“Sharg‘unko‘mir” AJ va “Boysunko'mir” MChJ davlat ulushlarining ommaviy savdosini tashkil etish uchun professional konsalting kompaniyasini jalb etish to‘g‘risida e’lon
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq “Shargʻunkoʻmir” AJ (99,9%) va “Boysunkoʻmir” MCHJ (100,0 %) (keyingi oʻrinlarda–Aktivlar) xalqaro bozorda ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Buyurtmachi) mazkur aktivlarni xalqaro bozorda ommaviy savdolarini tashkillashtirish uchun sohaviy yondashuvga muvofiq xalqaro tajribaga ega boʻlgan professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etishi boʻyicha eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 17-iyun kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Talʼat Yuldashevich Samandarov — Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻining oʻrinbosari;
Konsultantlarning vakillari bilan Bitim boʻyicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa, Aktivda qoʻshimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi maʼlum qilinadi.
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Buyuurtmachi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayana olmaydilar va ishonmasliklari shart.
“Shargʻunkoʻmir” AJ va “Boysunkoʻmir” MCHJni xususiylashtirish boʻyicha konsultant jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Shargʻunkoʻmir” AJ (99,9%) va “Boysunkoʻmir” MCHJ (100,0 %) dagi davlat ulushlari (keyingi oʻrinlarda – Bitim) xalqaro bozorda savdoga chiqarilishi belgilangan.
Xalqaro savdo jarayonlari Aktivning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Ushbu Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (keyingi oʻrinlarda ­- Soʻrovnoma) Konsultantga qoʻyiladigan talablarni va uning baholanishi kerak boʻlgan taklifining tuzilishini, shuningdek, ushbu Soʻrovnomaning ilovasida Bitimni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha zarur ish hajmini tavsiflaydi. Konsultantlar konsorsiumga kirishlari yoki xizmatlarning toʻliq spektrini taqdim etish boʻyicha qoʻshma takliflar kiritishlari mumkin.
1. “Shargʻunkoʻmir” AJ
Ustav fondi7,0 mlrd. soʻm
Veb-sahifasi: www.sharguncoal.uz
Kompaniyaning bosh ofisi: Surxondaryo viloyati, Sariosiyo tumani, Shargʻun, Ikromova koʻchasi, 50 uy
1. “Boysunkoʻmir” MCHJ
Ustav fondi2,7 mlrd. soʻm
Kompaniyaning bosh ofisi: Surxondaryo viloyati, Boysun TUDA qishlogʻi
Konsultantning (individual arizachi yoki Konsorsium) taklifi rus/ingliz tilida tayyorlanishi va quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi kerak:
a) Aktivni xalqaro xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
I. Koʻmir qazib olish va sotish bozorini tahlil qilish:
II. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• investor nuqtayi nazaridan baholashga taʼsir etuvchi asosiy omillar, asosiy koʻrsatkichlar va tahminlarni aniqlash;
• Aktivni xususiylashtirishga qaratilgan barcha choralarni koʻrish, virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ni tashkil etish;
(3) Agar boshqa ishtirokchilar yoki Jamiyat ulushini sotib olish boʻyicha oʻzlarining imtiyozli huquqidan foydalansa, konsultant xizmatlari uchun toʻlov faqat ushbu bitimni huquqiy taʼminlash uchun qoʻshimcha shartnoma imzolash orqali amalga oshiriladi.

Announcement on attraction of a professional consulting company to organise public sales of the state share of JSC Shargunkumir and LLC Boisunkumir
In accordance with the relevant privatisation programmes it is established that JSC Shargunkumir (99.9%) and LLC Boisunkumir (100%) (hereinafter - the ‘Assets’) will be publicly traded on the international market.
The State Assets Management Agency (hereinafter - the Client) announces the engagement of a professional consulting company with international experience (hereinafter - the Consultant) in accordance with the industry approach to organise public trading of these assets on the international market.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below, not later than 18:00 (Tashkent time) on 17 June 2024.
In case of joint commercial proposal submission, the Principal Consultant should be identified who is responsible for coordinating the work of the engaged consultant partner and assumes the responsibility.
Interested consultants are requested to submit commercial proposals to the contact addresses below:
Samandarov Talat Yuldashevich Samandarov - Deputy Head of the Department for Preparation for privatisation and privatisation of state assets of UzSAMA;
Tel: + 998-71-259-20-67;
E-mail: tender@davaktiv.uz ;
It is reported that work on the Transaction may be carried out in close co-operation with representatives of consultants and, where necessary, by establishing an additional project team in the Asset.
Request for Proposals (RfP) to attract a consultant for privatisation of JSC Shargunkumir and LLC Boisunkumir
In accordance with the privatisation programmes the state shares of JSC Shargunkumir (99.9%) and LLC Boisunkumir (100%) (hereinafter - the Transaction) are subject to sale on the international market.
International trade processes shall be organised on the basis of the most appropriate foreign experience within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, taking into account the network and individual features of the Assets. The Client shall conduct an independent evaluation of the Asset in order to make the right decision.
This Request for Proposals (hereinafter - the Request) describes the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, as well as the scope of work required to support the Transaction in the annex to this Request for Proposals. Consultants may enter into a consortium or make joint proposals to provide a full range of services.
Brief information about the asset
1. JSC ‘Shargunkumir’.
Authorised capital - 7.0 billion soums;
Official web-page - www.sharguncoal.uz
The head office of the company is located in Surkhandarya region, Sariasi district, Shargun town, A. Ikramov Street, 50.
2. ‘Boysunkumir’ LLC
Authorised capital - 2.7 billion soums;
Official web page - www.sharguncoal.uz
The head office of the company is located in Surkhandarya region, Boysun, TUDA settlement.
Preference shall be given to a Consultant with relevant knowledge and experience in the automotive industry.
The proposal of the Consultant (individual applicant or Consortium) shall be prepared in English/Russian languages, contain information on the following:
In the case of the presentation of the proposal at the price range, its upper limit is taken for the evaluation of the proposal. Possible additional transaction costs (travel, translation, etc.) and tax (VAT) must be included in the fixed part of the value;
Consultant's scope of work on the privatisation process:
I. Analysing the market of coal production and sale:
• Analysis of the market and prerequisites for the development of the sector in Uzbekistan and in the region, necessary conditions for the development of enterprises in the sector;
• analysis of the experience of privatisation carried out in this sphere in other (for example, neighbouring) countries, the main reasons for failures in privatisation of this type of assets, factors ensuring further development of the sector and successful privatisation;
• based on the analysis, a plan of measures necessary for the successful organisation of asset privatisation processes will be developed;
• development of methods and procedures for selling assets (real estate, shareholdings, industry and non-industry facilities), including those listed in the privatisation programme, as well as proposals and recommendations for implementation.
• Analysis of the experience of privatisation of industry enterprises in other (including neighbouring) countries, the main reasons for failures in privatisation of this type of Asset, factors ensuring successful privatisation and further development of the industry.
• Proposals to increase the investment attractiveness of the asset, improve its structure and management based on best practices and analyses of similar assets;
• Conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) in-depth due diligence analysis of the asset;
• Recommendations on optimal marketing strategy, preparation of marketing materials (teaser, info-memorandum, process status letter, etc.) and distribution of information materials to investors;
• preparation of marketing materials, including investment videos, handouts, etc..;
• providing recommendations on communicating with the public, answering their questions;
• selecting an appropriate valuation method and determining its relevance to investors, providing recommendations on price range;
• identify the main factors, key indicators and valuations affecting the valuation from the investor's perspective;