Осиё-Тинч океани тармоғининг давлат корхоналарини корпоратив бошқариш бўйича йиғилишида Давактив агентлиги иштирок этди
Жорий йилнинг 8-9 декабрь кунлари Индонезиянинг Джакарта шаҳрида Давлат корхоналарини корпоратив бошқариш бўйича Осиё-Тинч океани тармоғининг 15-йиғилиши бўлиб ўтди.
Мазкур йиғилишда, Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев "Zoom" онлайн платформаси орқали маъруза билан иштирок этди ҳамда Ўзбекистон Республикасида корпоратив бошқарувнинг ривожланиши асослари, соҳада норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштириб борилиши, давлат иштирокидаги корхоналар фаолиятига бошқарувнинг замонавий амалиётларини жорий қилиш тўғрисида маълумот берди.
Хусусан, А.Миралиев йиғилиш иштирокчиларини Ўзбекистоннинг 2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси талабларини давлат иштирокидаги корхоналар фаолиятига жорий этиш, Стратегия билан уларнинг бошқарув ва назорат органлари аъзолари фаолияти самарадорлигини, масъулиятини ошириш бўйича кўзда тутилган янгиликлар билан таништириб ўтди.
Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг (ИҲТТ) Осиё-Тинч океани давлат корхоналарини корпоратив бошқариш тармоғи йиғилишининг асосий мақсади минтақадаги 22 давлатдан ҳукумат вакиллари ва тегишли нодавлат манфаатдор томонлар билан тажриба алмашиш, илғор тажрибаларни аниқлаш ва давлат мулкчилик амалиётини яхшилаш учун ислоҳотлар бўйича тавсиялар ишлаб чиқиш, ҳамда давлат корхоналарини корпоратив бошқариш бўйича ИҲТТ йўриқномаларини мустаҳкамлашдан иборат.
Йиғилишда давлат корхоналари кўрсатмаларига мувофиқ танланган иштирокчи мамлакатларда мулкчилик амалиёти, хусусийлаштириш ва корпоратив бошқарув билан боғлиқ давлат корхоналарини ислоҳ қилиш бўйича сўнгги ишланмалар кўриб чиқилди. Шунингдек, тадбир қуйидаги мавзуларга бағишланган тематик сессияларни ўзида жамлади:

The State Assets Management Agency participated in a session of Asia-Pacific Network on Corporate Governance of State-Owned Enterprises
On December 8-9 this year in Jakarta (Indonesia) 15th meeting of the Asia-Pacific Network on Corporate Governance of State-Owned Enterprises was held.
Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev made a report at this meeting through the online platform "Zoom" and presented information on the fundamentals of corporate governance in the Republic of Uzbekistan, improvements to the regulatory framework in this area and implementation of modern management practices in state-owned enterprises.
In particular, Mr. Miraliyev introduced to the participants of the meeting the implementation of requirements of the Strategy on management and reform of state-owned enterprises for 2021-2025 in state-owned enterprises, as well as the innovations to improve the efficiency and accountability of the members of the management and control bodies.
The main objective of the Asia-Pacific Network on Corporate Governance of State-Owned Enterprises meeting under the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) is to share experience with representatives of governments and relevant non-governmental interested parties from 22 countries in the region, as well as to identify best practices and develop recommendations on reforms to improve state ownership practices, and to strengthen the OECD Guidelines on Corporate Governance of State-Owned Enterprises (the Guidelines of SOEs).
Also, the meeting focused on recent developments in the reform of state-owned enterprises related to ownership and corporate governance practices in selected participating countries in accordance with the Guidelines of SOEs. The meeting also included thematic sessions on the following topics: