Davaktiv agentligida "Korrupsiya va uning oqibatlari" mavzusida seminar o'tkazildi
Joriy yil 21-may kuni korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari, korrupsiya holatlarini barvaqt aniqlash va oldini olish, ularning sabab va shart-sharoitlarini bartaraf etish, manfaatlar toʻqnashuviga yoʻl qoʻymaslik hamda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish toʻgʻrisida tushunchaga ega boʻlish maqsadida Davaktiv agentligida Bosh prokuratura bilan hamkorlikda "Korrupsiya va uning oqibatlari" mavzusida seminar tashkil etildi. Mazkur seminarda Davaktiv agentligining markaziy apparati, hududiy boshqarmalari (Zoom orqali) va tizim tashkilotlari ishtirok etishdi.
Seminarda Davaktiv agentligi direktorining oʻrinbosari M.Kadirov soʻzga chiqib, korrupsiyaga qarshi kurashish zamonaviy dunyoda bugungi kunning eng dolzarb muammolaridan biri boʻlib qolayotganligi, 2023-yil yakunlari boʻyicha korrupsiyaning dunyo miqyosidagi zarari qariyb 3 trillion AQSH dollarini tashkil qilganligi, ammo korrupsiya natijasida jamiyat koʻradigan maʼnaviy zararning koʻlamini hech narsa bilan oʻlchab boʻlmasligi to'g'risida alohida toʻxtalib oʻtdi.
Oʻz navbatida, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-fevraldagi PF-37-son Farmoni bilan tasdiqlangan “Oʻzbekiston-2030” strategiyasining har bir insonga oʻz salohiyatini roʻyobga chiqarish uchun munosib sharoitlar yaratish yoʻnalishi boʻyicha 2024-yilga moʻljallangan amaliy tadbirlar rejasida korrupsiyaviy omillarni bartaraf etish tizimining samaradorligini oshirish, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish ishlarini jadal davom ettirish ushbu strategiyaning maqsadlaridan biri etib belgilab berilganligini taʼkidladi.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi boshqarma katta prokurori N.Sharipov korrupsiya va uning oqibatlari, korrupsiyani sodir etgan shaxslarga nisbatan qoʻllanilgan jazo choralari hamda ushbu shaxslarning jamiyatda tutgan oʻrniga bagʻishlangan keng qamrovli tushuntirish berib oʻtdi.
2023-yilda xalqaro “Transparency International” tashkilotining Korrupsiyani qabul qilish indeksida Oʻzbekiston 121-oʻringa koʻtarilib, 7 yil davomida barqaror oʻsishga erishib kelayotganligi, ushbu sohada prokuratura organlari tomonidan 394 951 nafar fuqaroning buzilgan huquqlari tiklanganligi, davlat organlarining 45 514 ta qonunga zid hujjatlariga protest kiritilganligi, 8 284 ta jinoyat ishi qoʻzgʻatilganligi, tekshirishlar va dastlabki tergov davomida 2 trln. soʻm zarar undirilganligi haqida toʻxtalib oʻtdi.
Shuningdek, N.Sharipov soʻzini davom ettirib, oʻtgan yili Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Birlashgan millatlar tashkilotining Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasi tomonidan tashkil etilgan Korrupsiya qarshi kurashuvchi huquqni muhofaza qiluvchi organlarning global operativ tarmogʻiga (Global Network) qoʻshilganligini bildirib oʻtdi. Bundan tashqari, Oʻzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining korrupsiyaga oid jinoyatlar bilan bogʻliq moddalar va ularda belgilangan jazo hamda sanksiyalar haqida maʼlumot berdi.
Seminar davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javoblar olishdi hamda seminar tashkilotchilari va Bosh prokuratura xodimlariga o‘z minnatdorchiliklarini bildirib qo‘yishdi.

В Агентстве госактивов прошел семинар на тему «Коррупция и ее последствия»
21 мая текущего года в целях формирования понимания внутренних структур антикоррупционного контроля, раннего выявления и предотвращения коррупционных случаев, устранения их причин и условий, предотвращения конфликта интересов, формирования нетерпимого отношения к коррупции, в Агентстве госактивов совместно с Генеральной прокуратурой организован семинар «Коррупция и ее последствия». В семинаре приняли участие центральный аппарат, территориальные управления (через Zoom) и системные организации Агентства госактивов.
Выступая на семинаре, заместитель директора Агентства госактивов М.Кадыров заявил, что борьба с коррупцией остается одной из самых актуальных проблем в современном мире, что к концу 2023 года глобальный ущерб от коррупции составил около 3 триллиона долларов США, но масштабы морального ущерба, который несет общество в результате коррупции невозможно измерить ничем.
В свою очередь, было отмечено, что в плане практической деятельности на 2024 год по направлению создания подходящих условий для реализации каждым человеком своего потенциала стратегии «Узбекистан-2030», утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан №УП-37 от февраля 21, 2024, одной из целей данной стратегии является повышение эффективности системы устранения факторов коррупции, продолжение работы по формированию нетолерантного отношения к коррупции в обществе.
Также, старший прокурор Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан Н.Шарипов дал широкое разъяснение о коррупции и ее последствий, наказаний, применяемых к виновникам коррупции, и роли этих лиц в обществе.
В 2023 году Узбекистан поднялся на 121 место в Индексе восприятия коррупции международной организации «Transparency International», и уже 7 лет добивается устойчивого роста, прокуратурой в этой сфере восстановлены права 394 951 гражданина, опротестовано 45 514 незаконных документов государственных органов, возбуждено 8 284 уголовных дел, в ходе проверок и предварительного следствия собрано 2 триллиона сумов ущерба.
Также Н.Шарипов продолжив свое выступление сообщил, что в прошлом году Генеральная прокуратура Республики Узбекистан присоединилась к Глобальной оперативной сети правоохранительных органов по борьбе с коррупцией (Global Network), созданной Управлением ООН по наркотикам и преступности. Кроме того, он предоставил информацию о статьях Уголовного кодекса Республики Узбекистан, касающихся преступлений, связанных с коррупцией, и предусмотренных в них наказаниях и санкциях.
В ходе семинара участники получили ответы на свои вопросы и выразили благодарность организаторам семинара и сотрудникам Генеральной прокуратуры.