Baholash va baholash yoʻnalishidagi sud ekspertlik faoliyatiga oid qonunchilik takomillashtirildi
Amaldagi qonunchilik hujjatlarida baholash va baholash yoʻnalishidagi sud ekspertlik faoliyatini tartibga soluvchi ayrim boʻshliqlarni bartaraf etish maqsadida, “Baholash faoliyatining yanada takomillashtirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish haqida Oʻzbekiston Respublikasining Qonuni qabul qilindi (2024-yil 26-avgustdagi OʻRQ-945-son).
Ushbu Qonunda:
• “Baholash faoliyati toʻgʻrisida”gi Qonunning 42-moddasiga kiritilgan oʻzgartirishlarga asosan, baholovchi nazorat qiluvchi yoki huquqni muhofaza qiluvchi organlar oʻtkazadigan tekshirishlarda va boshqa tadbirlarda baholovchi tashkilot hamda ushbu organlar oʻrtasida tuzilgan shartnoma asosidagina mutaxassis yoki ekspert sifatida ishtirok etishi mumkinligi;
• “Sud ekspertizasi toʻgʻrisida”gi Qonunning 11-moddasiga kiritilgan oʻzgartirishlarga asosan baholash toʻgʻrisidagi hisobotlarda qoʻllanilgan usullarning ilmiy jihatdan asoslanganligi nuqtayi nazaridan sud ekspertizasi kamida uch yil ish stajiga ega boʻlgan sud ekspertlari tomonidan oʻtkazilishiga yoʻl qoʻyilishi hamda 16-moddasidagi oʻzgartirishlarga asosan sud ekspertining majburiyatlarida “tekshirishlarni oʻtkazishda sud ekspertining xulosasiga nisbatan belgilangan talablarga, shuningdek tegishli sohadagi qonunchilik hujjatlariga rioya etishi” belgilangan.
Shunga koʻra, baholovchilarni nazorat qiluvchi yoki huquqni muhofaza qiluvchi organlar oʻtkazadigan tekshirishlarda va boshqa tadbirlarda ekspert sifatida ishtirok etishining huquqiy asoslari yaratildi.
Shuningdek, sud ekspertlar tomonidan baholash toʻgʻrisidagi hisobotlar boʻyicha qoʻllanilgan usullarning ilmiy jihatdan asoslanganligi nuqtayi nazaridan sud ekspertizasi oʻtkazilishi belgilanib, baholovchi tashkilot tomonidan tayyorlanadigan baholash toʻgʻrisidagi hisobotning ishonchliligi boʻyicha ekspert xulosasidan farqi aniq belgilandi.
Oʻz navbatida, baholash jarayonini tartibga soluvchi Oʻzbekiston Respublikasining Yagona milliy baholash standartiga sud ekspertlik faoliyatida rioya etilishi sud ekspertlar majburiyatida aniq koʻrsatildi.
Mazkur Qonunning qabul qilinishi baholovchilar va ushbu yoʻnalishdagi sud ekspertlar tomonidan foydalanib kelinayotgan meʼyoriy hujjatlarni bir-biriga muvofiqlashtirishga hamda baholash toʻgʻrisidagi hisobotlarning tuzilishi va sud-huquq amaliyotida toʻgʻri qoʻllanilishiga erishiladi.
Shu bilan birga, baholash toʻgʻrisidagi hisobotlarning ishonchliligini tekshirishda muammolarni bartaraf qilishga, fuqarolarimizning ortiqcha xarajatlarini kamaytirishga shu bilan birga, respublikada mol-mulkning haqiqiy qiymatini aniqlashda yagona yondashuvning joriy etilishiga xizmat qiladi.

Усовершенствовано законодательство в сфере оценочной деятельности и деятельности судебных экспертов в области оценки
В целях урегулирования некоторых пробелов в действующих актах законодательства, регулирующих оценочную деятельность и деятельность судебных экспертов в области оценки принят Закон Республики Узбекистан “О внесении дополнений и изменения в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием оценочной деятельности” (№ЗРУ-945 от 26 августа 2024 года).
В данном Законе определено:
• согласно изменениям внесённых в статью 42 Закона «Об оценочной деятельности», оценщик может принимать участие в качестве специалиста или эксперта в проводимых контролирующими или правоохранительными органами проверках и других мероприятиях только на основании договора, заключенного между оценочной организацией и этими органами;
• согласно изменений внесённых в статью 11 Закона «О судебной экспертизе», судебную экспертизу на предмет научной обоснованности методов, примененных в отчетах об оценке, допускается проводить судебными экспертами, имеющими стаж работы не менее трех лет, а также согласно изменений в статье 16 в обязанности судебных экспертов включено «соблюдать установленные требования к заключению судебного эксперта при проведении проверок, а также акты законодательства в соответствующей области».
Соответственно, создана правовая основа для участия оценщиков в качестве экспертов в проводимых контролирующими или правоохранительными органами проверках и других мероприятиях.
Также, определение проведения судебной экспертизы на предмет научной обоснованности методов, применённых в отчетах об оценке, чётко определило её отличие от экспертного заключения о достоверности отчета об оценке, подготовленного оценочной организацией.
В тоже время, соблюдение Единого национального стандарта оценки Республики Узбекистан, регламентирующего процесс оценки, в деятельности судебных экспертов прописано в их обязанностях.
Принятием данного Закона будет достигнута гармонизация нормативных документов, используемых оценщиками и судебными экспертами в этом направлении, а также правильной подготовки отчетов об оценке и их применение в судебной практике.
Также данный Закон позволит устранить проблемы с экспертизой достоверности отчетов об оценке, снизить лишние расходы граждан и одновременно внедрить единый подход к определению действительной стоимости имущества в республике.