Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan “Navoiyazot” AJni xususiylashtirish strategiyasini va uni amalga oshirish yoʻl xaritasini ishlab chiqish uchun Yetakchi konsultant (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb qilish yuzasidan xalqaro tanlov eʼloniga muvofiq quyidagilar maʼlum qilinadi.
Mazkur tanlov jarayonida 5 ta mahalliy va xalqaro professional konsalting kompaniyalardan takliflar qabul qilinib, ularning moliyaviy taklifi, sohadagi tajribasi, malakasi va belgilangan vazifalarni amalga oshirish boʻyicha yondashuvlari asosida saralandi.
Saralash natijasida, faoliyat sohasida amalga oshirgan yuqori darajadagi loyihalari, loyiha doirasida jalb qilinadigan professional jamoasining malakasi hamda eng maqbul narx taklifini bildirgan KPMG xalqaro kompaniyasi “Navoiyazot” AJni xususiylashtirish strategiyasini va uni amalga oshirish yoʻl xaritasini ishlab chiqish uchun Yetakchi konsultant sifatida tanlandi.
Yetakchi konsultant quyidagi vazifalarni amalga oshiradi:
• moliyaviy va soliq faoliyatini kompleks tahlili (due diligence)
• huquqiy faoliyatini kompleks tahlili (due diligence)
• investorlar qiziqishini birlamchi oʻrganish (soft market sounding)
• yaxlit Kompaniya, shu jumladan ehtimoliy alohida mustaqil boʻlinmalarni va/yoki ishlab chiqarish zanjirlarni va/yoki infratuzilma va xizmatlarini sotib olishga boʻlgan investorlarning qiziqishini oʻrganish (primary market sounding)
• xususiylashtirish strategiyasini (“Navoiyazot” AJ ustav kapitalidagi (fondidagi) “Oʻzkimyosanoat” AJ va davlat ulushlarini xususiylashtirish) va uni amalga oshirish yoʻl xaritasini ishlab chiqish.
• kreditlar bo‘yicha asosiy qarz, foizlar va soliqlarni davlat byudjetiga to‘lashni ta’minlash maqsadida aktivlar rentabelligini oshirish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish bo'yicha tahlillar.
Davaktiv agentligi KPMG xalqaro kompaniyasi bilan birgalikda jarayonni ochiq, shaffof va raqobat tamoyillariga asoslangan savdo mexanizmlariga muvofiq tashkil etishning barcha choralarini koʻradi hamda jarayonning har bir bosqichi toʻgʻrisida ommaga axborot berib borilishini taʼminlaydi.

Назначен ведущий консультант по разработке стратегии приватизации АО «Навоиазот»
Согласно соответствующим программам приватизации, а также объявлением Агентства по управлению государственными активами по привлечению Ведущего консультанта (далее – «Консультант») по разработке стратегии приватизации и дорожной карты по ее реализации АО «Навоиазот», сообщается следующее.
Соответственно, в результате процесса отбора, международная консалтинговая компания KPMG, представившая высочайший уровень проектов в данной сфере деятельности, квалификацию задействованной в проекте профессиональной команды и наиболее приемлемое ценовое предложение, была назначена в качестве Ведущего консультанта по разработке стратегии приватизации и дорожной карты по ее реализации АО «Навоиазот».
Ведущий консультант выполняет следующие задачи:
• финансовый и налоговый комплексный анализ (due diligence)
• юридический комплексный анализ (due diligence)
• предварительное исследование интереса инвесторов (soft market sounding)
• исследование интереса инвесторов (primary market sounding) для Компании в целом, а также для возможных отдельных разукрупненных подразделений и/или производственных цепочек и/или инфраструктуры и услуг;
• разработка стратегии приватизации (приватизация государственной доли и долей АО "Узкимесаноат" в уставном капитале АО "Навоиазот") и дорожной карты по её реализации;
• создание анализов предпосылок для потенциального увеличения доходности активов, чтобы обеспечить выплаты основной суммы долга по кредитам, процентов и налогов в государственный бюджет.
Агентство госактивов совместно с международной компанией KPMG примет все необходимые меры для организации процесса в соответствии с открытыми, прозрачными и конкурентными торговыми механизмами, а также обеспечит предоставление информации общественности о каждом этапе процесса.
Напомним, согласно объявлению от 30 апреля текущего года, в рамках разработки стратегии приватизации АО «Навоиазот», привлекается Международная финансовая корпорация (МФК) в качестве стратегического консультанта.