“Халқчил IPO” дастури доирасида йирик компанияларнинг акцияларини “битта акция – битта лот” тамойили асосида оммавий жойлаштириш бошланмоқда
Давлат активларини бошқариш агентлиги тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ Ўзбекистоннинг йирик компаниялари акцияларини фуқароларга оммавий таклиф этишнинг янги босқичи бошланганлигини эълон қилади.
Мазкур “Халқчил IPO” дастури мамлакатда аҳолининг барча қатламлари орасида кенг мулкдорлар синфини – акциядорларни шакллантириш мақсадида ўтказилмоқда. Бу учун мазкур босқичда “бирламчи/иккиламчи оммавий таклиф этиш” тамойили асосида Олмалиқ КМК, Ўзбектелеком, Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси ва Ўзтемирйўлконтейнер каби йирик компанияларни акциялари савдога чиқарилмоқда.
Аввал хабар берилганидек, ушбу жараённи ўтказишда:
• KPMG халқаро консалтинг компанияси Стратегик консультант сифатида ва жараённи мувофиқлаштириш учун жалб этилган;
• “Mosaic Financial” ва “Lightman PR” консорциуми кенг қамровли тарғибот ва ташвиқот ишларини ташкиллаштириш учун PR-консультант сифатида жалб этилган;
• 6 та инвестицион воситачилари – «Тошкент» РФБ аъзолари, салоҳиятли андеррайтерлар рўйхати (“ғолиблар рўйхати”)га киритилиб, улар билан бош келишувлар имзоланган.
Бунда, “Халқчил IPO”ни муваффақиятли ташкиллаштириш учун Стратегик консультант билан келишган ҳолда бир ёки бир нечта андеррайтерлар “Халқчил IPO” ўтказиладиган муайян компанияларга алоҳида шартномалар орқали бириктирилади.
Стратегик консультант билан ҳамкорликда акциялар муомаласи ва “Халқчил IPO”ни ташкиллаштириш учун зарур ҳужжатлар ва ушбу компанияларнинг молиявий-иқтисодий кўрсаткичлари комплекс таҳлил қилиниб, унинг натижаларига кўра дастлаб “Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси” АЖнинг акцияларини жойлаштириш таклифи ишлаб чиқилди.
Ўз навбатида, Стратегик консультант томонидан қолган жамиятлар комплекс таҳлил қилинмоқда ва уларнинг акцияларни бирламчи жойлаштиришга тайёрлиги, оммавий жойлаштириш стандартлари ва талабларини мос келиши юзасидан тавсия ишлаб чиқилмоқда.
“Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси” АЖнинг акцияларини"Халқчил IPO" доирасида оммавий жойлаштиришни амалга ошириш мақсадида:
• Бизнес-режаси/стратегияси ва инвестицион жозибадорлик тарихи (equity story) ишлаб чиқиш;
• букраннернинг стандарт хизматлари, шу жумладан жойлаштирилган қимматли қоғозларни сотиб олиш учун салоҳиятли инвесторларнинг аризаларини қабул қилиш, талабномаларнинг жамланган реестрини юритиш ва акцияларнинг “Халқчил IPO”сини ташкил этишни амалга ошириш учун KAPITAL-DEPOZIT, SATORI IB GROUP va SATORI CAPITAL андеррайтер сифатида жалб қилинди.
“Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси” АЖнинг акцияларининг оммавий таклифини ўтказиш жараёнида маҳаллий инвесторларнинг буюртмаларини қабул қилиш “Тошкент” РФБ савдо майдончасида амалда бўлган жараёнга қўшимча равишда, “E-auksion” электрон савдо платформаси, шу жумладан унинг мобил иловасидан фойдаланган ҳолда амалга оширилади.
“Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси” АЖ акцияларини “Халқ IPO”сини муваффақиятли ташкиллаштиришда андеррайтерлар зарур мобил иловаларга эга бўлган тижорат банклари билан ҳолда ҳамкорлик қилиш имкониятига эга.
Эслатиб ўтамизки, “битта акция – битта лот” тамойили асосидаги “Халқ IPO”сида иштирок этиш учун аҳолининг барча қатламларига кенг имконият яратиш мақсадида, фуқаролар ўртасида оммалашишга улгурган ва фойдаланувчиларга қулай бўлган “E-auksion” платформасининг жорий имкониятларидан фойдаланилади ҳамда жараёнга қизиқиш билдирган Ўзбекистон Республикасининг барча резидентлари (жисмоний ва юридик шахслар)нинг аризалари жумладан мазкур платформа орқали қабул қилинади.
Бунда, платформа орқали 24/7 онлайн режимида:
• талабгорларни қимматли қоғозлар бозори қонунчилиги талабларига асосан идентификация қилиш (ЭРИ, One ID ва Mobile-ID);
• профессионал брокерни танлаб, улар билан шартнома тузиш;
• депо ҳисоб рақам (акция/облигация учун ҳисоб рақам) очиш;
• маҳаллий инвесторлар томонидан акцияларни сотиб олиш бўйича буюртмаларни юбориш имкониятлари яратилади.
Акцияларни жойлаштириш параметрлари (нарх диапазони), “ЎзРТХБ” АЖ акцияларининг инвестиция салоҳияти тўғрисидаги материаллар, шунингдек аризаларни топшириш тартиби ва муддатлари ҳақидаги маълумотлар “KapDepo” консорциуми, Давактив агентлиги, “ЎзРТХБ” АЖ расмий алоқа каналлари, ОАВ ва ижтимоий тармоқлар орқали қўшимча тарзда етказилади.
Бу орқали, жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида жамоатчилик хабардор қилиниши таъминланади, жалб қилинган PR консультантлар эса оммабоп тарғибот-ташвиқот жараёнларини ва маркетинг кампаниясини амалга оширади.
Юртдошларимизни республикадаги энг йирик компанияларнинг акциядорлари – эгалари бўлиш ва уларни бошқаришда иштирок этиш имкониятидан фойдаланишга чорлаймиз.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 19 апрелдаги қарорига асосан «Олмалиқ кон-металлургия комбинати» АЖ (2%), «Ўзбектелеком» АК (2%), «Ўзбекистон почтаси» АЖ (5%), «Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш» АЖ (5%), «Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси» АЖ (2,4%), «Ўзбек геология қидирув» АЖ (2%), «Ўзбекгеофизика» АЖ (2%), «Ўзбекгидроэнерго» АЖ (2%), «O‘ztemiryo‘lkonteyner» АЖ (4%), «Темирйўлкарго» АЖ (4%), «UzAuto Motors Powertrain» АЖ (5%), «Тошкент» РФБ» АЖ (5%) акцияларининг маҳаллий фонд бозорида бирламчи (IPO) ва (ёки) иккиламчи (SPO) оммавий таклифи ўтказилиши белгиланган.
Дисклеймер: Капитал бозорида қимматли қоғозларни Инвестициялаш объекти сифатида танлаш ва бу инвестициянинг оқибатлари қимматли қоғозлар бозори қонунчилигига мувофиқ инвесторнинг таваккалчилиги ҳисобланади.

Starting public offering of shares of large companies on the principle “one share - one lot” within the framework of the “People's IPO” program
The State Assets Management Agency in accordance with the privatization programs, announces the start of new stage of public offering of the Uzbekistan's largest companies' shares to citizens.
This program of “People's IPO” is conducted in order to form in the country a wide class of owners - shareholders among all segments of the population. For this purpose, at this stage shares of such major companies as Almalyk MMC, Uzbektelecom, Uzbek Republican Commodity Exchange and Uztemiryulcontainer are offered for sale on the principle of “primary/secondary public offering”.
As previously reported, to carry out this process:
• International consulting company “KPMG” was attracted as a Strategic Consultant and to coordinate the processes;
• Consortium “Mosaic Financial” and “Lightman PR” was attracted as PR-consultant for organization of complex informational and explanatory marketing campaign;
• 6 investment intermediaries - members of the RSE “Toshkent” are included in the list of potential underwriters (“list of winners”), with which general agreements were signed.
In this case, for the successful implementation of the “People's IPO” one or more underwriters, in agreement with the Strategic Consultant, will be assigned by separate contracts to specific companies in which the “People's IPO” will be held.
In cooperation with the Strategic Consultant, a comprehensive analysis of the circulation of shares and necessary documents for the organization of the “People's IPO” was carried out, as well as an analysis of financial and economic indicators of these companies, following the results of which a offer for the initial placement of shares of JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange” was prepared.
In turn, the Strategic Consultant conducts a comprehensive analysis of the remaining companies and develops recommendations on their readiness for the initial public offering of their shares, compliance with the standards and requirements of public offering.
In order to conduct public offering of shares of JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange” within the framework of “People's IPO” for:
• development of a business plan/strategy and equity story;
• providing standard bookrunner services, including accepting applications from potential investors to purchase placed securities, maintaining a consolidated register of applications and organizing the “People's IPO” of shares, investment intermediaries KAPITAL-DEPOZIT, SATORI IB GROUP and SATORI CAPITAL were attracted as underwriters.
In the process of public offering of shares of JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange” it was established, in addition to the existing methods of accepting applications applied on the trading platform of the RSE “Tashkent”, applications of local investors will also be accepted using the electronic trading platform “E-auksion”, including its mobile application.
For successful organization of “People's IPO” of shares of JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange” the underwriters have an opportunity to cooperate with commercial banks, which have necessary mobile application.
We remind that in order to create a wide access for all segments of the population to participate in the “People's IPO” on the basis of the principle of “one share-one lot” will also be used the possibilities of the platform “E-auksion”, which has become popular among citizens and convenient for users, as well as applications of all residents of the Republic of Uzbekistan (individuals and legal entities) who have shown interest in this process will be accepted also through this platform.
At the same time, an opportunity will be created through the platform online 24/7:
• identification of applicants (ERI, One ID and Mobile-ID) according to the requirements of the securities market legislation;
• selecting a professional broker and concluding an agreement with them;
• opening a depo account (account for shares/bonds);
• sending applications from local investors to purchase shares.
Parameters of shares placement (price range), materials on investment potential of JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange” shares, as well as information on order and terms of application submission will be additionally placed through official information channels of “KapDepo” consortium, State Assets Management Agency, JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange”, as well as mass media and social networks.
Thereby, awareness of the public about each stage of the process will be ensured, and the involved PR-consultants will conduct a broad public information and marketing campaign.
We urge all compatriots to take the chance to become shareholders - co-owners of the largest companies of the country and participate in their management.
For information: In accordance with the Presidential Decree of April 19, 2024, it is provided to conduct primary (IPO) and (or) secondary (SPO) public offering of shares of JSC “Almalyk Mining and Metallurgical Combine” (2%), JSC “Uzbektelecom” (2%), JSC “Oʻzbekiston Pochtasi” (5%), JSC “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” (5%), JSC “Uzbek Republican Commodity Exchange” (2.4%), JSC “Oʻzbekgeologiya qidiruv” (2%), JSC “Oʻzbekgeofizika” (2%), JSC “Oʻzbekgidroenergo” (2%), JSC “O'ztemiryo'lkonteyner” (4%), JSC “Temiryo'lkargo” (4%), JSC “UzAuto Motors Powertrain” (5%), JSC “RSE "Toshkent" (5%).
Disclamer: The choice of securities on the capital market as an object of investment and, accordingly, the consequences of these investments, the legislation on the securities market is the investor's risk.