Давлат активларини бошқариш агентлигининг 2022 йил 22 сентябрдаги эълонига мувофиқ талабгорлардан “E-auksion электрон савдо платформаси орқали электрон кўринишда таклифлар қабул қилинган.
Шунга кўра, жорий йилнинг 13 октябрь куни соат 16:00да Давактив агентлиги биносида давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг иккинчи босқичидаги талабгорларнинг ҳамда савдоларнинг биринчи босқичида кўриб чиқиш учун етарли таклиф шаклланган давлат активлари бўйича талабгорларнинг электрон кўринишдаги таклифлари очилади.
Ушбу жараёнга Давлат тендер комиссияси аъзолари, талабгорлар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари таклиф этилади, шунингдек шахсан қатнаша олмайдиган талабгорлар учун видеоконференц алоқа воситаси орқали иштирок этиш имконияти яратилади (видеоконференц алоқа ҳаволаси).
Ишчи орган ўз ҳисоботини тайёрлаб, Давлат тендер комиссиясига кўриб чиқиш учун тақдим этади ҳамда ушбу савдо жараёни натижалари бўйича маълумотлар Давактив агентлиги томонидан белгиланган тартибда эълон қилинади.
Ўз навбатида, савдоларнинг биринчи босқичида ягона талабгор томонидан таклиф юборилганлиги ҳамда таклиф келиб тушмаганлиги сабабли савдоси ўтказилмаган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиалларининг мулкий мажмуалари бўйича “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали таклифларни қабул қилиш 15 кун муддатга узайтирилди.

В соответствии с объявлением Агентства по управлению государственными активами от 22 сентября 2022 года, через электронную торговую платформу «E-auksion» поступили заявки претендентов в электронной форме.
Согласно с этим, 13 октября текущего года в 16:00 в здании Агентства госактивов будут вскрыты электронные предложения претендентов второго этапа процесса торгов государственных активов, а также претендентов первого этапа торгов государственных активов, по которым сформировано достаточное количество предложений для рассмотрения.
К данному процессу приглашаются члены Государственной тендерной комиссии, претенденты и представители СМИ, а также, для заявителей, которые не смогут участвовать лично, создается возможность участия посредством видеоконференцсвязи (ссылка для видеоконференцсвязи).
Рабочий орган приготовит свой отчет по данному процессу и предоставит его на рассмотрение Государственной тендерной комиссии. По итогам данного процесса торгов Агентство госактивов опубликует соответствующую информацию в установленном порядке.
В свою очередь, прием предложений через электронную торговую платформу «E-auksion» по государственным долям в зерновых предприятиях и имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий, по которым на первом этапе торгов поступили предложения единственным заявителем и вовсе не поступали, продлен сроком на 15 дней.