“Қизилқум Фосфорит Комплекси” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушининг хусусийлаштириш жараёни бошланганлиги тўғрисида эълон
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - “Давактив агентлиги”) “Қизилқум Фосфорит Комплекси” МЧЖни (кейинги ўринларда - Актив) устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини хусусийлаштириш жараёнининг сотиб  олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланганлигини эълон қилади (кейинги ўринларда – “Битим”).
“Orion Capital Advisory” (кейинги ўринларда – маслаҳатчи) ушбу Битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчиси ҳисобланади.
“Қизилқум Фосфорит Комплекси» МЧЖ – фосфорит концентрати ва фосфор уни ишлаб чиқарувчи корхона ҳисобланади. Фосфорит концентрати ишлаб чиқариш цехи 1998 йилда ташкил этилган бўлиб, Жерой-Сардарин кони (Тошқўра рудниги) негизида флюрапатит туридаги донали фосфорит рудасини қайта ишлаб, бойитишга мўлжалланган.
Ишлаб чиқариш қуввати йилига - 716,0 минг тонна;
Компаниянинг юридик манзили - Навоий вилояти, Конимех тумани, Карак-ата МФЙ.
Сотиш жараёни барча манфаатдор томонлар (кейинги ўринларда – “Талабгорлар”) учун очиқ бўлган рақобат тамойилларига асосланган хусусийлаштириш механизми орқали амалга оширилади.
Талабгорлардан қуйидаги маълумотларни ўз ичига олган сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини (Express of interest) тақдим этишлари сўралади:
Қизиқиш билдириш тўғрисидаги ариза Талабгорларнинг хоҳишига кўра рус, ўзбек ёки инглиз тилларида тақдим этилиши мумкин.
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини 2023 йил 5 май 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қуйидаги электрон почта манзилларига юборишлари лозим: abdikali@ocapr.com ва office@ocapr.com
Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорларга хусусийлаштириш жараёнларининг келгуси Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Шу билан бирга, хусусийлаштириш жараёнларида келгусидаги ўз иштирокини тасдиқлаш учун, ушбу талабгорлар билан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаш таклиф этилади, сўнгра уларга Маслаҳатчи томонидан тайёрланган Компанияни сотиб олиш нархи бўйича индикатив мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни тайёрлаш учун зарур бўлган ахборотни ўз ичига олган дастлабки маълумотлар тўплами (Information Memorandum) билан танишиш имконияти берадиган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилади.
Маслаҳатчи томонидан талабгорлар таклифлари савдо жараёнининг ушбу босқичида белгиланган талабларга, шу жумладан, уларнинг молиявий кўрсаткичлари, тўловга қобилиятлилик даражаси ўрганилади ва унинг тавсиясига асосан талабгорлар савдо жараёнларининг навбатдаги Мажбуриятга эга бўлган таклифларни (BO) қабул қилиш босқичига ўтказилади.
Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) босқичига ўтган иштирокчиларга Маслаҳатчи томонидан тайёрланган молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик бўйича таҳлилий ҳисоботлардан фойдаланиш имконияти берилади. Бундан ташқари, иштирокчилар бевосита Компанияга ташриф буюриш ва Компаниянинг бошқарув органи билан учрашиш имкониятига эга бўладилар.
Нарх таклифи ва сотиб олиш-сотиш шартномасининг келишилган шартларини ўз ичига олувчи энг яхши Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги, Orion Capital Advisory ва Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва Orion Capital Advisory ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор шахслар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги, Компания ва “Orion Capital Advisory” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Announcement on the beginning of the privatization process of the state share in the authorized capital of "Qizilqum Fosforit Kompleksi" LLC
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter referred to as "UzSAMA") announces the beginning of submitting applications for Express of Interest stage of the privatization process (hereinafter referred to as "Transaction") of 100% state share in the authorized capital of "Qizilqum Fosforit Kompleksi" LLC (hereinafter referred to as "Company" or "Asset").
Orion Capital Advisory (hereinafter referred to as "Сonsultant") is the privatization consultant to UzSAMA on this Transaction.
"Qizilqum fosforit kompleksi" LLC - phosphate concentrate and phosphate flour production facility. The phosphate concentrate production workshop was founded in 1998 and is focused on processing grainy phosphate rock ores of the flurapatite type at the Dzheroy-Sardara deposit (Tashkura area).
Capacity of production is 716,0 thousand tons per year;
The legal address of the enterprise is: Navoi Region, Kanimeh district Karakata OFY.
Currently, Applicants are invited to express their interest in the form of an Express of Interest Application, which includes the following information:
Express of interest can be prepared in Uzbek, Russian or English (at the discretion of the Applicants), and must be sent to the following e-mail addresses: abdikali@ocapr.com and office@ocapr.com
The deadline for submission of Express of interest is no later than May 5, 2023, 18:00 (Tashkent time).
Applicants' bids are reviewed by the consultant according to the requirements set out at this stage of the sales process, including their financial performance, level of solvency, and based on his recommendation, the applicants move on to the next stage of the acceptance process with a binding offer (BO) of the sales process.
Applicants who have passed the binding offer (BO) stage will be given the opportunity to use the financial, tax, legal and environmental analyses prepared by the Consultant. In addition, participants will have the opportunity to visit the Company itself and meet the Company's executives.
The successful bidder with the best binding Offer (BO), including the price quotation and the agreed terms and conditions of the contract of sale, will be declared the winner.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of UzSAMA, Orion Capital Advisory in relation to the Asset sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement.
UzSAMA reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(ii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the State Assets Agency and Orion Capital Advisory, to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;