Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан давлат мулкини хусусийлаштириш ва ижарага бериш тартиби такомиллаштирилди
Вазирлар Маҳкамасининг Давлат мулкини хусусийлаштириш ва ижарага бериш тартиби такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги 2023 йил 10 мартдаги 100-сон қарори билан давлат активларини савдога чиқариш тартиби соддалаштирилиб, муддатлари қисқартирилди.
Хусусан, Давлат улушлари ва кўчмас мулк объектлари “E-auksion” электрон савдо платформасига чиқарилганда ёки халқаро аудит компанияси баҳолаганда баҳолаш ҳисоботини мажбурий экспертизадан ўтказиш талаби бекор қилинди.
Давлат кўчмас мулк объектларини савдога чиқариш 80 кундан 48 кунга, давлат улушлари 89 кундан 67 кунга қисқартирилди.
Олди-сотди шартномалар ва давлат ордерлари ЭРИ орқали расмийлаштирилади.
Савдоларда давлат улуши ва кўчмас мулк объектлари бўйича бир талабгор мавжуд бўлганда, у билан шартнома тузиш амалиёти бекор қилинди.
Давлат улуши (акция) бўйича харидорга тўланган қисмига мутаносиб равишда жамият бошқарувида иштирок этиш ва дивиденд олиш ҳуқуқи берилади.
Шунингдек, давлат объектларини ижарага бериш муддатлари 1 йилдан 3 йилгача, мажбурият бажарилганда эса 5 йилдан 6 йилгача узайтирилди.
Шу билан бирга, ҳоким ёрдамчиларининг онлайн-буюртманомасига асосан ҳудуди 2 000 кв.м.гача бўлган давлат кўчмас мулк объектларини сотишдан тушумлар ушбу маҳалла учун алоҳида очилган Маҳалланинг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини ҳал этиш жамғармасига тўлиқлигича ўтказилади. Шунингдек, ҳудуди 10 000 кв.м.гача бўлган давлат кўчмас мулк объектлари сотилишидан тушумларнинг 90 фоизи маҳаллий бюджетларга (45 фоизи вилоят бюджетига, 45 фоизи объект жойлашган туман (шаҳар) бюджетига) йўналтирилади.
Бундан ташқари, Давактив агентлигининг қарорига асосан давлат кўчмас мулк объектлари билан биргаликда автотранспорт восита ва асосий воситаларини хам ўтказиш тартиби жорий этилмоқда.

Постановлением Кабинета Министров усовершенствована процедура приватизации и передачи в аренду государственного имущества
Согласно постановлению Кабинета Министров №100 от 10 марта 2023 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правительства Республики Узбекистан в связи с совершенствованием порядка приватизации и сдачи в аренду государственного имущества» упрощена процедура и сокращены сроки выставления на продажу государственных активов.
В частности, при выставлении государственных долей и объектов недвижимости на электронную торговую платформу «E-auksion» или при проведении оценки международной аудиторской компанией отменено требование о проведении обязательной экспертизы отчета об оценке.
Срок выставления на продажу объектов государственной недвижимости сокращен с 80 до 48 дней, государственных долей с 89 до 67 дней.
Договоры купли-продажи и государственные ордеры выдаются через ЭЦП.
При наличии в торгах только одного претендента на государственную долю и объекты недвижимости,  отменяется практика заключения с ним договора.
Покупателю государственной доли (акции) предоставляется право участвовать в управлении обществом и получать дивиденды пропорционально выплаченной части.
Также увеличены сроки аренды государственных объектов с 1 до 3 лет и при исполнении всех обязательств с 5 до 6 лет.
Вместе с тем, на основании онлайн-заявки помощников хокимов, средства от реализации объектов государственной недвижимости площадью до 2 000 квадратных метров будет полностью перечислена в Фонд по решению социально-экономических проблем махалли, который был открыт отдельно для каждой махалли. Также, 90 процентов средств от реализации объектов государственной недвижимости площадью до 10 000 квадратных метров будут направляться в местные бюджеты (45 процентов в областной бюджет и 45 процентов в бюджет района (города), где находится объект).
Кроме того, на основании решения Агентства госактивов вводится порядок передачи автотранспортных и основных средств вместе с объектами государственной недвижимости.