“Ўзтемирйўлконтейнер” АЖ устав капиталидаги 35,0 фоиз давлат акциялар пакети хусусийлаштириш бўйича келишувга эришилди
Аввал маълум қилинганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давактив агентлиги томонидан “Alkes Research” консалтинг компаниясини хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб қилган ҳолда “Oʻztemiryoʻlkonteyner” АЖ (кейинги ўринларда - Корхона) устав капиталидаги 35,0 фоиз давлат акциялар пакетини сотиш бўйича очиқ савдо  жараёнлари бошланган.
Хусусийлаштириш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, МДҲ, Араб, Жануби-Шарқий Осиё ва Европа давлатларидаги 6 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар (Expression of Interest) Консультантга келиб тушди.
Шу ўринда, Консультант томонидан мазкур босқичда аввалдан белгиланган мезонларга мувофиқ бўлган 5 нафар талабгор хусусийлаштириш жараёнининг кейинги – Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тақдим этиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинди.
Ушбу босқичда, талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланиб, Консультант томонидан тайёрланган Корхонанинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан комплекс таҳлил (due diligence) ҳисоботлари жойлаштирилган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш ва Корхонанинг бошқарув органи билан учрашиш имконияти яратилди.
Белгиланган муддатларда 3 нафар талабгор томонидан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) тақдим қилинган.
Натижада, Корхонани сотиб олиш учун энг юқори нарх таклифини билдирган “COTTON LOGISTICS” МЧЖ 200 млрд.сўм миқдорида сотиб олиш тўловини тўлаш шарти билан савдо ғолиби деб топилди.
Харидор томонидан келажакда Корхонанинг бизнес жараёнларини рақамлаштириш ва республиканинг транзит салоҳиятидан самарали фойдаланиш, юк ташишда таннарх ва харажатларни камайтириш, шунингдек, корхона фаолиятига замонавий корпоратив бошқарув тизимларини жорий этиш ва барқарор ривожлантиришни таъминлаш режалаштирилган.
Шунингдек, Харидорнинг таклифи Консультант томонидан ҳисобланган Корхонанинг индикатив нархлар оралиғининг юқори қисмида жойлашган ҳамда Корхонанинг баҳоланган қийматидан юқори.
Таъкидлаш жоизки, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ "Халқчил IPO" дастури доирасида “Oʻztemiryoʻlkonteyner” АЖнинг 4 фоиз акцияларини маҳаллий фонд бозорида оммавий таклифи ўтказилиши белгиланган.
Маълумот учун: “COTTON LOGISTICS” МЧЖ – Ўзбекистоннинг энг йирик транспорт-логистика компанияларидан бири бўлиб, юк айланмаси 1 миллион тоннани ташкил этади. Компания ўзининг 480 та вагондан иборат шахсий ҳаракат таркиби паркига эга. Шунингдек, компания бошқарувида 1000 дан ортиқ ҳаракат таркиби мавжуд.

Достигнута договоренность о приватизации 35,0 процентов государственной доли в АО «Узтемирйулконтейнер»
Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации Агентством госактивов начат процесс открытых торгов 35,0% государственной доли в АО «Oʻztemiryoʻlkonteyner» (далее — Предприятие) с привлечением консалтинговой компании "Alkes Research" в качестве консультанта по приватизации.
В рамках процесса приватизации Консультантом была проведена широкомасштабная маркетинговая кампания. В частности, инвестиционные тизеры были разосланы различным потенциальным инвесторам. В результате было получено 6 заявок по выражению заинтересованности в покупке (Expression of Interest) от местных и международных инвесторов из стран СНГ, Арабского мира, Юго-Восточной Азии и Европы.
В свою очередь, 5 претендентов соответствующих ранее установленным на данном этапе критериям, были приглашены Консультантом для участия на следующем этапе процесса приватизации - подачи Обязывающих предложений (BO).
В рамках этого этапа было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR), а также предоставлена возможность встретиться с органом управления Предприятия.
В результате, в установленный срок 3 претендента подали свои Обязывающее предложение (BO).
ООО «COTTON LOGISTICS», предложившее самое высокое ценовое предложение было признано победителем торгов с условием оплаты выкупной стоимости в размере 200 млрд сумов.
В будущем Покупателем планируется цифровизировать бизнес-процессы Предприятия, эффективно использовать транзитный потенциал республики, снизить тарифы и расходы на перевозки, а также внедрить современные корпоративные системы управления для обеспечения устойчивого развития предприятия.
Стоит упомянуть, что предложение Покупателя расположено в верхней части интервала индикативных цен, рассчитанных Консультантом, и превышает оценочную стоимость Предприятия.
Следует отметить, что согласно соответствующим программам приватизации, в рамках программы «Народное IPO» запланировано публичное размещение 4% акций АО «Oʻztemiryoʻlkonteyner» на местном фондовом рынке.
Для справки: ООО “COTTON LOGISTICS” - одна из крупнейших транспортно-логистических компаний Узбекистана с грузооборотом свыше 1 млн тонн и собственным парком подвижного состава из 480 вагонов. Под управлением компании также находится свыше 1000 единиц подвижного состава.