Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларида Жаҳон банки ҳамда Dentons халқаро юридик компанияси ҳам иштирок этади
Ўзбекистон Ҳукумати ва Жаҳон банки ўртасидаги келишувга мувофиқ, Жаҳон банкининг “Институционал салоҳиятни ошириш” лойиҳаси доирасида Ўзбекистонда олиб борилаётган хусусийлаштириш жараёнларини чуқурлаштиришга кўмаклашиш кўзда тутилган.
Ушбу мақсаддан келиб чиқиб, Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets” инвестиция компанияси ҳам Жаҳон банки томонидан ушбу лойиҳа иштирокчи бенефициари сифатида эътироф этилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли Фармонларига мувофиқ, “UzAssets” инвестиция компанияси томонидан давлат иштирокидаги корхоналарнинг акция пакетлари ва активларини сотиш жараёнлари халқаро амалиётга мувофиқ, малакали консултантларни жалб этган ҳолда амалга оширилмоқда.
Ушбу жараённи юридик жиҳатдан янада қўллаб-қувватлаш, хусусийлаштириш жараёнларини Ўзбекистон қонунчилиги ва илғор амалиётга мувофиқ олиб борилишини таъминлаш мақсадида, Жаҳон банкининг ресурсларидан фойдаланган ҳолда UzAssets” инвестиция компанияси фаолиятига Ҳуқуқий маслаҳатчини жалб этиш бўйича танлов эълон қилинди.
Танловда Буюк Британия, АҚШ, Испания, Польша, Украина, Грузия, Қозоғистон ва Ўзбекистондаги юридик фирмалардан, жумладан концорциум тузган ҳолдаги таклифлар келиб тушди.
Ушбу компанияларнинг активларни хусусийлаштириш борасидаги тажрибаси, дунё миқёсида ва Ўзбекистондаги қонунчилик амалиётидаги тажрибаси ва нуфузидан келиб чиқиб баҳолаш натижаси бўйича Dentons халқаро юридик фирмаси танлов ғолиби сифатида аниқланди.
Dentons Ўзбекистонда ҳам, Европада ҳам активларни сотиш юзасидан маслаҳат бериш бўйича катта тажрибага эга. Лойиҳани амалга ошириш учун Chambers, The Legal 500 ва IFLR1000 ҳалқаро юридик рейтингларда юқори баҳоланган юқори малакали халқаро ва маҳаллий Dentons маслаҳатчилари жалб қилинади:
- Аркадиуш Краснодебски – Полшадаги Dentons бошқарувчи шериги бўлиб, консалтинг соҳасида 20 йилдан ортиқ тажрибага эга, ҳусусан, Шарқий Европада хусусийлаштириш, қушиб юбориш и сотиб олиш  масалалари бўйича тажрибага эга. Аркадиушнинг мижозлари қаторида энергетика соҳасидаги йирик халқаро компаниялар ҳам бор.
- Роб Ирвинг – Будапештдаги Dentons шерикларидан бири ва фирманинг ҳусусий капитал соҳасидаги амалиётининг раҳбарларидан бири бўлиб, Марказий ва Шарқий Европа, Жануби-Шарқий Европа давлатлари ва Туркияда хусусийлаштириш, қушиб юбориш и сотиб олиш юзасидан малҳат бериш бўйича 30 йилдан ортиқ тажрибага эга. Роб Чехия ва Словенияда хусусийлаштириш дастурларини амалга оширишда фаол иштирок этган.
- Элдор Маннопов – Ўзбекистондаги Dentons бошқарувчи шериги, Ўзбекистон Республикасм қонунчилиги, шу жумладан корпоратив, хусусийлаштириш, қушиб юбориш ва сотиб олиш юзасидан маслаҳат бериш бўйича 15 йиллик тажрибага эга. У Ўзбекистон қонунчилигини янада ривожлантипишга йуналтирилган лойиҳаларида, жумладан, ҳалқаро молия институтлари жалб қилинган лойиҳалард фаол иштирок этади.
- Бобур Шамсиев – Ўзбекистондаги Dentons шериги бўлиб, консалтинг соҳасида 20 йиллик тажрибага эга, ҳусусан, Ўзбекистон қонунчилигининг хусусийлаштириш, давлат ҳаридлари, қурилиш, энергетика ва нефт-газ шартномалари каби соҳалар бўйича маслаҳатлар беради. Шунингдек, у Ўзбекистон қонунчилигини янада ривожлантиришга йуналтирилган лойиҳаларида, жумладан, халқаро молия институтлари жалб қилинган лойиҳаларда фаол иштирок этмоқда.
Шуни айтиб ўтиш жоизки, бошқа маслаҳатчилар билан биргаликда Ўзбекистондаги Dentons хусусийлаштириш жараёнининг меъёрий-хуқуқий базасини яратиш лойиҳасида иштирок этган. Dentons мижозлари орасида давалат сектори, шунингдек, иқтисодий энергетика, қурилиш, банк, транспорт ва инфратузилма, соғлиқни сақлаш ва ишлаб чиқариш каби халқаро ва маҳаллий йирик компаниялар вакиллари бор.

In privatisation of state assets in Uzbekistan will participate the World Bank and Dentons, the world’s largest law firm
Under the agreement between the Government of Uzbekistan and the World Bank, the World Bank's Institutional Capacity Building project envisages assistance in enhancing the privatisation process in Uzbekistan.
UzAssets Investment Company JSC under the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan has been included in the list of beneficiary of this project by the World Bank.
In accordance with the relevant Presidential decrees, UzAssets Investment Company JSC is selling its stakes and assets in a number of state-owned enterprises in line with the best international practice and with the assistance of qualified consultants.
In order to provide further legal support to this process, as well as to ensure compliance of the sale process with the Uzbek legislation and best international practices, and having received the financing from the World Bank, UzAssets Investment Company JSC has announced a tender to select a legal consultant.
Bids have been received from the UK, USA, Spain, Poland, Ukraine, Georgia, Kazakhstan and Uzbekistan law firms, as well as from consortia of consultants.
Based on the assessment of these companies' competence in asset privatisation, international experience, legislative practice in Uzbekistan, and its goodwill, Dentons, the international law firm, was announced as the winning bidder.
Dentons, the world’s largest law firm, has extensive experience in advising on assets privatisation both in Uzbekistan and Europe. Dentons' highly qualified international and local consultants, who are also ranked by ChambersThe Legal 500 and IFLR1000, will be engaged in this project:
- Arkadiusz Krasnodębski – Poland Managing Partner, with over 20 years of experience in advising on privatization and M&A in the Eastern Europe. His client portfolio also includes major international power groups involved in the privatisation and operation of energy sector companies.
- Rob Irving – Partner, Budapest, and Co-Head of Europe Private Equity group, with over 30 years of experience in advising on privatization and M&A deals in the Central and Eastern Europe and South-Eastern Europe as well as Turkey. He has actively participated in the implementation of the privatisation programmes in the Czech Republic and Slovenia.
- Eldor Mannopov – Uzbekistan Managing Partner, with 15 years of experience in advising on various aspects of Uzbek legislation, including corporate law, privatisation and M&A. He participates in the projects for further development of Uzbek legislation, including those financed by the international financial institutions.
- Bobur Shamsiev – Partner, Tashkent, with over 20 years of experience in the legal sector, including advising on aspects of Uzbek legislation as privatisation, public procurement, contracts related to the construction, energy and oil and gas sectors. He also participates in the projects for further development of Uzbek legislation, including those financed by the international financial institutions.
We would like to mention that Dentons, together with other consultants, has been advising on the project for the designing of the legal framework for privatisation in Uzbekistan. Dentons client portfolio includes state authorities, large international and local companies from various industry sectors, energy, construction, banking, transportation and infrastructure, life sciences and manufacturing.