“Халқ IPO”сини ўтказиш бўйича стратегик мувофиқлаштирувчи консультант танлаб олинди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан 40 та давлат корхоналарида “битта акция – битта лот” тамойили асосида “Халқ IPO”сини амалга ошириш стратегиясини ишлаб чиқиш ва жараённи мувофиқлаштириш бўйича етакчи профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринда - Стратегик консультант)ни жалб қилиш юзасидан халқаро танлов эълонига мувофиқ қуйидагилар маълум қилинади.
Мазкур танлов жараёнида 4 та маҳаллий ва халқаро профессионал консалтинг компаниялардан таклифлар қабул қилиниб, уларнинг молиявий таклифи, соҳадаги тажрибаси, малакаси ва белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари асосида сараланди.
Саралаш натижасида, фаолият соҳасида амалга оширган юқори даражадаги лойиҳалари, лойиҳа доирасида жалб қилинадиган профессионал жамоасининг малакаси ҳамда энг мақбул нарх таклифини билдирган "KPMG" халқаро компанияси “Халқ IPO”сини амалга ошириш стратегиясини ишлаб чиқиш ва жараённи мувофиқлаштириш бўйича Стратегик консультант сифатида танланди.
Стратегик консультант қуйидаги вазифаларни амалга оширади:
• маҳаллий бозор хусусиятларини инобатга олган ҳолда халқаро тажриба асосида “битта акция – битта лот” тамойили бўйича “Халқ IPO”сини амалга ошириш стратегиясини ва уни ўтказиш тартибини ишлаб чиқиш;
• "Халқ IPO”сини амалга ошириш стратегиясини татбиқ этишда инвестиция воситачилари, андеррайтерлар, махсус PR компаниялар ва бошқа манфаатдор томонларни жалб қилиш бўйича тавсиялар, шу жумладан уларга қўйиладиган малакавий мезон ва жалб қилиш шартларини ишлаб чиқиш;
• “Халқ IPO”си доирасида Давактив агентлиги, акцияларни сотиш бўйича жалб этиладиган андеррайтерлар, инвестиция воситачилари, "E-auksion" электрон платформаси, онлайн тўлов тизимлари, банклар ва бошқа манфаатдор томонларнинг мувофиқлашган ҳаракатини таъминлаш;
• оптимал маркетинг стратегияси, жумладан тегишли маркетинг инструментлари ва услублари юзасидан ҳамда маркетинг материалларини (флайерлар, буклетлар, баннерлар, меморандумлар, фото-видео роликлар ва бошқалар) тайёрлаш бўйича услубий тавсиялар ишлаб чиқиш;
• “Халқ IPO”си орқали акциялари сотиладиган корхоналарнинг молиявий ҳолати, мақроиқтисодий вазиятни корхона фаолиятига таъсири, корхона фаолияти секторидаги бозор конъюнктураси (жумладан, акциялардан олинадиган келгусидаги даромад кутилмалари ва дивиденд сиёсати)ни, бозордаги акцияларга бўлган талаб таҳлили (market sounding)ни инобага олган ҳолда акцияларни сотиб олиш бўйича келиб тушгадиган буюртмаларни жойлаштириш механизмини, нархлар диапозонини ва бир инвестор (инвестиция воситачиси) томонидан сотиб олиниши мумкин бўлган акциялар сонига нисбатан киритилган чекловларни белгилаш;
• акцияларни олди-сотди шартномасининг намунавий шаклини ишлаб чиқиш.
Давактив агентлиги "KPMG" халқаро компанияси билан биргаликда жараённи очиқ, шаффоф ва рақобат тамойилларига асосланган савдо механизмларига мувофиқ ташкил этишнинг барча чораларини кўради ҳамда жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида оммага ахборот бериб борилишини таъминлайди.

Strategic consultant-coordinator for the "People's IPO" has been appointed
According to the relevant privatization programs, as well as the announcement of the State Assets Management Agency to attract a professional consulting company (hereinafter - Strategic consultant) to develop the strategy for the implementation and coordination of processes of the "People's IPO" in 40 state enterprises on the principle of "one share, one lot" , the following is reported.
During the selection process, proposals were received from 4 local and international professional consulting companies, and their financial proposals, experience in the relevant field, as well as approaches to perform the relevant tasks were considered.
Accordingly, as a result of the selection process, the international consulting company "KPMG", which presented the highest level of projects in this field, the qualification of the professional team involved in the project and the most acceptable price offer, was appointed as Strategic consultant for developing the strategy for the implementation and coordination of processes of the "People's IPO".
Strategic consultant includes the following tasks:
• Development of a strategy for the implementation and procedure for conducting the "People's IPO" on the principle of "one share, one lot", based on international experience and taking into account the specifics of the local market;
• recommendations for attracting investment mediators, underwriters, special PR-companies and other interested parties to the implementation strategy of the "People's IPO", including the development of qualification criteria and conditions of their attraction;
• ensuring coordination of activities between the State Assets Management Agency, involved underwriters, investment mediators, electronic platform "E-auksion", online payment systems, banks and other interested parties in the framework of the "People's IPO";
• development of methodological recommendations on optimal marketing strategy, including appropriate marketing tools and techniques, and preparation of marketing materials (leaflets, booklets, banners, brochures, photo-video clips, etc.);
• determination of the mechanism for the placement of incoming requests for purchase of shares, the price range and restrictions on the number of shares that can be purchased by one investor (investment mediator), taking into account the financial condition of enterprises whose shares are sold through the "People's IPO", the impact of the macroeconomic situation on the activities of the enterprise, market conditions in the sector of the enterprise (including projections of expected returns on shares and divident policy), analysis of demand for shares in the market (market sounding);
• development of a sample form of a Sale and Purchase Agreement for shares.
The State Assets Management Agency together with the international company "KPMG" will take all necessary measures to organize the process in accordance with open, transparent and competitive sales mechanisms, as well as ensure the provision of information to the public on each stage of the process.