Davaktiv agentligi tomonidan joriy yil 4-noyabr kuni chop etilgan eʼlonga muvofiq, "Oʻzagrosanoatloyiha” MChJ ustav kapitalidagi 94,9 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – "Aktiv") xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlangan.
Oʻz navbatida, ushbu Aktivni xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “Abrau Capital” (keyingi oʻrinlarda – "Konsultant") kompaniyasi xususiylashtirish boʻyicha Konsultant sifatida jalb etilgan.
Arizalarni qabul qilish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 3 nafar mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushgan.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2024-yil 23-dekabr soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.

Information on the privatization process of 94,9% state share in the authorized capital of LLC “Uzagrosanoatloyiha”
According to the published announcement on November 4 this year, the State Assets Management Agency organized the stage of Expression of Interest of the privatization process of 94,9% state share in the authorized capital of LLC “Uzagrosanoatloyiha” (hereinafter - the “Asset”).
“Abrau Capital (hereinafter - "Consultant") was attracted as a privatization consultant to carry out the privatization process of the Asset on the basis of the best international experience.
As part of this stage, the Consultant conducted extensive marketing activities, including sending investment teasers to potential investors. As a result, the Consultant received applications from 3 local investors.
Binding Offers (BO) are accepted by Consultant until 18:00 (Tashkent time) December 23, 2024.
Moreover, before this deadline, the applicants are required to transfer not less than 1% of the amount of the proposed Binding Offer as a guarantee payment through their personal account in the electronic trading platform E-auksion”. This guarantee payment (deposit) will be returned to the participants upon completion of the process. However, for the winner of the privatization process, this payment will be counted as part of the redemption payment and transferred to the Privatization Fund.
The State Assets Management Agency will continue to inform the public about each stage of the privatization process.