“UzAuto TRAILER” MCHJ ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini xususiylashtirish jarayonida qatʼiy narx takliflarini qabul qilish bosqichi to‘g‘risida axborot
O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda – Davaktiv agentligi)  tomonidan joriy yil 20 avgust kuni chop etilgan e'longa muvofiq, “UzAuto TRAILER” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini raqobatga asoslangan sotuv jarayonining Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlangan.
Avval ma'lum qilganimizdek, “Mosaic Financial” kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda – Maslahatchi)  ushbu Bitim bo‘yicha Davaktiv agentligining xususiylashtirish bo‘yicha yetakchi maslahatchi sifatida jalb etilgan.
Shu bilan birga, mazkur korxonaning bozor qiymatini aniqlash uchun tanlov asosida katta to‘rtlikka (Big 4) kiruvchi “PricewaterhouseCoopers” kompaniyasi mustaqil baholovchi tashkilot sifatida jalb etilgan.
Kompaniyaning xususiylashtirish jarayonlari doirasida Maslahatchi tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investisiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 2022 yil 21 sentyabrga qadar O‘zbekiston va boshqa MDH davlatlari va Yevropa mamlakatidan 6 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) to‘g‘risidagi arizalar Maslahatchiga kelib tushgan.
Davaktiv agentligi hamda xususiylashtirish bo‘yicha maslahatchi tomonidan kelib tushgan barcha arizalar quyidagi mezonlar bo‘yicha saralanadi:
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini ta'qiqlashi mumkin bo‘lgan ma'muriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yo‘qligi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium a'zolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi, Buyuk Britaniya va AQShning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanksiyalari ro‘yxatiga kiritilmaganligi.
Maslahatchi tomonidan kelib tushgan arizalar yuqoridagi mezon talablari asosida chuqur o‘rganildi va barcha talabgorlarning yuqoridagi talablarga muvofiqligi aniqlandi.
Shunga ko‘ra, Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvofaqqiyatli o‘tgan talabgorlarga xususiylashtirish jarayonlarining kelgusi Majburiyatga ega bo‘lmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilindi hamda ularga ushbu bosqich jarayonlari to‘g‘risidagi xat (Process Letter 1) yuborildi.
Xususiylashtirish jarayoninig majburiyatga ega bo‘lmagan takliflarni qabul qilish bosqichida o‘z ishtirokini tasdiqlagan talabgorlar bilan Axborotlarni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitim (NDA) imzolanib, ularga maslahatchi tomonidan tayyorlangan Aktivni sotib olish narxi bo‘yicha indikativ majburiyatga ega bo‘lmagan takliflarni tayyorlash uchun zarur bo‘lgan axborotni o‘z ichiga olgan dastlabki ma'lumotlar to‘plami (Information Memorandum) bilan tanishish imkoniyati beradigan virtual ma'lumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati berildi.
Joriy yilning 17 oktabrga qadar, “Mosaic Financial” kompaniyasiga “UzAuto TRAILER” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini sotib olish narxi bo‘yicha 6 nafar talabgorlarning majburiyatga ega bo‘lmagan takliflari (NBO) kelib tushgan. Maslahatchi tomonidan talabgorlar takliflari savdo jarayonining ushbu bosqichida belgilangan talablarga, shu jumladan, ularning moliyaviy ko‘rsatkichlari, to‘lovga qobiliyatlilik darajasi o‘rganildi va uning tavsiyasiga asosan 5 nafar talabgorlar savdo jarayonlarining navbatdagi majburiyatga ega bo‘lgan (BO) takliflarni qabul qilish bosqichiga o‘tkazildi.
Kelgusida, mazkur talabgorlar xususiylashtirish jarayonlarining keyingi bosqichlarida ishtirok etish uchun taklif qilinadi hamda ularga keyingi bosqich jarayonlari to‘g‘risidagi “Mosaic Financial” tomonidan jarayon xati (Process Letter 2) yuboriladi. Xususiylashtirish jarayonlarida kelgusidagi o‘z ishtirokini tasdiqlagan talabgorlarga maslahatchi tomonidan tayyorlangan Kompaniyaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati bo‘yicha mustaqil tahliliy hisobotlarini (VDD) o‘z ichiga olgan virtual axborot xonasiga (VDR) kirish imkoniyati hamda “UzAuto TRAILER” MChJga tashrif buyurgan holda uning boshqaruv organi bilan uchrashish imkoniyati yaratiladi.
Shuningdek, “Mosaic Financial” kompaniyasi tomonidan “UzAuto TRAILER” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini sotib olish narxi bo‘yicha majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO) joriy yil 25 noyabr kuni soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar qabul qilinadi.
Davaktiv agentligi va “Mosaic Financial” kompaniyasi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirib majburiyatga ega bo‘lmagan takliflarini qabul qilish (NBO) bosqichida ishtirok etgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish bo‘yicha ushbu bosqichdan muvaffaqiyatli o‘tgan talabgorlar bilan kelgusidagi konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.

Информация об этапе приема обязывающих предложений (BO) процесса приватизации 100% государственной доли в уставном капитале ООО «UzAuto TRAILER»
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами Республики Узбекистан от 20 августа текущего года, начался этап выражения заинтересованности по приобретению Актива (Express of interest) конкурентного процесса продажи 100 процентной государственной доли в уставном капитале ООО «UzAuto Trailer» (далее - «Сделка»)
Как мы сообщали ранее, компания Mosaic Financial была привлечена в качестве ведущего консультанта по приватизации Агентства госактивов (далее – «Консультант») по данной сделке.
При этом, в целях определения рыночной стоимости данного пакета акций в рамках требований Единого национального стандарта оценки, по результатам открытого и прозрачного конкурса по привлечению оценочных организаций, имеющих право осуществлять оценочную деятельность на территории Республики Узбекистан, Агентством госактивов в качестве независимой оценочной организации привлечена компания Pricewaterhouse Coopers. На сегодняшний день оценочные работы проводятся независимым оценщиком в установленном порядке.
В рамках процесса приватизации ООО «UzAuto Trailer» (далее - «Компания») Консультантом проведена масштабная маркетинговая деятельность, включая рассылку инвестиционных тизеров потенциальным инвесторам. В результате, на 21 сентября 2022 года было получено 6 заявок  выражения заинтересованности (Express of Interest) от международных и местных инвесторов из Узбекистана, стран Европы и СНГ.
Все полученные заявки отобраны Агентством госактивов и Консультантом по приватизации, в соответствии со следующими критериями:
По итогам тщательного изучения заявок, поступивших Консультанту, определено их соответствие к требованиям вышеперечисленных критериев.
Соответственно, все заявители, успешно прошедшие этап выражения заинтересованности в приобретении Актива (Express of interest), были приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации по приёму необязывающих предложений (NBO), и соответственно им было направлено письмо о процессах данного этапа (Process Letter 1).
С претендентами, подтвердившими своё участие в процессе приема необязывающих предложений в процессе приватизации, было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), затем был предоставлен доступ в виртуальную комнату данных (VDR), которая позволила им ознакомиться с информационным меморандумом (Information Memorandum), подготовленным консультантом, который содержит информацию, необходимую для подготовки индикативных необязывающих предложений для покупки Актива.
До 17 октября текущего года в компанию «Mosaic Financial» поступили 6 необязывающих предложений (NBO) по цене приобретения 100% государственной доли в уставном капитале ООО «UzAuto TRAILER». Предложения претендентов изучены Консультантом на соответствие требованиям данного этапа процесса продаж, в том числе их финансовыми показателями, уровнем платежеспособности, и на основании рекомендации Консультанта 5 претендентов переведены на последующий этап приема обязывающих предложений (BO).
В последующем, данные претенденты будут приглашены для участия в следующих этапах процесса приватизации и компания «Mosaic Financial» направит им письмо о следующем этапе процесса (Process Letter 2). Претендентам, подтвердившим свое будущее участие в процессе приватизации, предоставляется возможность доступа к виртуальной  комнате данных (VDR), включающая в себя подготовленные консультантом независимые аналитические отчеты (VDD) о финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Компании, а также предоставляется возможность встречи с органом управления с непосредственным визитом в ООО «UzAuto TRAILER».
Обязывающие предложения (BO) по стоимости 100 процентной государственной доли в ООО «UzAuto TRAILER» принимаются со стороны «Mosaic Financial» до 18:00 (по ташкентскому времени) 25 ноября текущего года.
Агентство госактивов и международная компания «Mosaic Financial» выражает благодарность всем участникам, проявившим интерес посредством участия на этапе приёма необязывающих предложений (NBO), а также выражает уверенность в дальнейшем благоприятном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими данный этап приобретения Актива.