"Universal Mobile System" МЧЖни хусусийлаштириш жараёнига консультант жалб этиш бўйича халқаро танловда "KPMG" компанияси ғолиб деб топилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, аввал хабар берилганидек, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан “Universal Mobile Systems” МЧЖнинг устав капиталидаги 100 фоиз давлат улуши (кейинги ўринларда – UMS, Актив)ни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш юзасидан халқаро танлов эълон қилинган.
Мазкур халқаро танловда 10 та маҳаллий ва халқаро профессионал консалтинг компаниялари иштирок этди.
Ушбу профессионал компаниялар, телекоммуникация соҳасида M&A лойиҳаларидаги тажрибаси, малакаси, белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари ва нарх таклифи асосида сараланди.
Халқаро танлов натижаларига кўра, фаолият соҳасидаги амалга оширган юқори даражадаги M&A лойиҳалари, лойиҳа доирасида жалб қилинадиган профессионал командасининг малакаси ҳамда энг мақбул нарх таклифини билдирган KPMG халқаро консалтинг компанияси танлов ғолиби деб топилди.
Давактив агентлиги KPMG халқаро компанияси билан яқин ҳамкорликда мазкур лойиҳани рақобат тамойилларига асосланган шаффоф ва муваффақиятли бўлиши учун барча зарур чора-тадбирларни амалга оширади, жумладан телекоммуникация бозори таҳлили (Market analysis) ўтказилади, бирламчи бозор ҳолати (Market sounding) ўрганилади, Актив бўйича ҳар томонлама молия, солиқ, юридик, техник комплекс таҳлил (due diligence) қилинади ҳамда инвестицион жозибадорлигини ошириш бўйича тегишли чоралар кўрилади.
Активни баҳолаш жараёнига унинг нуфузи ва халқаро тан олиниши нуқтаи назаридан “Катта тўртлик”ка кирувчи (Big 4, KPMGдан ташқари) халқаро профессионал мустақил баҳоловчи компанияси танлов асосида жалб этилади.
Консультантнинг Активни дастлабки ўрганиш натижалари ва жараённи ташкил этиш бўйича таклифлари асосида қисқа муддатларда Активни сотиб олишга аризаларни қабул қилиш жараёни ва муддатлари эълон қилинади.
Universal Mobile Systems” МЧЖ маҳаллий телекоммуникация бозорида салмоқли ўринга эга бўлган нуфузли компания бўлиб, Mobiuzсавдо белгиси остида замонавий мобил овозли алоқа ва мобил Интернетга уланиш хизматларини тақдим этади.
Маълумот учун, 2021 йил якунлари бўйича UMS компаниясининг абонентлари сони – 6,6 миллионни, уяли алоқа хизматлари бозоридаги улуши – 20 фоиз атрофида, даромадлари – 1,1 трлн. сўмни, соф активлари ҳажми – 1,4 трлн. сўмни ва соф фойдаси – 97 млрд. сўмни ташкил этади.
Мазкур Лойиҳа Ўзбекистоннинг хусусийлаштириш тарихида давлат тасарруфидаги мобил алоқа компаниясининг рақобатга асосланган ошкора савдонинг биринчи жараёни бўлиши кутилмоқда.
Давактив агентлиги KPMG халқаро компанияси билан биргаликда хусусийлаштириш жараёнини очиқ, шаффоф, халқаро стандартларга мувофиқ ташкил этишнинг барча чораларини кўради, жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида оммага ахборот бериб борилишини таъминлайди.

KPMG declared as a winner of the international tender to attract the consultant for the privatization process of Universal Mobile System LLC
In accordance with the relevant privatization programs, as previously reported, UzSAMA announced an international tender to attract a professional consulting company for the privatization of 100% of the state share in the authorized capital of "Universal Mobile Systems" LLC (UMS, Asset).
10 local and international professional consulting companies took part in this international tender.
These professional companies were selected based on their experience in telecom M&A projects, qualifications, approaches to complete the project and price proposal.
Based on the results of the international tender the international consulting company KPMG that has top level M&A projects completed in the field, qualification of the professional team to be involved in this project, as well as the best price offer declared as a winner.
In cooperation with KPMG UzSAMA will take all necessary measures to carry out this project on competitive principles providing transparency and success, including telecommunications market analysis, primary market sounding, a comprehensive financial, tax, legal, technical due diligence on the asset analysys and measures to increase investment attractiveness of the assets.
To the appraisal process of the asset international professional independent appraisal company from "Big 4" (except KPMG) will be attracted due to their level of reputation and international recognition.
Universal Mobile Systems LLC is a reputable company, which has  significant market share in the domestic telecommunications market and provides modern services of mobile voice communication and mobile Internet connection under Mobiuz brand.
Background, at the end of 2021, the number of UMS clients - 6.6 million, market share of mobile services – around 20 percent, revenue - 1.1 trillion UZS, net assets - 1.4 trillion UZS and net profit - 97 billion UZS.
This project is expected to be the first transparent competitive sale process of the state-owned mobile company in the history of Uzbekistan's privatization.
UzSAMA together with the international company KPMG takes all measures to organize the privatization process in accordance with open, transparent, of international standards and information on each stage of the process will be provided to the public.