"Universal Mobile System" МЧЖни хусусийлаштириш жараёнига консультант жалб этиш бўйича халқаро танловда "KPMG" компанияси ғолиб деб топилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, аввал хабар берилганидек, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан “Universal Mobile Systems” МЧЖнинг устав капиталидаги 100 фоиз давлат улуши (кейинги ўринларда – UMS, Актив)ни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш юзасидан халқаро танлов эълон қилинган.
Мазкур халқаро танловда 10 та маҳаллий ва халқаро профессионал консалтинг компаниялари иштирок этди.
Ушбу профессионал компаниялар, телекоммуникация соҳасида M&A лойиҳаларидаги тажрибаси, малакаси, белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари ва нарх таклифи асосида сараланди.
Халқаро танлов натижаларига кўра, фаолият соҳасидаги амалга оширган юқори даражадаги M&A лойиҳалари, лойиҳа доирасида жалб қилинадиган профессионал командасининг малакаси ҳамда энг мақбул нарх таклифини билдирган KPMG халқаро консалтинг компанияси танлов ғолиби деб топилди.
Давактив агентлиги KPMG халқаро компанияси билан яқин ҳамкорликда мазкур лойиҳани рақобат тамойилларига асосланган шаффоф ва муваффақиятли бўлиши учун барча зарур чора-тадбирларни амалга оширади, жумладан телекоммуникация бозори таҳлили (Market analysis) ўтказилади, бирламчи бозор ҳолати (Market sounding) ўрганилади, Актив бўйича ҳар томонлама молия, солиқ, юридик, техник комплекс таҳлил (due diligence) қилинади ҳамда инвестицион жозибадорлигини ошириш бўйича тегишли чоралар кўрилади.
Активни баҳолаш жараёнига унинг нуфузи ва халқаро тан олиниши нуқтаи назаридан “Катта тўртлик”ка кирувчи (Big 4, KPMGдан ташқари) халқаро профессионал мустақил баҳоловчи компанияси танлов асосида жалб этилади.
Консультантнинг Активни дастлабки ўрганиш натижалари ва жараённи ташкил этиш бўйича таклифлари асосида қисқа муддатларда Активни сотиб олишга аризаларни қабул қилиш жараёни ва муддатлари эълон қилинади.
Universal Mobile Systems” МЧЖ маҳаллий телекоммуникация бозорида салмоқли ўринга эга бўлган нуфузли компания бўлиб, Mobiuzсавдо белгиси остида замонавий мобил овозли алоқа ва мобил Интернетга уланиш хизматларини тақдим этади.
Маълумот учун, 2021 йил якунлари бўйича UMS компаниясининг абонентлари сони – 6,6 миллионни, уяли алоқа хизматлари бозоридаги улуши – 20 фоиз атрофида, даромадлари – 1,1 трлн. сўмни, соф активлари ҳажми – 1,4 трлн. сўмни ва соф фойдаси – 97 млрд. сўмни ташкил этади.
Мазкур Лойиҳа Ўзбекистоннинг хусусийлаштириш тарихида давлат тасарруфидаги мобил алоқа компаниясининг рақобатга асосланган ошкора савдонинг биринчи жараёни бўлиши кутилмоқда.
Давактив агентлиги KPMG халқаро компанияси билан биргаликда хусусийлаштириш жараёнини очиқ, шаффоф, халқаро стандартларга мувофиқ ташкил этишнинг барча чораларини кўради, жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида оммага ахборот бериб борилишини таъминлайди.

Компания "KPMG" признана победителем международного тендера по привлечению консультанта для приватизации ООО "Universal Mobile System"
Согласно соответствующей программе приватизации, как сообщалось ранее, Агентством по управлению государственными активами был объявлен международный тендер на привлечение профессиональной консалтинговой компании по приватизации 100 процентной государственной доли в уставном капитале ООО "Universal Mobile System" (UMS, Актив).
В данном международном тендере приняли участие 10 местных и международных профессиональных консалтинговых компаний.
Профессиональные консалтинговые компании отобраны на основе их опыта в проектах M&A в сфере телекоммуникаций, квалификации, подхода к выполнению поставленных задач и ценового предложения.
По результатам международного тендера победителем была признана международная консалтинговая компания KPMG, имеющая успешной опыт реализации проектов M&A в данной сфере, обладающая профессиональной командой с высоким уровнем квалификации, которая будет задействована в данном проекте, а также предложившая приемлемое ценовое предложение.
Агентство госактивов совместно с международной компанией KPMG предпримут все необходимые меры для обеспечения прозрачной и успешной реализации данного проекта на основе принципов конкуренции, включая анализ рынка телекоммуникаций, зондирование рынка (Market sounding), проведение комплексное финансового, налогового, правового и технического анализа (due diligence) Актива, а также принятие соответствующих мер по повышению инвестиционной привлекательности Актива.
К процессу оценки актива будет привлечена независимая международная профессиональная оценочная компания из "Большой четверки" (кроме KPMG) с учетом их уровня репутации и международного признания.
На основании результатов первичного анализа актива и предложений консультанта по организации процесса продажи, в ближайшее время будет объявлен запрос приёма предложений и сроки для выражения заинтересованности.
ООО "Universal Mobile System" - престижная компания, занимающая значительную долю на отечественном телекоммуникационном рынке и предоставляющая современные услуги мобильной голосовой связи и мобильного Интернета под брендом "Mobiuz".
Справочно, к концу 2021 года количество клиентов UMS составило 6,6 миллиона, доля рынка мобильных услуг - около 20 процентов, выручка - 1,1 триллиона сумов, чистые активы - 1,4 триллиона сумов и чистая прибыль - 97 миллиардов сумов.
Ожидается, что данный проект станет первым процессом приватизации государственной компании мобильной связи основанный на конкурентной среде в истории приватизации Узбекистана.
Агентством совместно с международной компанией KPMG будут обеспечены все необходимые меры для организации открытого и прозрачного процесса приватизации в соответствии с международными стандартами, также будет предоставлена информация общественности о каждом этапе процесса.