Baholash va baholash yoʻnalishidagi sud ekspertlik faoliyatiga oid qonunchilik takomillashtirildi
Amaldagi qonunchilik hujjatlarida baholash va baholash yoʻnalishidagi sud ekspertlik faoliyatini tartibga soluvchi ayrim boʻshliqlarni bartaraf etish maqsadida, “Baholash faoliyatining yanada takomillashtirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish haqida Oʻzbekiston Respublikasining Qonuni qabul qilindi (2024-yil 26-avgustdagi OʻRQ-945-son).
Ushbu Qonunda:
• “Baholash faoliyati toʻgʻrisida”gi Qonunning 42-moddasiga kiritilgan oʻzgartirishlarga asosan, baholovchi nazorat qiluvchi yoki huquqni muhofaza qiluvchi organlar oʻtkazadigan tekshirishlarda va boshqa tadbirlarda baholovchi tashkilot hamda ushbu organlar oʻrtasida tuzilgan shartnoma asosidagina mutaxassis yoki ekspert sifatida ishtirok etishi mumkinligi;
• “Sud ekspertizasi toʻgʻrisida”gi Qonunning 11-moddasiga kiritilgan oʻzgartirishlarga asosan baholash toʻgʻrisidagi hisobotlarda qoʻllanilgan usullarning ilmiy jihatdan asoslanganligi nuqtayi nazaridan sud ekspertizasi kamida uch yil ish stajiga ega boʻlgan sud ekspertlari tomonidan oʻtkazilishiga yoʻl qoʻyilishi hamda 16-moddasidagi oʻzgartirishlarga asosan sud ekspertining majburiyatlarida “tekshirishlarni oʻtkazishda sud ekspertining xulosasiga nisbatan belgilangan talablarga, shuningdek tegishli sohadagi qonunchilik hujjatlariga rioya etishi” belgilangan.
Shunga koʻra, baholovchilarni nazorat qiluvchi yoki huquqni muhofaza qiluvchi organlar oʻtkazadigan tekshirishlarda va boshqa tadbirlarda ekspert sifatida ishtirok etishining huquqiy asoslari yaratildi.
Shuningdek, sud ekspertlar tomonidan baholash toʻgʻrisidagi hisobotlar boʻyicha qoʻllanilgan usullarning ilmiy jihatdan asoslanganligi nuqtayi nazaridan sud ekspertizasi oʻtkazilishi belgilanib, baholovchi tashkilot tomonidan tayyorlanadigan baholash toʻgʻrisidagi hisobotning ishonchliligi boʻyicha ekspert xulosasidan farqi aniq belgilandi.
Oʻz navbatida, baholash jarayonini tartibga soluvchi Oʻzbekiston Respublikasining Yagona milliy baholash standartiga sud ekspertlik faoliyatida rioya etilishi sud ekspertlar majburiyatida aniq koʻrsatildi.
Mazkur Qonunning qabul qilinishi baholovchilar va ushbu yoʻnalishdagi sud ekspertlar tomonidan foydalanib kelinayotgan meʼyoriy hujjatlarni bir-biriga muvofiqlashtirishga hamda baholash toʻgʻrisidagi hisobotlarning tuzilishi va sud-huquq amaliyotida toʻgʻri qoʻllanilishiga erishiladi.
Shu bilan birga, baholash toʻgʻrisidagi hisobotlarning ishonchliligini tekshirishda muammolarni bartaraf qilishga, fuqarolarimizning ortiqcha xarajatlarini kamaytirishga shu bilan birga, respublikada mol-mulkning haqiqiy qiymatini aniqlashda yagona yondashuvning joriy etilishiga xizmat qiladi.

Legislation in the field of valuation activities and the activities of legal experts in the field of valuation has been improved
In order to settle some gaps in the current legislative acts regulating appraisal activities and the activities of legal experts in the field of appraisal, the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On making additions and amendments to some legislative acts of the Republic of Uzbekistan in connection with further improvement of appraisal activities’ (No. DRU-945 dated 26 August 2024) was adopted.
This Law defines:
• according to the amendments made to Article 42 of the Law ‘On Appraisal Activity’, the appraiser may participate as a specialist or expert in inspections and other activities conducted by controlling or law enforcement bodies only on the basis of an agreement concluded between the appraisal organisation and these bodies;
• according to the amendments made to Article 11 of the Law ‘On Judicial Expertise’, judicial expertise on scientific validity of methods applied in valuation reports is allowed to be carried out by legal experts with at least three years of work experience, and according to the amendments made to Article 16, the duties of legal experts include ‘to comply with the established requirements to the conclusion of a legal expert during inspections, as well as acts of legislation in the relevant field’.
Accordingly, a legal basis has been created for participation of appraisers as experts in audits and other activities carried out by controlling or law enforcement bodies.
Also, the definition of a judicial expert examination on the scientific validity of methods used in valuation reports clearly distinguished it from an expert opinion on the reliability of the valuation report prepared by an appraisal organisation.
At the same time, compliance with the Unified National Valuation Standard of the Republic of Uzbekistan regulating the valuation process in the activities of judicial experts is stipulated in their duties.
The adoption of this Law will harmonise the regulatory documents used by appraisers and judicial experts in this area, as well as the correct preparation of appraisal reports and their application in court practice.
Also, this Law will eliminate the problems with expert examination of the reliability of valuation reports, reduce unnecessary expenses of citizens and at the same time introduce a unified approach to determining the actual value of property in the Republic.