of members of the supervisory board and the executive body of companies with state participation, independently, based on the principles of corporate governance (by decisions of the general meeting, supervisory board, founder);
establishment of supervisory boards, internal audit service and audit committees at supervisory boards in state-owned enterprises;
establishment of a "compliance system" (compliance) service in listed joint-stock companies, and with the state share more than 50 percent
Formation a consolidated report on the results of the activities of state-owned enterprises and posting it on the official website of the State Assets Management Agency annually starting from 2022.
At the same time, it is planned to extend the powers of the executive body and members of the supervisory board from one to three years and to cancel the exclusive right of the state - "golden share".
In addition, it is planned to establish an Expert Council with the involvement of local and international experts to assist in the organization of the Agency's activities on the basis of modern approaches and methods.
Implementation of the Strategy is expected to result:
the number of independent members in the supervisory boards of state-owned enterprises will be gradually increased to 30%;