“Пойтахт банк” АЖни хусусийлаштириш юзасидан Давлат активларини бошқариш агентлиги ва “Экспобанк” АЖ ўртасида келишув Меморандуми имзоланди
Бугун “Ўзбекистон: Иқтисодий ислоҳатлар сарҳисоби ва истиқболи” мавзусидаги Ўзбекистон иқтисодий форуми доирасида Давлат активларини бошқариш агентлиги директори Акмалхон Ортиков ва “Экспобанк” АЖ (Россия Федерацияси) бошқарув раиси ўринбосари Алексей Федоткин ўртасида “Пойтахт банк” АЖнинг 100 фоиз давлат акция пакетларини хусусийлаштириш юзасидан келишув Меморандуми имзоланди.
Мазкур Меморандум томонлар ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик ва ишонч тамойилларига мувофиқ тузилган бўлиб, унинг доирасида “Пойтахт банк” АЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акция пакетлари Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 12 майдаги “2020-2025 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг банк тизимини ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида”ги ПФ - 5992-сон Фармонига асосан хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи жалб қилинган ҳолда ва энг яхши халқаро тажрибадан келиб чиқиб шаффоф тарзда сотилиши;
“Экспобанк” АЖ (Россия Федерацияси) потенциал харидор сифатида халқаро банк гуруҳини ифодаловчи, жадал ривожланаётган хусусий банк сифатида “Пойтахт банк” АЖнинг давлат акция пакетларини сотиб олишга, уни ҳар томонлама ривожлантириш ва ушбу учун зарур бўлган миқдорда сармоя киритишга тайёрлигини билдириши;
сотувчи ва потенциал харидор ўртасида битимнинг асосий шартлари бўйича қисқа муддатларда келишувга эришилиши режалаштирилган.
Мазкур Меморандум доирасида маслаҳатлашиш, ҳамкорлик қилиш ва маълумот алмашиш тўғрисида ҳам келишиб олинди.
“Пойтахт банк” АЖ давлат акция пакетларини хусусийлаштириш жараёни давлат улушини сотиш бўйича консультант сифатида жалб қилинган “Deloitte” компанияси иштирокида давом эттирилади.

Между Агентством по управлению государственными активами и АО «Экспобанк» подписан Меморандум о намерении приватизации АО «Пойтахт банк»
Сегодня в рамках Экономического форума «Узбекистан: достижения экономических реформ и их перспективы» директор Агентства по управлению государственными активами Акмалхон Ортиков и заместитель председателя правления АО «Экспобанк» (Российская Федерация) Алексей Федоткин подписали Меморандум о намерении приватизации ста процентов государственного пакета акций АО “Пойтахт банк”.
Меморандум, заключенный на принципах взаимовыгодного сотрудничества, взаимопонимания и доверия между сторонами, предусматривает, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 12 мая 2020 года №УП-5992 «О Стратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан на 2020-2025 годы» государственный пакет акций в размере ста процентов в уставном капитале АО «Пойтахт банк» подлежит приватизации с учетом лучших международных практик с привлечением консультанта по приватизации и принципа прозрачности.
В качестве потенциального покупателя государственного пакета акций АО “Пойтахт банк” выступил динамично развивающийся частный банк АО «Экспобанк» (Российская Федерация), представляющий международную банковскую группу, который выразил готовность осуществить инвестиции в объеме, необходимом для поддержания и развития бизнеса АО «Пойтахт банк».
В рамках данного Меморандума стороны договорились консультироваться, сотрудничать и обмениваться информацией, и в кратчайшие сроки согласовать ключевые условия сделки.
Приватизация государственного пакета акций АО “Пойтахт Банк” будет продолжена при участии консультанта по приватизации - компании “Deloitte.