Баҳоловчиларга тоифалар Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали берилиши йўлга қўйилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига баҳоловчиларга тоифалар бериш бўйича давлат хизматларини кўрсатиш тизимини такомиллаштиришга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги 2022 йил 4 октябрдаги 564-сонли қарори қабул қилиниб, унга мувофиқ:
• баҳоловчилар тоифа гувоҳномаларини олиш учун жойлардаги Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали аризалар (хужжатлар тўплами) тақдим этиши;
• Давактив агентлиги талабгорларга оид тегишли маълумотларни вазирлик ва идоралар билан интеграция қилинган электрон тизим орқали сўраб олиши;
• биринчи марта баҳоловчи тоифасини олиш мақсадида ҳужжатларини топширган талабгорлар учун баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботлар бўйича эксперт хулосаларининг мавжудлиги талаби қўлланилмаслиги;
• талабгорлар томонидан ҳужжатлар тўплами тўлиқ тақдим этилмаган ҳолат аниқланганда, уларга ўн иш куни ичида камчиликларни бартараф этиш ва етишмаётган ҳужжатларни қайта тақдим этиш имконияти берилиши;
• баҳоловчиларга тоифа беришда бюрократик тўсиқларни бартараф этиш ва қоғоз ишини қисқартириш мақсадида тоифа гувоҳномалари QR-код орқали расмийлаштирилиши ва уларни давлат хизматлари орқали берилиши йўлга қўйилди.

The assignment of categories to appraisers through the Centers of state services or through the Unified portal of interactive state services has been introduced
In accordance with the Decree of the Cabinet of Ministers on October 4, 2022 № 564 "On amendments and additions to some decrees of the Government of the Republic of Uzbekistan, aimed at improving the system of public services for assigning categories to appraisers", now:
• Appraisers submit applications (packages of documents) for a category certificate through Centers of state services  or through the Unified portal of interactive state services at the territories;
• The State Assets Management Agency requests relevant information about applicants through an electronic system integrated with ministries and agencies;
• for applicants applying for the first time to obtain the category of appraiser, the requirement to have expert assessments of the appraisal reports does not apply;
• if it is established that the applicants have not submitted a complete set of documents, they are given the opportunity to correct the deficiencies and re-submit the missing documents within ten working days;
• in order to eliminate the bureaucratic hurdles and reduce the paperwork when assigning the categories to appraisers, the certificates of categories are issued through public services.