Давактив агентлиги "Пойтахт банк” АЖ устав капиталидаги давлат акция пакети сотилаетганини эълон қилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2020 - 2025 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг банк тизимини ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида” 2020 йил 12 майдаги ПФ - 5992-сон Фармонига асосан Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) “Пойтахт банк” АЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акция пакетлари нархларини максимал қийматда, шу билан бирга келгусида банкнинг молиявий ҳолати барқарорлигини ошириш ва ривожлантириш шартлари билан оммавий савдолар орқали сотиш (кейинги ўринларда - Битим) режасини эълон қилади.
Ушбу битим доирасида, халқаро миқёсида тан олинган консалтинг хизматлари кўрсатувчи компаниялардан Deloitte компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) “Пойтахт банк” АЖни (кейинги ўринларда - Банк) хусусийлаштириш бўйича консултант сифатида танлаб олинди.
Банк тўғрисида қисқача маълумот.
Банк Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2017 - 2021 йилларда Тошкент шаҳрида арзон уй-жойларни қуриш кўламини кенгайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 2017 йил 13 мартдаги ПФ-2824-сон Фармони билан акциядорлик жамияти шаклида ташкил этилган.
Ўзбекистон Республикаси Марказий банки томонидан 2018 йил 29 декабрида берилган 84-сонли банк лицензиясига асосан, тижорат банк операцияларини, қимматли қоғозлар, халқаро валюта операцияларини амалга ошириш, ссуда ва кафилликлар бериш, омонатлар қабул қилиш ва кредит бериш, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида тўловларни амалга ошириш, шунингдек юридик ва жисмоний шахларга бошқа банк хизматларини кўрсатиш Банкнинг асосий фаолияти турлари ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикасининг “Фуқароларнинг банклардаги омонатларини ҳимоялаш кафолатлари тўғрисида”ги Қонунига асосан Банк тасдиқланган давлат суғурта қўйилмалари дастурида иштирок этади, лицензияси бекор қилинган ҳолда ҳам қўйилмалар суммасидан қатъий назар, қўйилмалар 100 фоиз миқдорида қайтарилади.
Банк ўз фаолиятини Ўзбекистон Республикаси, Тошкент шаҳри, Чилонзор тумани, Ислом Каримов кўчаси, 55-уй манзилда жойлашган бош офиси орқали амалга оширади. “Ahbor-Reyting” рейтинг агентлиги томонидан банкка uzB+ “Барқарор” кредит рейтинги берилган.
Банк фаолияти ва Ўзбекистон Республикаси банк тизимининг асосий кўрсаткичлари тўғрисидаги қўшимча маълумотларни https://poytaxtbank.uz ва https://cbu.uz интернет сайтлари орқали олиш мумкин.
Битимни амалга ошириш жараёни.
Давлат акция пакетларининг сотилиши рақобат асосида, барча манфаатдор иштирокчилар учун очиқ ариза топшириш ёндашуви асосида амалга оширилади. Банкни сотиш механизми ва жараёни қуйидаги босқичлардан иборат:
• Иштирок этишга қизиқиш билдирганлар 1-3 иловаларга мувофиқ иштирок этиш учун ариза, иштирокчиларни саралаш ва ғолибни танлаш мезонлари ва номзодлар тўғрисидаги маълумотлар бўйича ҳужжатлар тўпламини тақдим этиш;
• Дастлабки малакавий танлов;
• Тижорий ва молиявий таклифларни танлаб олиш;
• Битимни расмийлаштириш;
Биринчи босқичда иштирокчилар томонидан тақдим этиладиган ҳужжатлар тўпламини ўрганиш натижаларига асосан, сотувчи кейинги босқичга ўтказилган малакали иштирокчиларнинг рўйхатини тузади (Long list) ва уларга саралаш натижаси бўйича алоҳида хабар беради.
Иккинчи босқичда иштирокчилар билан маълумотларни ошкор қилмаслик тўғрисида битим (NDA) имзоланади. Шундан сўнг иккинчи босқич иштирокчилари банкка доир маълумотларни маълумотлар базасига (Data room) ва келгусида белгиланган муддат давомида банк тўғрисида тўлиқ маълумотларни олиш учун онлайн ва офлайн сессияларга рухсат берилади. Иккинчи босқич иштирокчилари томонидан Банк тўғрисидаги маълумотлар кўриб чиқилгандан сўнг битимни имзолаш учун мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни (Non-binding offer) тақдим этиш сўралади.
Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар кўриб чиқилгандан сўнг, Агентлик консультант билан бирга учинчи босқич иштирокчиларини танлаб олади. Танлаб олинган иштирокчиларга Банкни қўшимча ўрганиш (Due diligence) имконияти тақдим этилиб унда банкка ташриф буюриш ва менежерлар тақдимотида иштирок этиш учун рухсат берилади.
Учинчи босқич доирасида, иштирокчилар маълумотларни ўрганиш натижаларига асосан мажбуриятга эга бўлган тижорий ва молиявий таклифларни (Binding offer) тақдим этади. Танлов натижасига асосан иштирокчиларнинг қисқа рўйхати (Short list) шакллантирилади ва иштирокчиларга алоҳида билдиришномалар юборилади.
Қисқа рўйхатга киритилган ва Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг дастлабки руҳсатномасини олган тўртинчи босқич иштирокчиларга олди-сотди шартномаси, дастлабки бадал тўловни амалга ошириш учун банк хисоб рақами ва тўғридан-тўғри музокаларни ўтказиш учун таклиф юборилади. Тўғридан-тўғри музокалар натижасига кўра сотувчи Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига асосан ғолиб билан олди-сотди шартномаси имзоланишини таклиф этади.
Қизиқиш билдирган шахслар 2021 йил 20 июнга қадар Тошкент вақти билан 18:00 дан кечикмай rmukhametshin@deloitte.ru ва G.madakimov@davaktiv.uz электрон манзилларига ёки Давактив агентлигининг почта манзилига (100000, Тошкент шаҳри, Амир Темур кўчаси, 6-уй, Тел. (+99871) 259-22-07) ўзбек, рус ва инглиз тилларида (аризачининг ҳохишга кўра) ваколатли вакил томонидан имзоланган ҳолда махсус конвертда юборишлари лозим.
Ариза топшириш жараёни салоҳиятли инвестор мезонларига мос тушган барча қизиқувчилар учун очиқ.
Давактив агентлиги Консультант билан биргаликда банкни сотиш жараёнини шаффоф, профессионал ва муваффақиятли ташкил этиш учун барча зарурий чораларни кўради.
Шунингдек, профессионал компаниялар ва инвесторларнинг Ўзбекистон Республикасидаги хусусийлаштириш жараёнларидаги иштирокини янада кенгайтиришдан манфаатдормиз.
Давлат акция пакетларини сотишдан асосий мақсад банкнинг молиявий барқарорлигини ошириш ва банк томонидан тақдим этиладиган профессионал банк хизматлари турини кенгайтириш шу билан бирга, банк соҳасига йўналтирилган инвестициялар ва кредит линияларини жалб қилиш.
Давактив агентлиги сотиш жараёни кетма кетлигини ўзгартириш, ҳар қандай салоҳиятли ҳаридорни ва у билан музокараларни ҳар қандай вақтда ва тушунтиришларсиз рад қилиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
Ушбу эълон ёки унинг бир қисми Давактив агентлиги, Банк ва Консультантнинг банкнинг сотиш жараёнидаги мажбуриятлари сифатида қаралмайди.
Давактив агентлиги ва Консультант:
(i) аризаларни топшириш муддатига ўзгартиришлар киритиш;
(ii) Олдиндан огоҳлантирмаган ҳолда манфаатдор томонларга нисбатан турли хил жараёнларни бажариши ва / ёки бошқа салоҳиятли харидор (лар) ни истисно қилган ҳолда Aгентлик, Банк ва Консультант томонидан биргаликда тақдим этилган жадвал ва жараён доирасида бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;
(iii) Сотув жараёнини ҳар қандай сабабларга кўра тўхтатиш;
(iv) Ҳар қандай вақтда ва сабабини тушунтирмаган ҳолда ҳар қандай салоҳиятли ҳаридор билан музокаралар ва мунозаларни тўхтатиш ваколатини ўзида сақлаб қолади.

Агентство Госактивов объявляет о реализации государственного пакета акций в уставном капитале АО «Пойтахт банк»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 12 мая 2020 года №УП-5992 «О Cтратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан на 2020-2025 годы» Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – Агентство госактивов) объявляет о намерении реализовать государственный пакет акций в размере 100% в уставном капитале АО «Пойтахт банк» путем открытого процесса продажи пакета акций (далее - Сделка), на условиях максимизации стоимости Сделки, а также дальнейшего развития и повышения финансовой устойчивости Банка.
В рамках данной Сделки, в качестве консультанта по приватизации АО «Пойтахт банк» (далее – Банк) была выбрана международно-признанная консалтинговая компания Deloitte (далее – Консультант).
Краткая информация о Банке.
Банк был создан в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 марта 2017 года № ПП-2824 «О дополнительных мерах по расширению масштаба строительства доступных многоквартирных домов в городе Ташкенте на 2017-2021 годы» в форме акционерного общества.
Согласно банковской лицензии №84, выданной Центральным банком Республики Узбекистан 29 декабря 2018 года, основная деятельность Банка заключается в осуществлении коммерческих банковских операций, операций с ценными бумагами, иностранной валютой, предоставлении ссуд и гарантий. Банк принимает вклады от населения и выдает кредиты, осуществляет платежи на территории Республики Узбекистан и за ее пределами, а также предоставляет другие банковские услуги юридическим и физическим лицам.
Банк участвует в государственной программе страхования вкладов, утвержденной Законом Республики Узбекистан «О гарантии защиты вкладов граждан в банках», которая гарантирует выплату 100% возмещения по вкладам, независимо от суммы депозита в случае отзыва у Банка лицензии.
Банк осуществляет свою деятельность через Головной офис, расположенный по адресу: Республика Узбекистан, город Ташкент,100063, Чиланзарский район, улица Ислама Каримова, 55. Рейтинговое агентство "Ahbor-Reyting" оценила деятельность банка на уровне кредитного рейтинга uzB+ «Стабильный».
Дополнительную информацию о Банке и основных показателях банковской системы Республики Узбекистан можно получить по ссылкам: https://poytaxtbank.uz и https://cbu.uz.
Процесс осуществления сделки.
Продажа будет организована как конкурентный процесс подачи заявок, открытый для всех заинтересованных сторон и в соответствии с принятым подходом, механизм и процесс продажи Банка будет состоять из следующих этапов:
1) Выражение заинтересованности посредством подачи пакета документов, состоящих из заявки на участие, критериев отбора участников и выбора победителя, а также информации о претенденте
по форме согласно приложению №1-3;
2) Предварительный квалификационный отбор;
3) Квалификационный отбор коммерческих и финансовых предложений;
4) Заключение сделки.
На первом этапе, по итогам изучения представленного претендентами пакета документов, продавец составляет длинный список (Long list) квалифицированных участников, допускаемых к следующему этапу (квалификационный отбор коммерческих и финансовых предложений), которые будут уведомлены о результатах отбора персонально.
Участникам второго этапа будет предложено подписать соглашение о неразглашении (далее - Соглашение о неразглашении). После подписания Соглашения о неразглашении (NDA) участники второго этапа получат дальнейшие инструкции относительно процесса и информационные материалы о Банке путем предоставления доступа в виртуальную комнату данных (Data room), а также право участвовать в онлайн/офлайн информационных сессиях для возможности получения детальнейшей информации о Банке в течении установленного срока. После рассмотрения информации о Банке участникам второго этапа будет предложено представить необязывающее индикативное предложение (Non-binding offers) (далее - Необязывающее предложение) на заключение сделки.
На основе представленных Необязывающих предложений на заключение сделки, Агентство совместно c Консультантом проводит отбор участников третьего этапа, которым будет предоставлена возможность проведения дальнейших изучения (Due diligence) в отношении Банка, включая участие в презентации менеджмента и посещение Банка.
В рамках третьего этапа, Участники на основе полученной информации, должны подготовить и представить на рассмотрение Продавца свои обязывающие коммерческие и финансовые предложения (Binding offers). По итогам отбора будет составлен «Короткий список» (Short-List) участников, которые будут уведомлены о результатах отбора персонально.
Участникам четвертого этапа, включенным в «Короткий список» и получившим предварительное разрешение Центрального банка Республики Узбекистан будут направлены проект договора купли-продажи и счет на оплату задатка, а также приглашение на проведение прямых переговоров, по результатам которых Продавец пригласит победителя к заключению сделки в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.
Заинтересованным лицам предлагается подать на специальном конверте заявку в форме письма, подготовленного на английском, русском или узбекском языках (по усмотрению заявителя) и подписанного уполномоченным представителем заявителя, отправленного не позднее 18:00 по Ташкентскому времени 20 июня 2021 года на электронные адреса: rmukhametshin@deloitte.ru и G.madakimov@davaktiv.uz или на почтовый адрес Агентства госактивов (100000, город Ташкент, улица Амира Темура, дом №6. Тел. (+99871) 259-22-07).
Процесс подачи заявок будет открытым для всех заинтересованных лиц, подпадающих под критерии потенциальных инвесторов.
Агентство госактивов предпримет все необходимые меры для прозрачной, профессиональной и успешной организации процесса продажи Банка совместно с привлеченным Консультантом.
Также, сообщаем о заинтересованности дальнейшего расширения участия профессиональных компаний и инвесторов в процессы приватизации в Республике Узбекистан.
Дополнительные условия:
Целью реализации государственного пакета акций является повышение финансовой устойчивости банка и расширение спектра оказываемых им профессиональных банковских услуг, и тем самым привлечение инвестиций и кредитных линий, направленных на максимальное удовлетворение требований потребностей банковских услуг.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, Банка и Консультанта в отношении продажи Банка, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентства и Консультант оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством госактивов, Банком и Консультантом графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;