Germaniya Federal Moliya vazirligi tomonidan "Davlat aktivlarini boshqarish va xususiylashtirish bo‘yicha Germaniya tajribasi" mavzusida seminar o‘tkazildi
O‘zbekistonda bo‘lib turgan Germaniya Federal Moliya vazirligi departamenti direktori doktor Andreas Kerst boshchiligidagi delegatsiya bilan hamkorlikda Davaktiv agentligi xodimlarining institutsional salohiyatini oshirishga qaratilgan “Davlat aktivlarini boshqarish va xususiylashtirish bo‘yicha Germaniya tajribasi” mavzusidagi amaliy-seminar tashkil etildi.
Mazkur seminarda Davaktiv agentligi xodimlari, jumladan barcha hududiy boshqarmalar va tarkibiy tuzilmalar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Seminar ma'ruzachilari sifatida Germaniya Federal Moliya vazirligi departamenti direktori doktor Andreas Kerst, departament direktori o‘rinbosari doktor Frederiku Fruxt va Germaniya Xalqaro hamkorlik tashkiloti (GIZ) loyiha direktori Doktor Berthold Volberg hamda “Indecon consulting” rahbari Matias Neym ishtirok etdi.
Shu o‘rinda, doktor Andreas Kerst o‘z maruzasida Germaniya Federatsiyasining davlat aktivlarini boshqarish tamoyillari, bunda Korporativ boshqaruv Federal kodeksining asosiy maqsadlari, Federatsiyaning xususiylashtirish siyosatidagi huquqiy asoslari va uning turlari bilan tadbir ishtirokchilarini yaqindan tanishtirib o‘tdi.
Shuningdek, ma'ruzachilar Germaniya Federatsiyasida xususiylashtirish sohasida erishilgan yutuqlar va kamchiliklar, mazkur jarayonda e'tibor qaratilishi lozim va muhim bo‘lgan jihatlar, qolaversa, davlat ishtirokidagi korxonalarni bozor mexanizimiga o‘tkazish qadamlari yuzasidan tajribalari bilan bo‘lishdilar.
O‘z navbatida, ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otgan mazkur seminar savol-javobga boy o‘tdi hamda Davaktiv agentligi xodimlarining kasbiy bilimlarini oshirishda samarali xizmat qildi.

Федеральным министерством финансов Германии проведен семинар на тему «Опыт Германии в управлении и приватизации государственных активов»
В сотрудничестве с находящейся в Узбекистане делегацией во главе с директором департамента Федерального министерства финансов Германии доктором Андреасом Керстом, был организован практический семинар на тему «Опыт Германии в управлении и приватизации государственных активов», направленный на повышение институционального потенциала сотрудников Агентства госактивов.
В семинаре приняли участие сотрудники Агентства госактивов, в том числе представители всех территориальных управлений и подведомственных структур, а также представители средств массовой информации.
В качестве спикеров семинара выступили директор департамента Федерального министерства финансов Германии доктор Андреас Керстзаместитель директора департамента доктор Фредерик Фрухт, директор проекта Германского общества международного сотрудничества (GIZ) доктор Бертольд Вольберг а также руководитель компании «Indecon consulting» Матиас Найм.
Доктор Андреас Керст в своем докладе ознакомил участников мероприятия с принципами управления государственными активами в Германии, включая основные цели Федерального кодекса корпоративного управления, правовые основы приватизационной политики Федерации и ее виды.
Также спикеры поделились опытом о достижениях и недостатках в сфере приватизации в Германии, аспектах, на которые следует обратить внимание и которые важны в этом процессе, а также шагах по переходу предприятий с государственным участием в рыночный механизм.
В свою очередь, данный семинар, вызвавший большой интерес у участников, был насыщен вопросами и ответами и эффективно послужил повышению профессиональных знаний сотрудников Агентства госактивов.