“Халқ IPO”сини ташкиллаштириш жараёнлари тўғрисида ахборот
Аввал маълум қилинганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “битта акция – битта лот” тамойили асосида “Халқ IPO”сини ташкиллаштириш бўйича “KPMG” халқаро компанияси Стратегик консультант сифатида жалб қилинган.
Стратегик консультант билан ҳамкорликда “Халқ IPO”си орқали акциялари сотилиши белгиланган корхоналарни тайёрлаш бўйича аниқ мезонлар ва амалга ошириладиган чора-тадбирлар режаси, жумладан “Халқ IPO”сининг мазмун моҳиятини кенг оммага етказишда тарғибот-ташвиқот ишларини амалга ошириш учун PR-консалтинг компанияси ҳамда инвестицион воситачи хизматларини кўрсатиш учун андеррайтер компанияларини жалб қилиш бўйича техник топшириқлар ишлаб чиқилиб, Давактив агентлигининг расмий веб-саҳифаси ва ижтимоий тармоқларида:
• жорий йил 23 июнь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, кенг қамровли тарғибот-ташвиқот ишларини ташкиллаштириш бўйича етакчи PR-консалтинг компаниясини жалб қилиш юзасидан ўтказилган танлов натижасида, “Mosaic Financial” ва “Lightman PR” компаниялари консорциуми жалб қилинган;
• жорий йил 29 июнь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, андеррайтер компанияларини жалб қилиш юзасидан ўтказилган танлов натижасида, 6 та инвестицион воситачи компаниялари (“Freedom Finance” компанияси, “Dalal Standard”, “Winvestment Consult” ва “KRESTON” консорциуми, “Kapital-Depozit”, “Satori IB Group” ва “Satori Capital” консорциуми, “Alkes Research”, “Bluestone Financial Group Inc” ва “Капиталбанк” АТБ консорциуми, “Abrau Capital” ва “Premier Capital Sweden” консорциуми ҳамда “Portfolio Investments”, “Ўзмиллийбанк” АЖ ва “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ консорциуми) салоҳиятли андеррайтерлар рўйхати (“Ғолиблар рўйхати”)га киритилиб, улар билан бош келишув имзоланган. Бунда, Стратегик консультант билан келишган ҳолда “Ғолиблар рўйхати”га киритилган андеррайтерлардан бир ёки бир нечтасини “Халқ IPO”си ўтказиладиган муайян давлат иштирокидаги корхоналарга алоҳида шартномалар орқали бириктирилади.
Эндиликда, жалб қилинган PR-консалтинг компанияси билан бирга:
• оптимал маркетинг стратегияси, жумладан тегишли маркетинг инструментлари ва услублари юзасидан ҳамда маркетинг материалларини (флаерлар, буклетлар, баннерлар, меморандумлар, фото-видео роликлар ва бошқалар) тайёрланади;
• “Халқ IPO”сининг мазмун моҳиятини кенг оммага етказиш учун республикамизнинг барча ҳудудларида обуна кампаниялари (“Roadshow”) ўтказилади;
• “Халқ IPO”си асосида савдога чиқариладиган корхоналарнинг молиявий, иқтисодий ва хўжалик фаолияти бўйича таҳлилий маълумотлари тайёрланиб, ушбу корхоналар раҳбарлари ва жалб қилинган маслаҳатчилар томонидан аҳолига тақдим қилинади.
Жалб қилинган салоҳиятли андеррайтерлар томонидан:
• амалдаги қонун ҳужжатларига мувофиқ, акциялар муомаласи ва “Халқ IPO”сини ташкиллаштириш учун зарур ҳужжатлар тайёрланади;
• “Халқ IPO”си асосида савдога чиқариладиган корхоналарнинг Бизнес-режаси/стратегияси ва инвестицион жозибадорлик тарихи (equity story) ишлаб чиқилади;
• букраннернинг стандарт хизматлари, шу жумладан жойлаштирилган қимматли қоғозларни сотиб олиш учун салоҳиятли инвесторларнинг аризаларини қабул қилиш, талабномаларнинг жамланган реестрини юритиш ва акцияларнинг “Халқ IPO”сини ташкил этиш амалга оширилади.
“Халқ IPO”сини муваффақиятли ташкиллаштиришда Давактив агентлиги томонидан жалб қилинган профессионал ташкилотлар билан ҳамкорликда қуйидаги тадбирлар амалга оширилиши режалаштирилган:
• “E-auksion” платформасида “Халқ IPO”си орқали хусусийлаштириладиган акцияларни сотиб олиш бўйича харидорлардан аризаларни 24/7 режимда онлайн қабул қилиш имкониятини яратиш;
• тижорат банклари билан инвестицион воситачи сифатида ҳамкорлик қилиш ҳамда уларнинг мобил иловалари орқали “Халқ IPO”сида онлайн иштирок этиш шароитларини яратиш, жумладан, “E-auksion” платформаси билан интеграция қилиш;
• электрон онлайн тўлов тизимларининг мобил иловалари орқали “Халқ IPO”сида онлайн иштирок этиш имкониятини яратиш;
• "Ўзбекистон почтаси" АЖнинг ҳудудий (вилоят ва туман) филиаллари (почтамтлар, почта алоқаси боғламалари ҳамда алоқа бўлимлари) инфратузилмасидан “Халқ IPO”сида иштирок этиш учун аҳолидан аризаларни қабул қилиш бўйича ҳамкорликни йўлга қўйиш.
Эслатиб  ўтилади, “битта акция – битта лот” тамойили асосидаги “Халқ IPO”сида иштирок этиш учун аҳолининг барча қатламларига кенг имконият яратиш мақсадида, фуқаролар ўртасида оммалашишга улгурган ва фойдаланувчиларга қулай бўлган “E-auksion” платформасининг жорий имкониятларидан фойдаланилади ҳамда жараёнга қизиқиш билдирган Ўзбекистон Республикасининг барча резидентлари (жисмоний ва юридик шахслар)нинг аризалари мазкур платформа орқали қабул қилинади. Бунда, платформа орқали 24/7 онлайн режимида :
• талабгорларни идентифиқация қилиш (ЭРИ, One ID ва Mobile-ID);
• профессионал брокерни танлаб, улар билан шартнома тузиш;
• депо ҳисоб рақам (акция/облигация учун ҳисоб рақам) очиш;
• сотиб олиш бўйича аризаларни онлайн қабул қилиш имкониятлари яратилади.
Акция сотиб олишда талабгорлар ҳуқуқлари платформадаги Эскроу тизими орқали кафолатланади. Тўловлар ва ҳисоб-китоблар инсон омилисиз платформанинг биллинг тизими орқали амалга оширилади.
Давактив агентлиги томонидан режалаштирилган тегишли тадбирлар амалга оширилгандан сўнг, очиқлик ва шаффофлик тамойилларига асосланган ҳолда келгуси жараёнлар юзасидан кенг жамоатчиликка қўшимча ахборот бериб борилиши таъминланади.

Информация о процессах организации "Народного IPO"
Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации международная компания «KPMG» привлекалась в качестве Стратегического консультанта по организации «Народного IPO» по принципу «одна акция - один лот».
Совместно со Стратегическим консультантом разработаны точные критерии и план мероприятий по подготовке предприятий к реализации их акций посредством «Народного IPO», включая разработку технических заданий по привлечению PR-консалтинговой компании для проведения рекламных мероприятий по донесению до широкой общественности сути «Народного IPO» и компаний-андеррайтеров для оказания услуг инвестиционного посредничества. Для этого, на официальном сайте и в социальных сетях Агентства госактивов опубликованы:
• согласно объявлению, опубликованному 23 июня текущего года, по результатам конкурсного отбора по привлечению ведущей PR-консалтинговой компании для организации комплексных информационно-разъяснительных мероприятий был привлечен консорциум компаний «Mosaic Financial» и «Lightman PR»;
• согласно объявлению, опубликованному 29 июня текущего года, по результатам конкурсного отбора по привлечению компаний-андеррайтеров, 6 инвестиционных посредников (компания “Freedom Finance”, консорциум “Dalal Standard”, “Winvestment Consult” и “KRESTON”, консорциум “Kapital-Depozit”, “Satori IB Group” и “Satori Capital”, консорциум “Alkes Research”, “Bluestone Financial Group Inc” и АКБ “Капиталбанк”, консорциум “Abrau Capital” и “Premier Capital Sweden”, консорциум “Portfolio Investments”, АО “Узмиллийбанк” и АКБ «Узпромстройбанк») были включены в список потенциальных андеррайтеров («Список победителей»), с которыми было подписано генеральное соглашение. При этом, по согласованию со Стратегическим консультантом один или несколько андеррайтеров, включенных в «Список победителей», будут прикреплены к отделным компаниям, участвующим в «Народном IPO», посредством отдельных договоров;
Далее совместно с привлеченной PR-консалтинговой компанией будет осуществляться:
• подготовка оптимальной маркетинговой стратегии, включая соответствующие маркетинговые инструменты и методы, а также маркетинговые материалы (листовки, буклеты, баннеры, меморандумы, фото-видео ролики и т.д.);
• проведение во всех регионах нашей республики подписных акции («Roadshow») для донесения до широкой общественности сути «Народного IPO»;
• подготовка аналитической информации о финансово-экономической и хозяйственной деятельности предприятий, выставляемых на продажу по итогам «Народного IPO».
Со стороны привлеченных потенциальных андеррайтеров будет осуществляться:
• подготовка необходимых документов для торговли акциями и организации «Народного IPO», в соответствии с действующими правовыми документами;
• разработка бизнес-плана/стратегии и истории инвестиционной привлекательности (equity story) предприятий, выставляемых на продажу на основе «Народного IPO»;
• прием заявок от потенциальных инвесторов на стандартные услуги букраннера, включая на приобретение размещаемых ценных бумаг, ведение сводного реестра заявок и организация «Народного IPO» акций.
Для успешной организации «Народного IPO», планируется проведение следующих мероприятий в сотрудничестве с профессиональными организациями, привлеченными Агентством госактивов:
• создание возможности приема заявок от покупателей на платформе «E-auksion» в режиме онлайн 24/7 на покупку приватизируемых акций посредством «Народного IPO»;
• сотрудничество с коммерческими банками в качестве инвестиционного посредника и создание условий для онлайн-участия в «Народном IPO» через их мобильные приложения, включая интеграцию с платформой «E-auksion»;
• создание возможности онлайн-участия в «Народном IPO» через мобильные приложения электронных онлайн-платежных систем;
• налаживание взаимодействия по приему заявлений граждан на участие в «Народном IPO» посредством инфраструктуры территориальных (областных и районных) филиалов (почтовых отделений, почтовой связи и отделений связи) АО «Узбекистон почтаси».
Напоминаем, что в целях создания возможности участия для всех слоев населения в «Народном IPO» по принципу «одна акция – один лот» будет использоваться текущие возможности платформы «E-auksion», который успел стать популярным среди граждан и удобен для пользователей, и через данную платформу будут приниматься заявки всех заинтересованных в процессе жителей Республики Узбекистан (физических и юридических лиц). При этом, через платформу в режиме онлайн 24/7:
• идентификация заявителей (ERI, One ID и Mobile-ID);
• выбор профессионального брокера и заключение с ним договора;
• открытие депозитного счета (счет для акций/облигаций);
• создание возможности для приема заявок на покупку онлайн.
Права заявителей при покупке акций гарантируются через систему Escrow на платформе. Платежи и расчеты осуществляются через биллинговую систему платформы без человеческого фактора.
После реализации соответствующих мероприятий, запланированных Агентством госактивов, основываясь на принципы открытости и прозрачности, широкой общественности будет предоставлена дополнительная информация о будущих процессах.