Germaniya Federal Moliya vazirligi tomonidan "Davlat aktivlarini boshqarish va xususiylashtirish bo‘yicha Germaniya tajribasi" mavzusida seminar o‘tkazildi
O‘zbekistonda bo‘lib turgan Germaniya Federal Moliya vazirligi departamenti direktori doktor Andreas Kerst boshchiligidagi delegatsiya bilan hamkorlikda Davaktiv agentligi xodimlarining institutsional salohiyatini oshirishga qaratilgan “Davlat aktivlarini boshqarish va xususiylashtirish bo‘yicha Germaniya tajribasi” mavzusidagi amaliy-seminar tashkil etildi.
Mazkur seminarda Davaktiv agentligi xodimlari, jumladan barcha hududiy boshqarmalar va tarkibiy tuzilmalar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Seminar ma'ruzachilari sifatida Germaniya Federal Moliya vazirligi departamenti direktori doktor Andreas Kerst, departament direktori o‘rinbosari doktor Frederiku Fruxt va Germaniya Xalqaro hamkorlik tashkiloti (GIZ) loyiha direktori Doktor Berthold Volberg hamda “Indecon consulting” rahbari Matias Neym ishtirok etdi.
Shu o‘rinda, doktor Andreas Kerst o‘z maruzasida Germaniya Federatsiyasining davlat aktivlarini boshqarish tamoyillari, bunda Korporativ boshqaruv Federal kodeksining asosiy maqsadlari, Federatsiyaning xususiylashtirish siyosatidagi huquqiy asoslari va uning turlari bilan tadbir ishtirokchilarini yaqindan tanishtirib o‘tdi.
Shuningdek, ma'ruzachilar Germaniya Federatsiyasida xususiylashtirish sohasida erishilgan yutuqlar va kamchiliklar, mazkur jarayonda e'tibor qaratilishi lozim va muhim bo‘lgan jihatlar, qolaversa, davlat ishtirokidagi korxonalarni bozor mexanizimiga o‘tkazish qadamlari yuzasidan tajribalari bilan bo‘lishdilar.
O‘z navbatida, ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otgan mazkur seminar savol-javobga boy o‘tdi hamda Davaktiv agentligi xodimlarining kasbiy bilimlarini oshirishda samarali xizmat qildi.

Federal Ministry of Finance of Germany held a seminar on "German experience in the management and privatisation of state assets"
In cooperation with a delegation headed by Dr. Andreas Kerst, Director of the Department of the Federal Ministry of Finance of Germany which is currently in Uzbekistan, a practical seminar on "German experience in the management and privatisation of state assets" was organised to enhance the institutional capacity of the employees of the UzSAMA.
The seminar was attended by employees of UzSAMA, including representatives of all territorial departments and subordinate structures, as well as representatives of the mass media.
The speakers of the seminar were Dr Andreas Kerst, Director of the department of the German Federal Ministry of Finance, Dr Friederike Frucht, Deputy Director of the department, Dr Berthold Volberg, project director of the German Organisation for International Cooperation (GIZ), and Mathias Nehm, head of Indecon consulting.
Dr Andreas Kerst in his report introduced the event participants with the principles of state asset management of the German Federation, including the main objectives of the Federal code of corporate governance, the legal basis of the Federation's privatisation policy and its types.
The speakers also shared their experiences on the achievements and shortcomings of privatisation in the Federal Republic of Germany, aspects that should be paid attention to and which are important in this process, as well as steps for the transition of state-owned enterprises into a market mechanism.
In turn, this seminar, which raised great interest among the participants, was full of questions and answers and effectively served to improve the professional knowledge of the employees of UzSAMA.