Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki nigohida: Yangi “Davlat mulkini xususiylashtirish to‘g‘risida”gi Qonun
2018-2021 yillar oralig‘ida Yevropa taraqqiyot va tiklanish banki (YeTTB) yangi “Davlat mulkini xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi Qonunni ishlab chiqilishida Davaktiv agentligi bilan yaqindan hamkorlik o‘rnatdi. Mazkur Qonun nihoyat avvalo Parlament va Senat tomonidan, so‘ngra Prezident Farmoni bilan ma’qullanganidan juda mamnunmiz.
Ishonamizki, mazkur Qonun mamlakatda xususiylashtirish jarayonini takomillashtirishga, uning shaffofligini va investorlarning ishonchini oshirishga yordam beradi. Qonunning bizni xursand qiladigan asosiy qismlaridan biri shundaki, Qonunda raqobatbardosh savdo jarayoniga urgʻu berilgan. Oʻz tarixi davomida YeTTB 40 ta davlatlarda ishlagan hamda ularning aksariyati rivojlanish va oʻtish davrining dastlabki va oʻrta bosqichlarida boʻlgan. Bizning tajribamiz shuni koʻrsatadiki, aynan ushbu raqobatbardosh jarayon eng yaxshi xaridorlarni topish, eng yuqori sotish narxiga erishish hamda mamlakat va fuqarolar uchun maksimal foyda olish imkonini yaratadi.
Xulosa qilib shuni aytmoqchimanki, ushbu Qonun nafaqat oʻta muhim ahamiyatga ega, balki Oʻzbekiston iqtisodiyoti uchun juda zarur va muhim boʻlgan mahalliy va xorijiy xususiy sarmoyalarni koʻproq jalb yetishga salmoqli hissa qoʻshadi.

Взгляд Европейского банка реконструкции и развития на новый Закон «О приватизации государственного имущества»
В период с 2018 по 2021 годы Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) очень тесно сотрудничал с Агентством по управлению государственными активами, чтобы разработать новый Закон о приватизации. Мы очень рады, что данный Закон был наконец утвержден сначала в Парламенте и Сенате, а затем Указом Президента.
Мы верим, что Закон будет способствовать улучшению процесса приватизации в стране, повысит его прозрачность и доверие инвесторов. Одна из ключевых частей закона, которая нас радует, - это то, что в Законе сделан акцент на конкурентный процесс продажи. За всю историю ЕБРР мы работали почти в 40 странах, большинство из которых находились на ранних и средних стадиях развития и переходного периода. Наш опыт показывает, что именно этот процесс позволяет найти лучших покупателей, достичь лучшей цены и получить максимальную выгоду для страны и граждан.
В заключение хотелось бы сказать, с нашей точки зрения, данный закон станет не только критически важным, но и внесет существенный вклад в привлечение большего объема частных инвестиций, как отечественных, так и иностранных, что очень необходимо и важно для экономики Узбекистана.