Осиё-Тинч океани тармоғининг давлат корхоналарини корпоратив бошқариш бўйича йиғилишида Давактив агентлиги иштирок этди
Жорий йилнинг 8-9 декабрь кунлари Индонезиянинг Джакарта шаҳрида Давлат корхоналарини корпоратив бошқариш бўйича Осиё-Тинч океани тармоғининг 15-йиғилиши бўлиб ўтди.
Мазкур йиғилишда, Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев "Zoom" онлайн платформаси орқали маъруза билан иштирок этди ҳамда Ўзбекистон Республикасида корпоратив бошқарувнинг ривожланиши асослари, соҳада норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштириб борилиши, давлат иштирокидаги корхоналар фаолиятига бошқарувнинг замонавий амалиётларини жорий қилиш тўғрисида маълумот берди.
Хусусан, А.Миралиев йиғилиш иштирокчиларини Ўзбекистоннинг 2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси талабларини давлат иштирокидаги корхоналар фаолиятига жорий этиш, Стратегия билан уларнинг бошқарув ва назорат органлари аъзолари фаолияти самарадорлигини, масъулиятини ошириш бўйича кўзда тутилган янгиликлар билан таништириб ўтди.
Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг (ИҲТТ) Осиё-Тинч океани давлат корхоналарини корпоратив бошқариш тармоғи йиғилишининг асосий мақсади минтақадаги 22 давлатдан ҳукумат вакиллари ва тегишли нодавлат манфаатдор томонлар билан тажриба алмашиш, илғор тажрибаларни аниқлаш ва давлат мулкчилик амалиётини яхшилаш учун ислоҳотлар бўйича тавсиялар ишлаб чиқиш, ҳамда давлат корхоналарини корпоратив бошқариш бўйича ИҲТТ йўриқномаларини мустаҳкамлашдан иборат.
Йиғилишда давлат корхоналари кўрсатмаларига мувофиқ танланган иштирокчи мамлакатларда мулкчилик амалиёти, хусусийлаштириш ва корпоратив бошқарув билан боғлиқ давлат корхоналарини ислоҳ қилиш бўйича сўнгги ишланмалар кўриб чиқилди. Шунингдек, тадбир қуйидаги мавзуларга бағишланган тематик сессияларни ўзида жамлади:

Агентство госактивов приняло участие в заседании Азиатско-Тихоокеанской сети по корпоративному управлению государственными предприятиями
8-9 декабря текущего года в Джакарте (Индонезия) состоялось 15-е заседание Азиатско-Тихоокеанской сети по корпоративному управлению государственными предприятиями.
Заместитель директора Агентства по управлению государственными активами Алишер Миралиев выступил с докладом в данном заседании через онлайн-платформу «Zoom» и представил информацию об основах развития корпоративного управления в Республике Узбекистан, совершенствовании нормативно-правовой базы в данной сфере и внедрении современных управленческих практик в деятельность государственных предприятий.
В частности, А.Миралиев ознакомил участников заседания с внедрением в деятельность государственных предприятий требований Стратегии управления и реформирования государственных предприятий на 2021-2025 годы, а также с нововведениями по повышению эффективности и ответственности членов их органов управления и контроля.
Основной целью встречи Азиатско-тихоокеанской сети корпоративного управления государственными предприятиями под эгидой Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) является обмен опытом с представителями правительств и соответствующих неправительственных заинтересованных сторон 22 стран региона, определение передового опыта и разработка рекомендаций по реформам для улучшения практики государственной собственности, а также усиление Руководящих принципов ОЭСР по корпоративному управлению на государственных предприятиях (Руководящие принципы на ГП).
Также, на заседании были рассмотрены последние изменения в реформе государственных предприятий, связанные с практикой владения и корпоративного управления в отдельных странах-участницах в соответствии с Руководящими принципами на ГП . В рамках мероприятия также были организованы тематические сессии по следующим темам:
• совершенствование управления государственными холдинговыми компаниями;
• передовой опыт в области противодействия коррупции и обеспечения добросовестности бизнеса;
• изменение климата и политика перехода на низкоуглеродное производство на государственных предприятиях.