“Халқчил IPO” дастури доирасида йирик компанияларнинг акцияларини “битта акция – битта лот” тамойили асосида оммавий жойлаштириш бошланмоқда
Давлат активларини бошқариш агентлиги тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ Ўзбекистоннинг йирик компаниялари акцияларини фуқароларга оммавий таклиф этишнинг янги босқичи бошланганлигини эълон қилади.
Мазкур “Халқчил IPO” дастури мамлакатда аҳолининг барча қатламлари орасида кенг мулкдорлар синфини – акциядорларни шакллантириш мақсадида ўтказилмоқда. Бу учун мазкур босқичда “бирламчи/иккиламчи оммавий таклиф этиш” тамойили асосида Олмалиқ КМК, Ўзбектелеком, Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси ва Ўзтемирйўлконтейнер каби йирик компанияларни акциялари савдога чиқарилмоқда.
Аввал хабар берилганидек, ушбу жараённи ўтказишда:
• KPMG халқаро консалтинг компанияси Стратегик консультант сифатида ва жараённи мувофиқлаштириш учун жалб этилган;
• “Mosaic Financial” ва “Lightman PR” консорциуми кенг қамровли тарғибот ва ташвиқот ишларини ташкиллаштириш учун PR-консультант сифатида жалб этилган;
• 6 та инвестицион воситачилари – «Тошкент» РФБ аъзолари, салоҳиятли андеррайтерлар рўйхати (“ғолиблар рўйхати”)га киритилиб, улар билан бош келишувлар имзоланган.
Бунда, “Халқчил IPO”ни муваффақиятли ташкиллаштириш учун Стратегик консультант билан келишган ҳолда бир ёки бир нечта андеррайтерлар “Халқчил IPO” ўтказиладиган муайян компанияларга алоҳида шартномалар орқали бириктирилади.
Стратегик консультант билан ҳамкорликда акциялар муомаласи ва “Халқчил IPO”ни ташкиллаштириш учун зарур ҳужжатлар ва ушбу компанияларнинг молиявий-иқтисодий кўрсаткичлари комплекс таҳлил қилиниб, унинг натижаларига кўра дастлаб “Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси” АЖнинг акцияларини жойлаштириш таклифи ишлаб чиқилди.
Ўз навбатида, Стратегик консультант томонидан қолган жамиятлар комплекс таҳлил қилинмоқда ва уларнинг акцияларни бирламчи жойлаштиришга тайёрлиги, оммавий жойлаштириш стандартлари ва талабларини мос келиши юзасидан тавсия ишлаб чиқилмоқда.
“Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси” АЖнинг акцияларини"Халқчил IPO" доирасида оммавий жойлаштиришни амалга ошириш мақсадида:
• Бизнес-режаси/стратегияси ва инвестицион жозибадорлик тарихи (equity story) ишлаб чиқиш;
• букраннернинг стандарт хизматлари, шу жумладан жойлаштирилган қимматли қоғозларни сотиб олиш учун салоҳиятли инвесторларнинг аризаларини қабул қилиш, талабномаларнинг жамланган реестрини юритиш ва акцияларнинг “Халқчил IPO”сини ташкил этишни амалга ошириш учун KAPITAL-DEPOZIT, SATORI IB GROUP va SATORI CAPITAL андеррайтер сифатида жалб қилинди.
“Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси” АЖнинг акцияларининг оммавий таклифини ўтказиш жараёнида маҳаллий инвесторларнинг буюртмаларини қабул қилиш “Тошкент” РФБ савдо майдончасида амалда бўлган жараёнга қўшимча равишда, “E-auksion” электрон савдо платформаси, шу жумладан унинг мобил иловасидан фойдаланган ҳолда амалга оширилади.
“Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси” АЖ акцияларини “Халқ IPO”сини муваффақиятли ташкиллаштиришда андеррайтерлар зарур мобил иловаларга эга бўлган тижорат банклари билан ҳолда ҳамкорлик қилиш имкониятига эга.
Эслатиб ўтамизки, “битта акция – битта лот” тамойили асосидаги “Халқ IPO”сида иштирок этиш учун аҳолининг барча қатламларига кенг имконият яратиш мақсадида, фуқаролар ўртасида оммалашишга улгурган ва фойдаланувчиларга қулай бўлган “E-auksion” платформасининг жорий имкониятларидан фойдаланилади ҳамда жараёнга қизиқиш билдирган Ўзбекистон Республикасининг барча резидентлари (жисмоний ва юридик шахслар)нинг аризалари жумладан мазкур платформа орқали қабул қилинади.
Бунда, платформа орқали 24/7 онлайн режимида:
• талабгорларни қимматли қоғозлар бозори қонунчилиги талабларига асосан идентификация қилиш (ЭРИ, One ID ва Mobile-ID);
• профессионал брокерни танлаб, улар билан шартнома тузиш;
• депо ҳисоб рақам (акция/облигация учун ҳисоб рақам) очиш;
• маҳаллий инвесторлар томонидан акцияларни сотиб олиш бўйича буюртмаларни юбориш имкониятлари яратилади.
Акцияларни жойлаштириш параметрлари (нарх диапазони), “ЎзРТХБ” АЖ акцияларининг инвестиция салоҳияти тўғрисидаги материаллар, шунингдек аризаларни топшириш тартиби ва муддатлари ҳақидаги маълумотлар “KapDepo” консорциуми, Давактив агентлиги, “ЎзРТХБ” АЖ расмий алоқа каналлари, ОАВ ва ижтимоий тармоқлар орқали қўшимча тарзда етказилади.
Бу орқали, жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида жамоатчилик хабардор қилиниши таъминланади, жалб қилинган PR консультантлар эса оммабоп тарғибот-ташвиқот жараёнларини ва маркетинг кампаниясини амалга оширади.
Юртдошларимизни республикадаги энг йирик компанияларнинг акциядорлари – эгалари бўлиш ва уларни бошқаришда иштирок этиш имкониятидан фойдаланишга чорлаймиз.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 19 апрелдаги қарорига асосан «Олмалиқ кон-металлургия комбинати» АЖ (2%), «Ўзбектелеком» АК (2%), «Ўзбекистон почтаси» АЖ (5%), «Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш» АЖ (5%), «Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси» АЖ (2,4%), «Ўзбек геология қидирув» АЖ (2%), «Ўзбекгеофизика» АЖ (2%), «Ўзбекгидроэнерго» АЖ (2%), «O‘ztemiryo‘lkonteyner» АЖ (4%), «Темирйўлкарго» АЖ (4%), «UzAuto Motors Powertrain» АЖ (5%), «Тошкент» РФБ» АЖ (5%) акцияларининг маҳаллий фонд бозорида бирламчи (IPO) ва (ёки) иккиламчи (SPO) оммавий таклифи ўтказилиши белгиланган.
Дисклеймер: Капитал бозорида қимматли қоғозларни Инвестициялаш объекти сифатида танлаш ва бу инвестициянинг оқибатлари қимматли қоғозлар бозори қонунчилигига мувофиқ инвесторнинг таваккалчилиги ҳисобланади.

Стартует публичное размещение акций крупных компаний по принципу «одна акция – один лот» в рамках программы «Народное IPO»
Агентство по управлению государственными активами в соответстви с программами приватизации, объявляет о начале нового этапа публичного предложения гражданам акций крупнейших компаний Узбекистана.
Данная программа «Народного IPO» проводится в целях формирования в стране широкого класса собственников – акционеров среди всех слоев населения. Для этого на данном этапе выставляются на продажу по принципу «первичного/вторичного публичного предложения» акции таких крупных компаний, как Алмалыкский ГМК, Узбектелеком, Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа и Узтемирйулконтейнер.
Как сообщалось ранее, для проведения данного процесса:
• в качестве Стратегического консультанта и для координации процессов привлечена Международная консалтинговая компания «KPMG»;
• Консорциум «Mosaic Financial» и «Lightman PR» привлечен в качестве PR-консультанта для организации комплексной информационно-разъяснительной маркетинговой кампании;
• 6 инвестиционных посредников члены РФБ «Тошкент», включены в список потенциальных андеррайтеров (“список победителей”), с которыми подписано генеральные соглашения.
При этом, для успешного проведения «Народного IPO» один или несколько андеррайтеров по согласованию со Стратегическим консультантом, будут закреплены отдельными контрактами к конкретным компаниям, в которых будет проводиться “Народное IPO”.
В сотрудничестве со Стратегическим консультантом проведен комплексный анализ обращения акций и необходимых документов для организации «Народного IPO», а также проведен анализ финансово-экономических показателей данных компаний по итогам которого подготовлено предложение о первоначальном размещении акций АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа».
В свою очередь, Стратегическим консультантом проводится комплексный анализ остальных обществ и разрабатываются рекомендации относительно их готовности к первичному размещению их акций, соответствия стандартам и требованиям публичного размещения.
В целях проведения публичного размещения акций АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа» в рамках «Народного IPO» для:
• разработки бизнес-плана/стратегии и истории инвестиционной привлекательности (equity story) ;
• стандартных услуг букраннеров, включая прием заявок от потенциальных инвесторов на покупку размещенных ценных бумаг, ведения сводного реестра заявок и организации «Народного IPO» акций в качестве андеррайтеров привлечены инвестиционные посредники «KAPITAL-DEPOZIT», «SATORI IB GROUP» и «SATORI CAPITAL».
В процессе проведения публичного предложения акций АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа» установлено, в дополнение к существующим методам приёма заявок, применяемым на торговой площадке РФБ «Ташкент», заявки местных инвесторов также будут приниматься с использованием электронной торговой платформы «E-auksion», включая ее мобильное приложение.
Для успешной организации «Народного IPO» акций АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа» андеррайтеры имеют возможность сотрудничества с коммерческими банками, имеющих необходимое мобильное приложения.
Напоминаем, что в целях создания широкого доступа для всех слоев населения к участию в «Народном IPO» на основе принципа «одна акция-один лот» будут также использованы возможности платформы «E-auksion», которая успела стать популярной среди граждан и удобной для пользователей, а также заявки всех проявивших интерес к этому процессу резидентов Республики Узбекистан (физические и юридические лица) будут приниматься в том числе через данную платформу.
При этом, через платформу в режиме онлайн 24/7 будет создана возможность:
• идентификации заявителей (ERI, One ID и Mobile-ID) согласно требований законодательства о рынке ценных бумаг;
• открытия счета депо (счет для акций/облигаций);
• отправки заявок со стороны местных инвесторов на приобретение акций.
Параметры размещения акций (диапазон цен), материалы об инвестиционном потенциале акций АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа», а также информация о порядке и сроках подачи заявок будут дополнительно размещены через официальные информационные каналы консорциума «KapDepo», Агентства госактивов, АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа», а также СМИ и социальные сети.
Тем самым, будет обеспечено информирование общественности о каждом этапе процесса, а привлеченные PR-консультанты проведут широкую общественную информационно-разъяснительную и маркетинговую кампанию.
Призываем всех соотечественников воспользоваться шансом стать акционерами совладельцами крупнейших компаний республики и участвовать в их управлении.
Для сведения: В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2024 года предусмотрено проведение первичного (IPO) и (или) вторичного (SPO) публичного предложения акций АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» (2%), АК «Узбектелеком» (2%), АО «Узбекистон почтаси» (5%), АО «Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш» (5%), АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа» (2,4%), АО «Узбек геология кидирув» (2%), АО «Узбекгеофизика» (2%), АО «Узбекгидроэнерго» (2%), АО «O‘ztemiryo‘lkonteyner» (4%), АО «Темирйўлкарго» (4%), АО «UzAuto Motors Powertrain» (5%), АО «Тошкент» РФБ» (5%).
Дисклеймер: Выбор ценных бумаг на рынке капитала в качестве объекта инвестирования и соответственно последствия данных инвестиций, законодательством о рынке ценных бумаг является риском инвестора.