“Ўзбекинвест” АЖ устав капиталидаги давлат улушини халқаро бозорларда хусусийлаштириш бўйича малакали профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш бўйича эълон
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги/Буюртмачи) Ўзбекинвест” АЖнинг устав капиталидаги 95,2 фоиз давлат акциялар пакетини (кейинги ўринларда – Актив) халқаро бозорларда оммавий савдолар орқали хусусийлаштирилишини ташкиллаштириш учун халқаро тажрибага эга малакали профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Консультант Активнинг тармоқ ҳамда индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда сотиш жараёнини (M&A) илғор хорижий тажриба асосида халқаро бозорларда амалга ошириши, шунингдек жаҳон етакчи бизнес нашрлари орқали халқаро маркетинг кампанияларини ташкиллаштириб, халқаро институционал ва салоҳиятли ишбилармон доира вакилларини жалб этиши лозим.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 16 август куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар tender@davaktiv.uz электрон почтасига тақдим этишларини сўраймиз.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи (консорциум) тақдим этилса, жалб қилинган шерик – консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши лозим.
Талъат Юлдашевич Самандаров – Давлат актив агентлиги бошқарма бошлиғи
Танлов иштирокчилари танлов жараёни билан боғлиқ ҳолда Буюртмачи учун дастлабки тақдимотлар ва таклифларни тайёрлашнинг ягона чекланган мақсадидан ташқари, ҳеч нарсага таянолмайдилар ва ишонмасликлари шарт.
“Ўзбекинвест” АЖни халқаро бозорларда хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Ўзбекинвест” АЖнинг 95,2 фоиз улуши (кейинги ўринларда – Битим) халқаро бозорларда хусусийлаштирилиши белгиланган.
Сотиш жараёнлари “Ўзбекинвест” АЖнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим.
Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Ушбу Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (кейинги ўринларда – Сўровнома) Консультантга қўйиладиган талабларни ва унинг баҳоланиши керак бўлган таклифининг тузилишини, шунингдек, ушбу Сўровноманинг иловасида Битимни қўллаб-қувватлаш бўйича зарур иш ҳажмини тавсифлайди. Консультантлар консорциумга киришлари ёки хизматларнинг тўлиқ спектрини тақдим этиш бўйича қўшма таклифлар киритишлари мумкин.
“Ўзбекинвест” АЖумумий суғурта соҳасининг барча 17 та класси бўйича юридик ва жисмоний шахсларга суғурта хизматларини кўрсатади.
2022 йил декабрь ойида “Moody’s Investors Service Ltd.” ташкилоти компаниянинг молиявий барқарорлик рейтингини “Барқарор” прогнози билан Bа3 даражасида тасдиқлади. Бу кўрсаткич Ўзбекистон банк-молия сектори тузилмалари орасида энг юқори ҳисобланади.
Ўзбекистон бўйлаб Тошкент шаҳри, вилоятлар ва Қорақалпоғистон Республикасида 14 та филиал, 200 дан ортиқ туман бўлимлари, улардан 26 та шаҳар бўлимлари, 800 нафардан ортиқ суғурта агентлари мавжуд.
Консультантлардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талаблар.
Консультантнинг (индивидуал аризачи ёки Консорциум) таклифи ўзбек/рус/инглиз тилида тайёрланиши ва қуйидаги маълумотларни ўз ичига олиши керак:
а) Активни хусусийлаштириш шартлари ва жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
• Агар хизмат ҳақи нархлар оралиғида берилган бўлса, унда таклифни баҳолаш учун унинг юқори чегараси қабул қилинади. Қўшимча жорий харажатлар (хизмат сафари, таржима ва бошқалар учун) белгиланган қатъий қисмига киритилиши керак;
в) Шу ва бошқа тоифадаги активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, 2017 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар хорижий шу жумладан МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (20 баллгача);
е) Манфаатлар тўқнашуви мавжуд эмаслиги ҳақида маълумот. Маслаҳатчи ушбу савдога жалб қилинган тақдирда зиддиятлар олиб келиши мумкин бўлган ҳолларда потенциал битим бўйича салоҳиятга эга эканлигини кўрсатиш.
I. Суғурта хизматларини кўрсатиш соҳасидаги инвесторларнинг қизиқишини ўрганиш:
• соҳадаги институтционал инвесторлар, шу жумладан халқаро инвесторларнинг активни сотиб олишга бўлган қизиқишини ўрганиш асосида сотиш шакли, усули ва шартларини ишлаб чиқиш;
• амалга оширилган таҳлиллар асосида активнинг хусусийлаштириш жараёнларини халқаро бозорларда муваффақиятли ташкиллаштириш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.
• Активнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг илғор хорижий амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• оптимал халқаро маркетинг стратегиясини ишлаб чиқиш, маркетинг материалларини тайёрлаш (тизер, инфо-меморандум, жараён хати (Process letter) ва бошқалар) ва инвесторлар, шу жумладан халқаро инвесторлар ўртасида ахборот материалларини тарқатиш орқали индивидуал мулоқот ўрнатиш;
• тайёрланган маркетинг материалларини, шу жумладан инвестиция видеолари, тарқатма материалларни тегишли нашрларда ҳамда жаҳон етакчи бизнес нашрларида чоп этиш;
• жамоатчилик ва тадбиркорлик субъектлари билан алоқа ўрнатиш бўйича тавсиялар тақдимоти, уларнинг саволларига жавоблар;
• инвестор нуқтаи назаридан баҳолашга таъсир этувчи асосий омиллар, асосий кўрсаткичлар ва тахминларни аниқлаш;
• барча зарур ҳужжатларни, жумладан, битимнинг асосий шартларини (Term sheet), олди-сотди шартнома лойиҳасини тайёрлаш билан бирга сотиш жараёнида ҳамроҳлик қилиш;
(1) Агар ариза консорциум томонидан тақдим этилган тақдирда, консорциум бўйича келишувни тақдим этиш, шунингдек, мувофиқлаштирувчи асосий маслаҳатчи (одатда консорциум раҳбари деб аталади) кўрсатиш лозим. Ушбу ҳолатда хизматларнинг умумий қиймати кўрсатилиши керак.
(2) Агар консультантларнинг таклифлари “а”, “в” ва “г” бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, “б” бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

Announcement on attracting a qualified professional consulting company for privatization of state share in the authorized capital of Uzbekinvest JSC on international markets
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the "UzSAMA", the "Client"), announces a tender for the selection of a qualified professional consulting company with international experience (hereinafter - the "Consultant") to organize privatization through public sales of 95.2% state share in the authorized capital of JSC "Uzbekinvest" (hereinafter - the "Asset") in international markets.
The Consultant shall carry out the sales process (M&A) in international markets taking into account the network and individual specifics of the Asset based on the best foreign practices, as well as organize international marketing campaigns through the world's leading business publications and attract representatives of the international institutional business community.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below by 18:00 (Tashkent time) on August 16, 2024 to tender@davaktiv.uz.
In case of a joint (consortium) commercial proposal submission, the Principal Consultant who is responsible for coordinating the work of the involved consultant partner and assumes the responsibility shall be indicated.
Additionally, it is advised that work on the Agreement may be carried out in close cooperation with consultant representatives and, where appropriate, by establishing an additional project team within the Asset.
For more information about this process, please refer to the contact below:
Samandarov Tal'at Yuldashevich - Head of Department of the UzSAMA;
This request does not constitute an obligation to submit a commercial proposal, nor does the Client make any commitment to accept any proposal or enter into a contract pursuant to this request for proposals. Accordingly, this solicitation does not imply the award of a contract by virtue of the issuance of this solicitation and/or the receipt of proposals in connection herewith, or by negotiations and discussions with one or more of the selectors with respect to the Transaction.
The materials and information contained herein are intended to be a preliminary summary and the most important aspects of the Transaction, as well as a general indication of the scope of work expected of the Consultant.
Selection Participants cannot and shall not rely on anything except for the sole limited purpose of preparing initial presentations and proposals to the Client in connection with the selection process.
Request for Proposals to provide consultant services for the privatization of JSC "Uzbekinvest" on international markets (RfP)
In accordance with the privatization programs, it is provided for privatization of 95.2% share of JSC "Uzbekinvest" (hereinafter - the Transaction) on international markets.
The sale process should be organized according to the best world practice within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, taking into account the sectoral and individual specifics of JSC "Uzbekinvest".
To make an internal decision of the Client, an independent assessment of the Asset shall be conducted in accordance with the legislation.
This Request for Proposals (hereinafter - the "RFP") defines the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, and also describes the required scope of work to support the Transaction in the annex of this RFP. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals in order to provide the full range of services.
JSC "Uzbekinvest" - provides insurance services to legal entities and individuals in all 17 classes of general insurance.
In December 2022, the organization "Moody's Investors Service Ltd." approved the financial stability rating of the company at the level of "Ba3" with the forecast "Stable". This indicator is the highest among the structures of the banking and financial sector of Uzbekistan.
It has 14 branches throughout Uzbekistan, more than 200 regional branches, including 26 city branches, as well as more than 800 insurance agents in the Tashkent city, regions and the Republic of Karakalpakstan.
The Consultant's (individual applicant's or Consortium's) proposal must be prepared in Uzbek/Russian/English and must contain the following information:
1. a) Consultant's plan for organizing the international privatization process of the asset, including the sequence of further actions and scope of work. Conclusion on the duration of the privatization process, provided that the consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time (up to 10 points);
2. b) Two-part Commercial Proposal (up to 50 points):
• fixed fee - in the form of a single figure (including VAT, as well as all other costs) and at the same time free of subjective assumptions of the consultant himself;
• The amount of remuneration offered depends on the trading strategy developed, and the Customer shall give priority to offers that provide a proportional payment for the success of the offer ("success fee");
1. c) Information about the Consultant's experience with transactions involving similar assets, including information about the Consultant's mandates in the CIS region in the period from January 1, 2017 to the present (up to 20 points);
2. d) Proposal for the organization of the Transaction in terms of governance of the project. Information about the team involved in the proposed Transaction, specifying the names of individuals and information about them: work experience, work experience, general transaction experience and specific transaction experience (up to 20 points);
3. e) A written statement of sufficient competence as well as human, time, and material resources to carry out the assigned tasks;
4. f) Information on whether there is a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that might present a conflict, should he/she be involved in this Transaction.
I. Investor interest research in insurance services sector:
• Analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, necessary conditions for the development of enterprises in the industry;
• development of the form, method and conditions of sale on the basis of studying the interest of institutional investors, including international investors in acquiring the Asset;
• analysis of the experience on privatizing companies of the sector in other (including neighboring) countries, the main reasons for failure in privatization of this type of Asset, factors ensuring the success of privatization and further development of the sector;
• on the basis of the analysis, development of a action plan necessary for the successful organization of the Asset privatization processes on the international markets.
• providing suggestions to increase the investment attractiveness of the Asset, improve the corporate structure and corporate governance based on international best practices and review of comparable peer companies;
• development of an optimal international marketing strategy, marketing materials (teaser, information memorandum, procedural letter, etc.) and establishment of an individual dialog among investors, including international investors, by distributing information materials;
• publication of prepared marketing materials, including investment videos, handouts in specialized publications and the world's leading business publications;
• Providing recommendations on building public relations and answering their questions;
• reviewing suitable valuation methodologies and their relevance to investors, providing recommendations on the range of values;
• attracting other consultants within the project (if necessary) and coordinating their work.
• Taking all measures aimed at privatizing the Asset, organizing the virtual data room (VDR);
• coordination with potential applicants, including answering questions from potential buyers;
• support of the sale process with preparation of all necessary documentation, including the main terms of the transaction (Term sheet), draft Sale and Purchase Agreement;