Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларида Жаҳон банки ҳамда Dentons халқаро юридик компанияси ҳам иштирок этади
Ўзбекистон Ҳукумати ва Жаҳон банки ўртасидаги келишувга мувофиқ, Жаҳон банкининг “Институционал салоҳиятни ошириш” лойиҳаси доирасида Ўзбекистонда олиб борилаётган хусусийлаштириш жараёнларини чуқурлаштиришга кўмаклашиш кўзда тутилган.
Ушбу мақсаддан келиб чиқиб, Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets” инвестиция компанияси ҳам Жаҳон банки томонидан ушбу лойиҳа иштирокчи бенефициари сифатида эътироф этилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли Фармонларига мувофиқ, “UzAssets” инвестиция компанияси томонидан давлат иштирокидаги корхоналарнинг акция пакетлари ва активларини сотиш жараёнлари халқаро амалиётга мувофиқ, малакали консултантларни жалб этган ҳолда амалга оширилмоқда.
Ушбу жараённи юридик жиҳатдан янада қўллаб-қувватлаш, хусусийлаштириш жараёнларини Ўзбекистон қонунчилиги ва илғор амалиётга мувофиқ олиб борилишини таъминлаш мақсадида, Жаҳон банкининг ресурсларидан фойдаланган ҳолда UzAssets” инвестиция компанияси фаолиятига Ҳуқуқий маслаҳатчини жалб этиш бўйича танлов эълон қилинди.
Танловда Буюк Британия, АҚШ, Испания, Польша, Украина, Грузия, Қозоғистон ва Ўзбекистондаги юридик фирмалардан, жумладан концорциум тузган ҳолдаги таклифлар келиб тушди.
Ушбу компанияларнинг активларни хусусийлаштириш борасидаги тажрибаси, дунё миқёсида ва Ўзбекистондаги қонунчилик амалиётидаги тажрибаси ва нуфузидан келиб чиқиб баҳолаш натижаси бўйича Dentons халқаро юридик фирмаси танлов ғолиби сифатида аниқланди.
Dentons Ўзбекистонда ҳам, Европада ҳам активларни сотиш юзасидан маслаҳат бериш бўйича катта тажрибага эга. Лойиҳани амалга ошириш учун Chambers, The Legal 500 ва IFLR1000 ҳалқаро юридик рейтингларда юқори баҳоланган юқори малакали халқаро ва маҳаллий Dentons маслаҳатчилари жалб қилинади:
- Аркадиуш Краснодебски – Полшадаги Dentons бошқарувчи шериги бўлиб, консалтинг соҳасида 20 йилдан ортиқ тажрибага эга, ҳусусан, Шарқий Европада хусусийлаштириш, қушиб юбориш и сотиб олиш  масалалари бўйича тажрибага эга. Аркадиушнинг мижозлари қаторида энергетика соҳасидаги йирик халқаро компаниялар ҳам бор.
- Роб Ирвинг – Будапештдаги Dentons шерикларидан бири ва фирманинг ҳусусий капитал соҳасидаги амалиётининг раҳбарларидан бири бўлиб, Марказий ва Шарқий Европа, Жануби-Шарқий Европа давлатлари ва Туркияда хусусийлаштириш, қушиб юбориш и сотиб олиш юзасидан малҳат бериш бўйича 30 йилдан ортиқ тажрибага эга. Роб Чехия ва Словенияда хусусийлаштириш дастурларини амалга оширишда фаол иштирок этган.
- Элдор Маннопов – Ўзбекистондаги Dentons бошқарувчи шериги, Ўзбекистон Республикасм қонунчилиги, шу жумладан корпоратив, хусусийлаштириш, қушиб юбориш ва сотиб олиш юзасидан маслаҳат бериш бўйича 15 йиллик тажрибага эга. У Ўзбекистон қонунчилигини янада ривожлантипишга йуналтирилган лойиҳаларида, жумладан, ҳалқаро молия институтлари жалб қилинган лойиҳалард фаол иштирок этади.
- Бобур Шамсиев – Ўзбекистондаги Dentons шериги бўлиб, консалтинг соҳасида 20 йиллик тажрибага эга, ҳусусан, Ўзбекистон қонунчилигининг хусусийлаштириш, давлат ҳаридлари, қурилиш, энергетика ва нефт-газ шартномалари каби соҳалар бўйича маслаҳатлар беради. Шунингдек, у Ўзбекистон қонунчилигини янада ривожлантиришга йуналтирилган лойиҳаларида, жумладан, халқаро молия институтлари жалб қилинган лойиҳаларда фаол иштирок этмоқда.
Шуни айтиб ўтиш жоизки, бошқа маслаҳатчилар билан биргаликда Ўзбекистондаги Dentons хусусийлаштириш жараёнининг меъёрий-хуқуқий базасини яратиш лойиҳасида иштирок этган. Dentons мижозлари орасида давалат сектори, шунингдек, иқтисодий энергетика, қурилиш, банк, транспорт ва инфратузилма, соғлиқни сақлаш ва ишлаб чиқариш каби халқаро ва маҳаллий йирик компаниялар вакиллари бор.

В процессе приватизации в Узбекистане будут участвовать Всемирный банк и международная юридическая фирма Dentons
В соответствии с соглашением между Правительством Узбекистана и Всемирным банком, в рамках проекта Всемирного банка «Наращивание институционального потенциала» предусмотрено оказание помощи в углублении процессов приватизации, которые проводятся в Узбекистане.
С этой целью, инвестиционная компания «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан была включена в список бенефициаров данного проекта Всемирным банком.
Согласно соответствующим указам Президента Республики Узбекистан инвестиционная компания «UzAssets» осуществляет продажу акций и активов государственных предприятий в соответствии с международной практикой с привлечением квалифицированных консультантов.
В целях дальнейшего юридического сопровождения этого процесса, а также обеспечения проведения процесса приватизации в соответствии с законодательством Узбекистана и лучшей мировой практикой, инвестиционной компанией «UzAssets» с использованием ресурсов Всемирного банка был объявлен конкурс на привлечение юридического консультанта.
Конкурсные предложения были получены от юридических фирм Великобритании, США, Испании, Польши, Украины, Грузии, Казахстана и Узбекистана, в том числе предложения поступили от консультантов, сформировавших консорциумы.
Основываясь на оценке компетенций этих компаний в области приватизации активов, международном опыте, законодательной практике в Узбекистане, а также деловой репутации, победителем конкурса была признана международная юридическая фирма Dentons.
Dentons имеет обширный опыт консультирования по вопросам продажи активов как в Узбекистане, так и в странах Европы. К работе над проектом будут привлечены высококвалифицированные международные и местные консультанты Dentons, которые также высоко отмечены в международных юридических рейтингах ChambersThe Legal 500 и IFLR1000:
- Аркадиуш Краснодебски – Управляющий партнер Dentons в Польше, с более чем 20-летним опытом консультирования, в том числе по вопросам приватизации, слияниям и поглощениям в странах Восточной Европы. В число клиентов Аркадиуша входят крупнейшие международные компании в области энергетики.
- Роб Ирвинг – Партнер Dentons в Будапеште и один из руководителей практики фирмы в области частного капитала в Европе, с более чем 30-летним опытом консультирования по вопросам приватизации, слияниям и поглощениям в странах Центральной и Восточной Европы, Юго-Восточной Европы, а также в Турции. Роб принимал активное участие в реализации программы приватизации в Чехии и Словении.
- Элдор Маннопов – Управляющий партнер Dentons в Узбекистане, с 15-летним опытом консультирования по законодательству Республики Узбекистан, включая вопросы корпоративного права, приватизации, слияний и поглощений. Он активно участвует в проектах по дальнейшему развитию узбекского законодательства, в том числе с привлечением международных финансовых институтов.
- Бобур Шамсиев – Партнер Dentons в Узбекистане, с 20-летним опытом в юридическом секторе, включая консультирование по таким аспектам узбекского законодательства, как приватизация, государственные закупки, договора в сфере строительства, энергетики и нефтегазовой отрасли. Он также активно участвует в проектах по дальнейшему развитию узбекского законодательства, в том числе с привлечением международных финансовых институтов.
Отмечаем, что, совместно с другими консультантами, фирма Dentons в Узбекистане участвовала в проекте по созданию нормативно-правовой базы для процесса приватизации в Узбекистане. В число клиентов Dentons входят представители государственного сектора, а также международные и местные крупные компании в таких отраслях экономики, как энергетика, строительство, банковский сектор, транспорт и инфраструктура, здравоохранение и производство.