Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан давлат мулкини хусусийлаштириш ва ижарага бериш тартиби такомиллаштирилди
Вазирлар Маҳкамасининг Давлат мулкини хусусийлаштириш ва ижарага бериш тартиби такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги 2023 йил 10 мартдаги 100-сон қарори билан давлат активларини савдога чиқариш тартиби соддалаштирилиб, муддатлари қисқартирилди.
Хусусан, Давлат улушлари ва кўчмас мулк объектлари “E-auksion” электрон савдо платформасига чиқарилганда ёки халқаро аудит компанияси баҳолаганда баҳолаш ҳисоботини мажбурий экспертизадан ўтказиш талаби бекор қилинди.
Давлат кўчмас мулк объектларини савдога чиқариш 80 кундан 48 кунга, давлат улушлари 89 кундан 67 кунга қисқартирилди.
Олди-сотди шартномалар ва давлат ордерлари ЭРИ орқали расмийлаштирилади.
Савдоларда давлат улуши ва кўчмас мулк объектлари бўйича бир талабгор мавжуд бўлганда, у билан шартнома тузиш амалиёти бекор қилинди.
Давлат улуши (акция) бўйича харидорга тўланган қисмига мутаносиб равишда жамият бошқарувида иштирок этиш ва дивиденд олиш ҳуқуқи берилади.
Шунингдек, давлат объектларини ижарага бериш муддатлари 1 йилдан 3 йилгача, мажбурият бажарилганда эса 5 йилдан 6 йилгача узайтирилди.
Шу билан бирга, ҳоким ёрдамчиларининг онлайн-буюртманомасига асосан ҳудуди 2 000 кв.м.гача бўлган давлат кўчмас мулк объектларини сотишдан тушумлар ушбу маҳалла учун алоҳида очилган Маҳалланинг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини ҳал этиш жамғармасига тўлиқлигича ўтказилади. Шунингдек, ҳудуди 10 000 кв.м.гача бўлган давлат кўчмас мулк объектлари сотилишидан тушумларнинг 90 фоизи маҳаллий бюджетларга (45 фоизи вилоят бюджетига, 45 фоизи объект жойлашган туман (шаҳар) бюджетига) йўналтирилади.
Бундан ташқари, Давактив агентлигининг қарорига асосан давлат кўчмас мулк объектлари билан биргаликда автотранспорт восита ва асосий воситаларини хам ўтказиш тартиби жорий этилмоқда.

Decree of the Cabinet of Ministers has improved the procedure for privatization and lease of state property
According to the Decree of the Cabinet of Ministers № 100 from March 10, 2023 "On introduction of amendments and additions to some decisions of the Government of the Republic of Uzbekistan in connection with improvement of procedures for privatization and leasing of state property", it was simplified the procedure and shortened periods of offering state assets for sale.
In particular, when offering state shares and real estate on electronic trading platform "E-auksion" or during the appraisal by international auditing company, the requirement for mandatory expertise of the appraisal report was canceled.
The period for offering state real estate objects for sale has been reduced from 80 to 48 days, and for state shares from 89 to 67 days.
Sale and Purchase Agreements and state orders are issued through EDS.
If there is only one applicant for the state share and state real estate in the auction, the practice of concluding a contract with him is abolished.
The purchaser of the state share (stock) is granted the right to participate in the management of the company and receive dividends in proportion to the part paid out.
Also, the duration of the lease of state-owned property has been increased from 1 to 3 years and when all obligations are fulfilled from 5 to 6 years.
At the same time, based on the online request of khokim assistants, funds from the sale of state property with an area of up to 2,000 square meters will be fully transferred to the Fund on solving the socio-economic problems of mahalla, which was separately established for each mahalla. Also, 90% of funds from the sale of state property with an area of up to 10,000 square meters will be transferred to local budgets (45% to the regional budget and 45% to the budget of the district (city) where the property is located).
In addition, based on the decision of the State Assets Management Agency, the order of transfer of vehicles and fixed assets together with the state real estate objects is implemented.