Yangi “Davlat mulkini xususiylashtirish to‘g‘risida”gi Qonuni Jahon banki nigohida
Jahon banki O‘zbekistonning bozor iqtisodiyoti yo‘lidagi ijobiy qadamlarini olqishlaydi. “Davlat mulkini xususiylashtirish to‘g‘risida”gi Qonunning qabul qilinishi aniq usullarni belgilab beruvchi muhim qadam bo‘lib, boshqaruvning shaffofligi va samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Ishonchimiz komilki, mazkur Qonun investorlar ishonchini oshirib, xususiy sektor investitsiyalarini jalb qilish uchun qulay sharoitlar yaratadi.
Ilg‘or amaliyot asosidagi xususiylashtirish ijtimoiy tovarlar va xizmatlar uchun ishlatilishi mumkin bo'lgan resurslarni yaratibgina qolmay, balki yanada faol ishbilarmonlik muhitini yaratadi. Bu esa o‘z navbatida raqobatning kuchayishiga va yangi ish o‘rinlari yaratilishiga xizmat qiladi.
Jahon banki ushbu islohotni amalga oshirilishida (qonunni ishlab chiqilishida) yaqindan hamkorlik o‘rnatib, moliyaviy ko‘mak va tahliliy yordam ko‘rsatdik.
Kelgusida, Qonunni samarali ijro etilishini yaqindan nazorat qilish va uni amaliyotga joriy etilishida zarur choralarni ko‘rish muhim ahamiyatga ega.
Biz O‘zbekistonni inklyuziv va barqaror bozor iqtisodiyoti yo‘lida qo‘llab-quvvatlashda davom etamiz.

Всемирный банк про новый Закон «О приватизации государственного имущества»
Всемирный банк приветствует позитивные шаги, предпринимаемые Узбекистаном на пути к рыночной экономике. Принятие Закона «О приватизации государственного имущества» - важный шаг, определяющий конкретные методы и способствующий повышению прозрачности и эффективности управления.
Мы уверены, что этот Закон повысит доверие инвесторов, создав благоприятную среду для привлечения инвестиций частного сектора.
Приватизация, осуществляемая на основе передовой практики, не только высвобождает ресурсы, которые могут быть использованы для общественных товаров и услуг, но и приводит к созданию более динамичной бизнес-среды. Это способствует усилению конкуренции и созданию новых рабочих мест.
Всемирный банк был ценным партнером в проведении этой реформы. Мы сыграли важную роль в поддержке Закона, предоставив как финансовую помощь, так и аналитическую поддержку.
В будущем крайне важно пристально следить за выполнением закона и принимать необходимые меры для его эффективной реализации.
Мы с нетерпением ждем продолжения поддержки Узбекистана на пути к инклюзивной и устойчивой рыночной экономике.