Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda - Davaktiv agentligi) “UzAuto TRAILER” MChJ (keyingi o‘rinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini 561,1 mlrd.so‘mga “Инновационный индустриальный парк-Технопарк в сфере высоких технологий “Технополис “Химград” AJ (Tatariston, Rossiya) (keyingi o‘rinlarda - Xaridor)ga sotish bo‘yicha kelishuvga erishilganligini maʼlum qiladi.
Sotuv jarayonida "Mosaic Financial" MChJ konsalting kompaniyasi Davaktiv agentligining xususiylashtirish bo‘yicha konsultanti vazifasini bajardi, Korxonani mustaqil baholash xalqaro baholovchi kompaniya “PricewaterhouseCoopers” MChJ tomonidan amalga oshirildi.
Konsultant va Davaktiv agentligi tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng ko‘lamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investitsiya tizerlari konsultantning investorlar tarmog‘i orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada Yevropa, MDH va O‘zbekistondagi investorlardan sotib olish bo‘yicha qiziqish to‘g‘risida ta arizalari (Express of Interest) kelib tushdi.
Talabgorlar xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taʼqiqlashi mumkin bo‘lgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yo‘qligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari ro‘yxatiga kiritilmaganligi yuzasidan o‘rganilgan.
Barcha talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi bosqichiga o‘tkazilgan va talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitim (NDA) imzolanib, Majburiyatga ega bo‘lmagan takliflari (NBO)ni tayyorlash uchun Konsultant tomonidan ishlab chiqilgan tahliliy maʼlumotlar bilan tanishish imkoniyati yaratilgan.
Ushbu bosqichda 2022 yil 17 oktyabrgacha bo‘lgan muddatda  5 ta Majburiyatga ega bo‘lmagan takliflar (NBO) taqdim etildi hamda ular Konsultant tomonidan taklif qilinayotgan majburiyatga ega bo‘lmagan narx taklifini moliyalashtirish qobiliyatiga ega bo‘lganligi aniqlandi va Majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichiga taklif etildi.
Mazkur bosqichda, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etish hamda Korxona bilan tanishish imkoniyati yaratildi.
Shunga ko‘ra, kelib tushgan Majburiyatga ega bo‘lgan takliflarni belgilangan malaka mezonlariga muvofiqligi, mintaqadagi ish faoliyati, Bitimni yopish shartlari va Korxonaning baholangan qiymatidan yuqoriligi bo‘yicha eng yaxshi xarid qiymatini taqdim etgan “Инновационный индустриальный парк-Технопарк в сфере высоких технологий “Технополис “Химград” AJ xalqaro tender natijalari bo‘yicha g‘olib deb topildi.
Maʼlumot uchun: Ximgrad” texnopolis sanoat parki – Qozon shahrida joylashgan sanoat parki. Umumiy maydoni 131 gektar, bino va inshootlarning loyihalash maydoni 500 ming kvadrat metrdan oshadi. Sanoat parki rezidentlari past tonnajli kimyo, polimerlarni qayta ishlash, nanotexnologiyalar, resurslarni tejash va energiya samaradorligi, tibbiyot texnologiyalari bilan shug‘ullanuvchi kichik va o‘rta biznes subyektlari hisoblanadi.
Joriy yilning mart oyida Toshkent viloyatining Chirchiq shahrida “Chirchiq” kimyo-industrial texnoparki “Ximgrad” texnopolisi bilan hamkorlikda tashkil etilgan.
“UzAuto TRAILER” korxonasi 2012 yil 4 iyunda Samarqand viloyati Jomboy tumanida tashkil etilgan. Korxonada tirkama texnikalari va turli xil yuk avtomobillari (shassi) uchun osma texnikalarini ishlab chiqariladi. Korxonaning loyihaviy quvvati 3 000 donagacha: 2 000 dona yarim tirkama va 1 000 dona osma texnika, Iqtisodiyotning turli tarmog‘ini taʼminlash uchun keng qamrovli avtomobil texnikalarini, shu jumladan samosval kuzovi, yarim tirkamalar, konteyner tashuvchilar, tentli kuzovlar, izotermik yarim tirkamalar va furgonlar ishlab chiqarish o‘zlashtirilgan, ustav kapitali 156,3 mlrd. so‘mni tashkil etadi.

Агентство госактивов достигло соглашения о продаже государственной доли в уставном капитале ООО «UzAuto TRAILER»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее - Агентство госактивов) сообщает о достижении соглашения по реализации 100% государственной доли (далее - Сделка) за 561,1 млрд.сум в уставном капитале ООО «UzAuto TRAILER» (далее - Предприятие) с ООО «Инновационный индустриальный парк-Технопарк в сфере высоких технологий «Технополис «Химград» (Татарстан, Россия) (далее - Покупатель).
Консалтинговая компания ООО «Mosaic Financial» (далее - Консультант) выступает в качестве консультанта по приватизации Агентства по госактивам, независимая оценка 100% государственной доли проведена международной оценочной компанией ООО «PricewaterhouseCoopers».
В рамках процесса приватизации Предприятия со стороны Консультанта и Агентства госактивов проведена масштабная маркетинговая деятельность как на местном, так и на международном уровне, в том числе были разосланы инвестиционные тизеры различным иностранным инвесторам (Investor sounding) через собственную сеть инвесторов Консультанта.
В результате были получены 6 заявок (Express of Interest) от инвесторов из Европы, СНГ и Узбекистана.
Поступишие заявления были изучены на предмет отсутствия административного, арбитражного или иного судебного разбирательства, которое могло бы запретить заявителям участвовать в процессе приватизации, а также на предмет того, что они не включены в санкционный список Европейского Союза, США и крупных международных финансовых учреждения.
Все заявители были допущены на следующий этап приватизационного процесса, с заявителями было подписано Соглашение о неразглашении информации (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с аналитической информацией, разработанной Консультантом для подготовки Необязательных предложений (NBO).
На этом этапе до 17 октября 2022 года были получены 5 необязывающих предложений (NBO), было проведено изучение на предмет наличия подтверждающих документов для финансирования представленных необязывающих ценовых предложений и все заявители были приглашены на этап подачи Обязывающих предложений (BO).
На данном этапе в виртуальной комнате данных (VDR) были размещены комплексные аналитические (due diligence) отчеты по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом. При этом всем заявителям была предоставлена возможность организовать встречи с руководством предприятия и ознакомиться с деятельностью предприятия.
Таким образом, по итогам изучения полученных обязывающих предложений на предмет соответствия квалификационным требованиям, наличия опыта работы в регионе, условий закрытия Сделки и предоставления наилучшей выкупной цены, превышающей независимую оценку Предприятия, компания АО «Инновационный индустриальный парк-Технопарк в сфере высоких технологий «Технополис «Химград» была выбрана победителем международного тендера.
Для справки: Технополис «Химград» — индустриальный парк, расположенный в городе Казани. Общая площадь составляет 131 га, проектная площадь зданий и сооружений превышает 500 000 квадратных метров. Резиденты индустриального парка — малый и средний бизнес, занимающийся малотоннажной химией, переработкой полимеров, нанотехнологиями, ресурсосбережением и энергоэффективностью, медицинской техникой.
В марте текущего года в г.Чирчик Ташкентской области совместно с технополисом «Химград» создан Чирчикский химико-промышленный технопарк.
Предприятие «UzAuto TRAILER» создано 4 июня 2012 года в Жомбойском районе Самаркандской области. Предприятие производит прицепное оборудование и подвесное оборудование для различных грузовых автомобилей (шасси). Проектная мощность предприятия – до 3000 единиц: 2000 единиц полуприцепов и 1000 единиц подвесной техники, производство широкой номенклатуры автомобилей, в том числе самосвальных кузовов, полуприцепов, контейнеровозов, тентовых кузовов, изотермических полуприцепов и фургонов для снабжения различных отраслей народного хозяйства. Уставный капитал составляет 156,3 млрд.сум.