Оммавий савдоларга чиқарилган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича навбатдаги савдо жараёнининг биринчи босқичи якунланиб, Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори қабул қилинди. Унга кўра:
I. Cавдо жараёнларининг иккинчи босқичга ўтган талабгорлар рўйхати тасдиқланди ва ушбу талабгорлардан 2023 йил 16 июнь соат 18-00га (Тошкент вақти билан) қадар тижорат таклифлари, яъни сотиб олиш нархи, тўлов муддати ва тўлов қобилияти бўйича таклифлар “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали қабул қилинади;
II. Cавдо жараёнида рақобат муҳити таъминланмаган активлар бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичида талабгорлардан таклифларни қабул қилиш муддати 15 кунга узайтирилди.
Ушбу давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичида иштирок этган барча талабгорларга Ишчи орган томонидан индивидуал хабар юборилади.
Ўз навбатида, савдо жараёнларини давом эттириш учун етарли таклифлар шаклланмаган ва савдода қатнашиш бўйича таклифлар келиб тушмаган қуйидаги дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали такрорий савдоларга чиқарилади.

Завершен первый этап процесса торгов долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставленные на публичные торги, и принято соответствующее решение Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации. Согласно решению:
I. Утвержден список претендентов, прошедших на второй этап торгов. От претендентов, прошедших на второй этап процесса торгов, до 18:00 часов (Ташкентское время) 16 июня 2023 года будут приниматься коммерческие предложения (о покупочной цене, сроке оплаты и платежеспособности) через электронную торговую платформу «E-auksion»;
II. На 15 дней продлен срок приема предложений от претендентов на первом этапе проведения торгов по активам, не обеспечившим конкурентной среды в процессе торгов.
В свою очередь, государственные доли в зерновых предприятиях и имущественные комплексы филиалов зерновых предприятий, по которым на первом этапе торгов поступило недостаточное количество предложений и вовсе не поступали, выставляются на повторные торги через электронную торговую платформу «E-auksion».
Доля государства (пакет акций) в зерновом предприятии, перешедшем на второй этап торгов
Предложения от претендентов принимаются до 16 июня 2022 года 18:00 (Ташкентское время)
АО “Шовот дон махсулотлари”
Шаватский район
6026414
Доля государства в зерновых предприятиях и имущественные комплексы филиалов зерновых предприятий, по которым продлеваются сроки торгов
Предложения от претендентов принимаются до 26 июня 2022 года 18:00 (Ташкентское время)
Доля государства в зерновых предприятиях
ООО “Косон дон маҳсулотлари кабул қилиш”
6026917
Имущественный комплекс филиалов зерновых предприятий
Филиал “Кукон дон”
6026928
Доля государства в зерновых предприятиях и имущественные комплексы филиалов зерновых предприятий, выставляемые на повторные публичные торги