“ЯГОНА УМУМРЕСПУБЛИКА ПРОЦЕССИНГ МАРКАЗИ” МЧЖдаги давлатга қарашли улушларни хусусийлаштиришга тайёргарлик кўриш жараёнлари тўғрисида ахборот
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Ягона умумреспублика процессинг маркази” МЧЖ (кейинги ўринларда – Жамият) устав капиталидаги тегишли банклар (5 та давлат банки)нинг жами 75,0 % улуши Давлат активларини бошқариш агентлигига ўтказилган.
Унга кўра, мазкур улушдан самарали фойдаланиш ва сотиш масаласи Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссияси (кейинги ўринларда – Давлат тендер комиссияси) қарори асосида амалга оширилиши белгиланган.
Ўтган даврда Жамият устав капиталидаги тегишли банклар (5 та давлат банки)нинг жами 75,0 % улуши банклар бошқарув органларининг белгиланган тартибда расмийлаштирилган қарорларига кўра Давлат активларини бошқариш агентлигига ўтказилган.
Давлат тендер комиссияси томонидан Жамиятдаги 75 % давлат улуши мустақил баҳолаш ташкилотини жалб этган ҳолда баҳолатиб сотилиши тўғрисида тегишли қарор қабул қилинган.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикасининг “Масъулияти чекланган ҳамда қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида”ги Қонунининг 20-моддасида масъулияти чекланган жамият иштирокчисининг жамият устав капиталидаги улушини жамиятнинг бошқа иштирокчиларига ва учинчи шахсларга ўтиш тартиби белгиланган ва унинг:
тўртинчи қисмига кўра, Жамият иштирокчиларидан бирортаси томонидан сотилаётган улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда жамият иштирокчилари учинчи шахслар олдида имтиёзли ҳуқуқдан фойдаланади. Бундай ҳуқуқдан жамиятнинг ҳар бир иштирокчиси фойдаланиши мумкин. Агар жамиятнинг уставида ёки жамият иштирокчиларининг келишувида имтиёзли ҳуқуқни амалга ошириш учун улушни сотиб олишнинг бошқача тартиби назарда тутилмаган бўлса, жамият иштирокчилари томонидан улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олиш устав фондидаги (устав капиталидаги) ўз улушлари миқдорларига мутаносиб равишда амалга оширилади;
олтинчи қисмига кўра:
– ўз улушини (улушининг бир қисмини) учинчи шахсга сотиш ниятида бўлган жамият иштирокчиси улушнинг (улушнинг бир қисмининг) сотилиш баҳосини ва бошқа шартларни кўрсатган ҳолда, бу ҳақда жамиятнинг қолган иштирокчиларини ва жамиятнинг ўзини ёзма шаклда хабардор қилиши шартлиги;
– улушни имтиёзли сотиб олиш ҳуқуқини амалга ошириш истагида бўлган жамият иштирокчиси ўз улушини сотишни таклиф этаётган жамият иштирокчисини хабардор қилиши кераклиги;
– агар келиб тушган таклифларнинг умумий миқдори сотилаётган улушнинг миқдоридан ошмаса, иштирокчилардан ҳар бири улушнинг ўз хабарномасида кўрсатган қисмини сотиб олиши;
- агар келиб тушган таклифларнинг умумий миқдори сотилаётган улуш миқдоридан ошса, иштирокчилар, агар жамиятнинг уставида ёки жамият иштирокчиларининг келишувида бошқача тақсимлаш назарда тутилмаган бўлса, устав фондидаги ўз улушлари миқдорларига мутаносиб равишда сотиб олиши тартиблари назарда тутилган.
Ўз навбатида, Ўзбекистон Республикасининг “Баҳолаш фаолияти тўғрисида”ги Қонуни ҳамда Мулкни баҳолаш миллий стандартининг талабларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жалб этилган мустақил баҳоловчи ташкилот томонидан Жамиятнинг устав капиталидаги давлат улушини баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботи тайёрланди ҳамда ушбу ҳисоботнинг ҳаққонийлиги экспертизадан ўтказилди.
Ушбудан келиб чиқиб, Давлат активларини бошқариш агентлиги Жамият устав капиталидаги 75 % давлат улушини сотиш учун “Масъулияти чекланган ва қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида”ги Қонуннинг 20-моддаси талабларига мувофиқ давлат улушини сотиб олишда имтиёзли ҳуқуқдан фойдаланишлари мумкинлиги тўғрисида жамиятнинг қолган иштирокчиларини ҳамда жамиятнинг ўзини ёзма равишда хабардор қилади.
Жамиятнинг бошқа иштирокчилари томонидан сотиб олишдаги имтиёзли ҳуқуқдан фойдаланилмаган тақдирда ушбу давлат улушини белгиланган тартибда оммавий савдолар орқали сотиш чоралари кўрилади ва бу тўғрисида қўшимча ахборот берилади.

Information on the process of preparing for the privatisation of state shares in the "COMMON REPUBLICAN PROCESSING CENTER" LLC
In accordance with the relevant privatisation programmes, a total of 75.0% of banks' shares (5 state banks) in the authorised capital of Unified All-Republican Processing Centre LLC (hereinafter - the Company) were transferred to the State Assets Management Agency.
In this regard, the issue of effective use and disposal of these shares, provided to carry out on the basis of the decision of the State Commission for conducting tenders for sale of state property (hereinafter - the State Tender Commission).
During the past period, according to the formalised decisions of the management bodies of the banks, a total of 75.0% of shares in the authorised capital of the respective banks (5 state-owned banks) were transferred to the State Assets Management Agency.
It was decided by The State Tender Commissionto sell 75% of the state share in the Company by appraising it with attracting an independent appraisal organization
It should be noted that under Article 20 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Limited Liability Companies and Additional Liability Companies", a participant's share in the company's charter capital may be transferred to other participants in the company and third parties:
According to the fourth part, participants of a company enjoy a pre-emptive right to purchase a share (part of a share) of a participant of a company in case of its sale by any of the participants. Each shareholder of a company may exercise such right. If charter of a company or agreement of shareholders of a company does not provide other procedure for purchase of share for implementation of pre-emptive right, purchase of share (part of share) shall be provided by shareholders of a company in proportion to amount of their shares in authorized fund (authorized capital);
according to the sixth part:
- a shareholder of a company, who intends to sell his share (part of his shares) to a third party, specifying the sale price of shares (part of shares) and other conditions, shall be obliged to notify in writing other shareholders of the company and the company itself about it;
- a shareholder of a company who intends to sell his share (part of his share) to a third party shall be obliged to notify in writing the other shareholders of the company and the company itself about this, specifying the price and other terms of sale;
- if the aggregate value of the bids received does not exceed the size of the share to be sold, each of the participants acquires that part of it which he specified in his notification;
- if the aggregate value of received offers exceeds the size of the share (part of the share) to be sold, participants acquire in proportion to the size of their shares in the authorized fund (share capital), unless other distribution is provided for by the charter of the company or by agreement of the company's participants.
In turn, in accordance with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Valuation Activities" and the National Property Valuation Standard, an independent valuation organization engaged by the State Assets Management Agency has prepared a valuation report on the state share in the share capital of the Company and conducted an examination of the reliability of this report.
On this basis, the State Assets Management Agency notifies the other participants of the Company and the Company itself in writing of the possibility to exercise the pre-emptive right in accordance with the requirements of Article 20 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Limited Liability Companies and Additional Liability Companies" in selling 75% of the state share in the authorised capital of the Company.
In case other shareholders of the Company fail to exercise their pre-emptive right, arrangements will be made to sell this state share through mass sale in accordance with established procedure and additional information will be announced in accordance with this procedure.