“Халқ IPO”сини ўтказиш бўйича стратегик мувофиқлаштирувчи консультант танлаб олинди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан 40 та давлат корхоналарида “битта акция – битта лот” тамойили асосида “Халқ IPO”сини амалга ошириш стратегиясини ишлаб чиқиш ва жараённи мувофиқлаштириш бўйича етакчи профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринда - Стратегик консультант)ни жалб қилиш юзасидан халқаро танлов эълонига мувофиқ қуйидагилар маълум қилинади.
Мазкур танлов жараёнида 4 та маҳаллий ва халқаро профессионал консалтинг компаниялардан таклифлар қабул қилиниб, уларнинг молиявий таклифи, соҳадаги тажрибаси, малакаси ва белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари асосида сараланди.
Саралаш натижасида, фаолият соҳасида амалга оширган юқори даражадаги лойиҳалари, лойиҳа доирасида жалб қилинадиган профессионал жамоасининг малакаси ҳамда энг мақбул нарх таклифини билдирган "KPMG" халқаро компанияси “Халқ IPO”сини амалга ошириш стратегиясини ишлаб чиқиш ва жараённи мувофиқлаштириш бўйича Стратегик консультант сифатида танланди.
Стратегик консультант қуйидаги вазифаларни амалга оширади:
• маҳаллий бозор хусусиятларини инобатга олган ҳолда халқаро тажриба асосида “битта акция – битта лот” тамойили бўйича “Халқ IPO”сини амалга ошириш стратегиясини ва уни ўтказиш тартибини ишлаб чиқиш;
• "Халқ IPO”сини амалга ошириш стратегиясини татбиқ этишда инвестиция воситачилари, андеррайтерлар, махсус PR компаниялар ва бошқа манфаатдор томонларни жалб қилиш бўйича тавсиялар, шу жумладан уларга қўйиладиган малакавий мезон ва жалб қилиш шартларини ишлаб чиқиш;
• “Халқ IPO”си доирасида Давактив агентлиги, акцияларни сотиш бўйича жалб этиладиган андеррайтерлар, инвестиция воситачилари, "E-auksion" электрон платформаси, онлайн тўлов тизимлари, банклар ва бошқа манфаатдор томонларнинг мувофиқлашган ҳаракатини таъминлаш;
• оптимал маркетинг стратегияси, жумладан тегишли маркетинг инструментлари ва услублари юзасидан ҳамда маркетинг материалларини (флайерлар, буклетлар, баннерлар, меморандумлар, фото-видео роликлар ва бошқалар) тайёрлаш бўйича услубий тавсиялар ишлаб чиқиш;
• “Халқ IPO”си орқали акциялари сотиладиган корхоналарнинг молиявий ҳолати, мақроиқтисодий вазиятни корхона фаолиятига таъсири, корхона фаолияти секторидаги бозор конъюнктураси (жумладан, акциялардан олинадиган келгусидаги даромад кутилмалари ва дивиденд сиёсати)ни, бозордаги акцияларга бўлган талаб таҳлили (market sounding)ни инобага олган ҳолда акцияларни сотиб олиш бўйича келиб тушгадиган буюртмаларни жойлаштириш механизмини, нархлар диапозонини ва бир инвестор (инвестиция воситачиси) томонидан сотиб олиниши мумкин бўлган акциялар сонига нисбатан киритилган чекловларни белгилаш;
• акцияларни олди-сотди шартномасининг намунавий шаклини ишлаб чиқиш.
Давактив агентлиги "KPMG" халқаро компанияси билан биргаликда жараённи очиқ, шаффоф ва рақобат тамойилларига асосланган савдо механизмларига мувофиқ ташкил этишнинг барча чораларини кўради ҳамда жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида оммага ахборот бериб борилишини таъминлайди.

Назначен стратегический консультант-координатор по проведению «Народного IPO»
Согласно соответствующим программам приватизации, а также объявлением Агентства по управлению государственными активами по привлечению ведущей профессиональной консалтинговой компании (далее - «Стратегический консультант») для разработки стратегии реализации и координации процессов «Народного IPO» в 40 государственных предприятиях по принципу «одна акция-один лот» , сообщается следующее.
В ходе процесса отбора были получены предложения от 4 местных и международных профессиональных консалтинговых компаний, и рассмотрены их финансовые предложения, опыт работы в соответствующей сфере, а также подходы к выполнению соответствующих задач.
Соответственно, в результате процесса отбора, международная консалтинговая компания «KPMG», представившая высочайший уровень проектов в данной сфере деятельности, квалификацию задействованной в проекте профессиональной команды и наиболее приемлемое ценовое предложение, была назначена в качестве Стратегического консультанта по разработке стратегии реализации и координации процессов «Народного IPO».
Стратегический консультант выполняет следующие задачи:
• разработка стратегии реализации и порядка проведения «Народного IPO» по принципу «одна акция-один лот», основываясь на международном опыте и учитывая специфику местного рынка;
• рекомендации по привлечению инвестиционных посредников, андеррайтеров, специальных PR-компаний и других заинтересованных лиц к имплементации стратегии реализации «Народного IPO», включая разработку квалификационных критериев и условий их привлечения;
• обеспечение координации действий Агентства госактивов, привлеченных для реализации акций андеррайтеров, инвестиционных посредников, электронной площадки «E-auksion», систем онлайн-платежей, банков и других заинтересованных лиц в рамках «Народного IPO»;
• разработка методических рекомендаций по оптимальной маркетинговой стратегии, включая соответствующие маркетинговые инструменты и методы, и подготовка маркетинговых материалов (листовки, буклеты, баннеры, памятки, фото-видео ролики и т.д.)
• определение механизма размещения поступающих заявок на покупку акций, диапазона цен и ограничений на количество акций, которое может быть приобретено одним инвестором (инвестиционным посредником), с учетом финансового состояния предприятий, акции которых продаются посредством «Народного IPO», влияния макроэкономической ситуации на деятельность предприятия, конъюнктуры рынка в секторе деятельности предприятия (в том числе прогнозы ожидаемой доходности акции и дивидентная политика), анализа спроса на акции на рынке (market sounding);
• разработка типовой формы договора купли-продажи акций.
Агентство госактивов совместно с международной компанией «KPMG» примет все необходимые меры для организации процесса в соответствии с открытыми, прозрачными и конкурентными торговыми механизмами, а также обеспечит предоставление информации общественности о каждом этапе процесса.