Konsultant aktivning tarmoq hamda individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sohadagi institutsional investorlarni aktivni sotib olishga boʻlgan qiziqishlari hamda Aktivning keyinchalik asosiy faoliyat turini saqlab qolishini oʻrganish asosida xususiylashtirish usuli va shartlarini ishlab chiqishlari lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 3-iyul kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar tender@davaktiv.uz elektron pochtasiga taqdim etishlarini soʻraymiz.
Konsultantlarning vakillari bilan Bitim boʻyicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa, Aktivda qoʻshimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi maʼlum qilinadi.
Talʼat Yuldashevich Samandarov – Davaktiv agentligi boshqarma boshligʻi
“Invest Group Centre” MChJni xususiylashtirish boʻyicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 19 apreldagi PQ-162-son qaroriga muvofiq, “Invest Group Centre” MCHJning 100 foiz ulushi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) xususiylashtirilishi belgilangan.
Sotish jarayonlari Aktivning tarmoq va individual xususiyatlaridan hamda investorlarning keyinchalik Aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish majburiyatidan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim.
Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Aktiv toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot
“Invest Group Centre” MChJturli xil sport turlarini shug‘ullanish uchun mo‘ljallangan sport inshootlarini boshqarish faoliyati bilan shug‘ullanadi.
• Ustav fondi: 4,1 mlrd soʻm;
• STIR: 202778694.
• Yuridik manzili: Toshkent shahri, Mirzo-Ulugʻbek tumani, Oqqoʻrgʻon koʻchasi, 16-uy.
Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablar.
Takliflar ikki qismdan iborat boʻlib:
1-qismi. Konsultantning (individual arizachi yoki Konsorsium) malaka talablari:
a) Aktivni xususiylashtirish shartlari va jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
b)Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar (10 ballgacha);
c)Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, Bitimni amalga oshirish yuzasidan ishlarni tashkil etish boʻyicha taklif. Taklif etilgan Bitimga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish boʻyicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish boʻyicha malakasi (10 ballgacha).
2-qismi. Konsultantning (individual arizachi yoki Konsorsium) tijorat (narx) taklifi:
Tijorat (narx) taklifi ikki qismdan iborat (70 ballgacha):
Agar xizmat haqi narxlar oraligʻida berilgan boʻlsa, unda taklifni baholash uchun uning yuqori chegarasi qabul qilinadi. Qoʻshimcha joriy xarajatlar (xizmat safari, tarjima va boshqalar uchun) belgilangan qatʼiy qismiga kiritilishi kerak.
Shu bilan birga, quyidagi xujjatlar taqdim etilishi lozim:
1. Qoʻyilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi toʻgʻrisida yozma ariza;
2. Manfaatlar toʻqnashuvi mavjud emasligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
I. Sohadagi investorlarning qiziqishini oʻrganish va boshqa tegishli xizmatlar bozorini tahlil qilish:
• sohadagi institutsional investorlarning aktivni sotib olishga boʻlgan qiziqishi hamda Aktivning faoliyat sohasini saqlab qolishidan kelib chiqib, sotish shakli, usuli va shartlarini ishlab chiqish;
• amalga oshirilgan tahlillar asosida aktivning xususiylashtirish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi
II. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• optimal marketing strategiyasi boʻyicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon xati (Process letter) va boshqalar) va investorlar oʻrtasida axborot materiallarini tarqatish orqali muloqot oʻrnatish;

Announcement on attracting professional consulting company for privatization of the state share in Invest Group Centre LLC
The State Assets Management Agency (hereinafter - "UzSAMA"/"Client"), in accordance with the relevant privatisation programmes, announces a competition for the selection of a professional consulting company (hereinafter - "Consultant") to organise the privatisation through public auction of 100% of the state share in the authorised capital of Invest Group Centre LLC (hereinafter - "Asset").
The Consultants undertake to develop the method and terms of privatisation based on the study of investor interest in the area of acquisition of the Asset, taking into account network and individual characteristics, as well as the preservation of the core business of the Asset.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below by 18:00 (Tashkent time) on 3 Jule 2024 to the email tender@davaktiv.uz.
In the case of a joint commercial proposal, a Principal Consultant must be identified who is responsible for coordinating the work of the engaged consultant partner and assumes responsibility.
It is additionally informed that the work on the Agreement may be carried out in close co-operation with the consultants' representatives and, if necessary, by establishing an additional project team in the Asset.
Samandarov Talat Yuldashevich Samandarov - Deputy head of the Department of preparation and privatisation of state assets;
Request for Proposals (RfP) to provide privatisation consultant services to Invest Group Centre LLC
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated 19 April 2024 DP-162 the sale of 100% share of Invest Group Centre LLC (hereinafter - Transaction) is envisaged.
The sale process should be organised in accordance with the best international practices, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, industry and individual specifics, as well as obligations to preserve the core business of Invest Group Centre LLC.
In order to make an internal decision of the Seller, an independent valuation of the Asset shall be carried out in accordance with the legislation.
This Request for Proposals (hereinafter - "RFP") defines the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, as well as describes the required scope of work to support the Transaction in the attachment of this RFP. Consultants may join a consortium or submit joint proposals in order to provide the full range of services.
Invest Group Centre LLC - the main activity of the Company is management of sports facilities intended for various sports.
• The authorised capital is 4.1 billion UZS;
• TIN - 202778694
• Address: Tashkent city, Mirzo-Ulugbek district, Akkurgan street, 16.
The proposals should be in two parts:
1-Part. Qualifications of the Consultant (individual applicant or Consortium):
b) Information about the Consultant's experience with transactions involving similar assets, including information about the Consultant's mandates in the CIS region in the period from January 1, 2017 to the present (10 points);
c) Proposal for the organisation of work on the Transaction from the project management point of view. Details of the team to be involved in the proposed Transaction, including names of individuals and information about them: work experience, length of service, general transaction experience and specific transaction experience; (10 points);
2-Part. Evaluation of the Commercial (Price) Proposal (up to 70 points):
In the case of the presentation of the proposal at the price range, its upper limit is taken for the evaluation of the proposal. Possible additional transaction costs (travel, translation, etc.) and tax (VAT) must be included in the fixed part of the value.
Also, the following documents must be submitted:
a) A written statement on the availability of sufficient competence, as well as human, time, material resources to fulfil the assigned tasks;
b) Information on the existence of a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that may pose a conflict for him/her, in case he/she is involved in this Transaction.
Consultant's scope of work on the privatisation process:
I. Market analysis and analysis of investors' interest in the industry and other related services:
• Analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, the necessary conditions for the development of enterprises in the industry;
• development of the form, method and terms of sale, including, taking into account the preservation of the main activity of the Asset on the basis of studying the interest of institutional investors in the sphere of acquisition of the Asset;
• analysis of the experience of privatisation of industry enterprises in other (including neighbouring) countries, the main reasons for failure in privatisation of this type of Asset, factors ensuring the success of privatisation and further development of the industry;
• on the basis of this analysis, a plan of measures will be developed for the successful organisation of the Asset privatisation processes.
• providing proposals to improve the investment attractiveness of the Asset, improve the corporate structure and corporate governance based on best practices and review of comparable peers;