Yangi “Davlat mulkini xususiylashtirish to‘g‘risida”gi Qonuni Jahon banki nigohida
Jahon banki O‘zbekistonning bozor iqtisodiyoti yo‘lidagi ijobiy qadamlarini olqishlaydi. “Davlat mulkini xususiylashtirish to‘g‘risida”gi Qonunning qabul qilinishi aniq usullarni belgilab beruvchi muhim qadam bo‘lib, boshqaruvning shaffofligi va samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Ishonchimiz komilki, mazkur Qonun investorlar ishonchini oshirib, xususiy sektor investitsiyalarini jalb qilish uchun qulay sharoitlar yaratadi.
Ilg‘or amaliyot asosidagi xususiylashtirish ijtimoiy tovarlar va xizmatlar uchun ishlatilishi mumkin bo'lgan resurslarni yaratibgina qolmay, balki yanada faol ishbilarmonlik muhitini yaratadi. Bu esa o‘z navbatida raqobatning kuchayishiga va yangi ish o‘rinlari yaratilishiga xizmat qiladi.
Jahon banki ushbu islohotni amalga oshirilishida (qonunni ishlab chiqilishida) yaqindan hamkorlik o‘rnatib, moliyaviy ko‘mak va tahliliy yordam ko‘rsatdik.
Kelgusida, Qonunni samarali ijro etilishini yaqindan nazorat qilish va uni amaliyotga joriy etilishida zarur choralarni ko‘rish muhim ahamiyatga ega.
Biz O‘zbekistonni inklyuziv va barqaror bozor iqtisodiyoti yo‘lida qo‘llab-quvvatlashda davom etamiz.

World Bank about the new Law "On Privatization of State Property"
The World Bank welcomes the positive steps Uzbekistan is taking towards a market economy. The adoption of the Privatization Law is a significant step, outlining clear methods and promoting transparency and good governance.
We are sure that this law will enhance investor confidence, creating a favorable environment for attracting private sector investments.
Good practice privatization not only frees up resources that can be used for the public goods and services but leads to a more dynamic business environment. This encourages greater competition and more job creation.
The World Bank has been a valuable partner in this reform. We played an important role in supporting the Law by offering both financial assistance and analytical support.
Looking ahead, it's crucial to closely monitor and take necessary actions for the effective implementation of the law.
We are looking forward to continuing to support Uzbekistan on its path to inclusive and sustainable market economy.