Баҳоловчиларга тоифалар Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали берилиши йўлга қўйилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига баҳоловчиларга тоифалар бериш бўйича давлат хизматларини кўрсатиш тизимини такомиллаштиришга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги 2022 йил 4 октябрдаги 564-сонли қарори қабул қилиниб, унга мувофиқ:
• баҳоловчилар тоифа гувоҳномаларини олиш учун жойлардаги Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали аризалар (хужжатлар тўплами) тақдим этиши;
• Давактив агентлиги талабгорларга оид тегишли маълумотларни вазирлик ва идоралар билан интеграция қилинган электрон тизим орқали сўраб олиши;
• биринчи марта баҳоловчи тоифасини олиш мақсадида ҳужжатларини топширган талабгорлар учун баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботлар бўйича эксперт хулосаларининг мавжудлиги талаби қўлланилмаслиги;
• талабгорлар томонидан ҳужжатлар тўплами тўлиқ тақдим этилмаган ҳолат аниқланганда, уларга ўн иш куни ичида камчиликларни бартараф этиш ва етишмаётган ҳужжатларни қайта тақдим этиш имконияти берилиши;
• баҳоловчиларга тоифа беришда бюрократик тўсиқларни бартараф этиш ва қоғоз ишини қисқартириш мақсадида тоифа гувоҳномалари QR-код орқали расмийлаштирилиши ва уларни давлат хизматлари орқали берилиши йўлга қўйилди.

Внедрено присвоение категории оценщикам через Центры государственных услуг или через Единый портал интерактивный госуслуг
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 4 октября 2022 года №564 «О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правительства Республики Узбекистан, направленных на совершенствование системы оказания государственных услуг по присвоению категорий оценщикам», теперь:
• оценщики подают заявления (пакеты документов) на получение свидетельства категории через Центры государственных услуг или через Единый портал интерактивных государственных услуг на местах;
• Агентство госактивов запрашивает соответсвующую информацию о заявителях через электронную систему, интегрированную с министерствами и ведомствами;
• для заявителей, впервые подавших документы для получения категории оценщика, не применяется требование о наличии заключений экспертов по отчетам об оценке;
• при установлении того, что заявители не представили полный комплект документов, им предоставляется возможность устранить недостатки и повторно представить недостающие документы в течение десяти рабочих дней;
• в целях устранения бюрократических преград и сокращения бумажной работы при присвоении категории оценщикам, свидетельства категорий оформляются через QR-код и выдаются через государственные услуги.