“Халқ IPO”сини ташкиллаштириш жараёнлари тўғрисида ахборот
Аввал маълум қилинганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “битта акция – битта лот” тамойили асосида “Халқ IPO”сини ташкиллаштириш бўйича “KPMG” халқаро компанияси Стратегик консультант сифатида жалб қилинган.
Стратегик консультант билан ҳамкорликда “Халқ IPO”си орқали акциялари сотилиши белгиланган корхоналарни тайёрлаш бўйича аниқ мезонлар ва амалга ошириладиган чора-тадбирлар режаси, жумладан “Халқ IPO”сининг мазмун моҳиятини кенг оммага етказишда тарғибот-ташвиқот ишларини амалга ошириш учун PR-консалтинг компанияси ҳамда инвестицион воситачи хизматларини кўрсатиш учун андеррайтер компанияларини жалб қилиш бўйича техник топшириқлар ишлаб чиқилиб, Давактив агентлигининг расмий веб-саҳифаси ва ижтимоий тармоқларида:
• жорий йил 23 июнь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, кенг қамровли тарғибот-ташвиқот ишларини ташкиллаштириш бўйича етакчи PR-консалтинг компаниясини жалб қилиш юзасидан ўтказилган танлов натижасида, “Mosaic Financial” ва “Lightman PR” компаниялари консорциуми жалб қилинган;
• жорий йил 29 июнь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, андеррайтер компанияларини жалб қилиш юзасидан ўтказилган танлов натижасида, 6 та инвестицион воситачи компаниялари (“Freedom Finance” компанияси, “Dalal Standard”, “Winvestment Consult” ва “KRESTON” консорциуми, “Kapital-Depozit”, “Satori IB Group” ва “Satori Capital” консорциуми, “Alkes Research”, “Bluestone Financial Group Inc” ва “Капиталбанк” АТБ консорциуми, “Abrau Capital” ва “Premier Capital Sweden” консорциуми ҳамда “Portfolio Investments”, “Ўзмиллийбанк” АЖ ва “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ консорциуми) салоҳиятли андеррайтерлар рўйхати (“Ғолиблар рўйхати”)га киритилиб, улар билан бош келишув имзоланган. Бунда, Стратегик консультант билан келишган ҳолда “Ғолиблар рўйхати”га киритилган андеррайтерлардан бир ёки бир нечтасини “Халқ IPO”си ўтказиладиган муайян давлат иштирокидаги корхоналарга алоҳида шартномалар орқали бириктирилади.
Эндиликда, жалб қилинган PR-консалтинг компанияси билан бирга:
• оптимал маркетинг стратегияси, жумладан тегишли маркетинг инструментлари ва услублари юзасидан ҳамда маркетинг материалларини (флаерлар, буклетлар, баннерлар, меморандумлар, фото-видео роликлар ва бошқалар) тайёрланади;
• “Халқ IPO”сининг мазмун моҳиятини кенг оммага етказиш учун республикамизнинг барча ҳудудларида обуна кампаниялари (“Roadshow”) ўтказилади;
• “Халқ IPO”си асосида савдога чиқариладиган корхоналарнинг молиявий, иқтисодий ва хўжалик фаолияти бўйича таҳлилий маълумотлари тайёрланиб, ушбу корхоналар раҳбарлари ва жалб қилинган маслаҳатчилар томонидан аҳолига тақдим қилинади.
Жалб қилинган салоҳиятли андеррайтерлар томонидан:
• амалдаги қонун ҳужжатларига мувофиқ, акциялар муомаласи ва “Халқ IPO”сини ташкиллаштириш учун зарур ҳужжатлар тайёрланади;
• “Халқ IPO”си асосида савдога чиқариладиган корхоналарнинг Бизнес-режаси/стратегияси ва инвестицион жозибадорлик тарихи (equity story) ишлаб чиқилади;
• букраннернинг стандарт хизматлари, шу жумладан жойлаштирилган қимматли қоғозларни сотиб олиш учун салоҳиятли инвесторларнинг аризаларини қабул қилиш, талабномаларнинг жамланган реестрини юритиш ва акцияларнинг “Халқ IPO”сини ташкил этиш амалга оширилади.
“Халқ IPO”сини муваффақиятли ташкиллаштиришда Давактив агентлиги томонидан жалб қилинган профессионал ташкилотлар билан ҳамкорликда қуйидаги тадбирлар амалга оширилиши режалаштирилган:
• “E-auksion” платформасида “Халқ IPO”си орқали хусусийлаштириладиган акцияларни сотиб олиш бўйича харидорлардан аризаларни 24/7 режимда онлайн қабул қилиш имкониятини яратиш;
• тижорат банклари билан инвестицион воситачи сифатида ҳамкорлик қилиш ҳамда уларнинг мобил иловалари орқали “Халқ IPO”сида онлайн иштирок этиш шароитларини яратиш, жумладан, “E-auksion” платформаси билан интеграция қилиш;
• электрон онлайн тўлов тизимларининг мобил иловалари орқали “Халқ IPO”сида онлайн иштирок этиш имкониятини яратиш;
• "Ўзбекистон почтаси" АЖнинг ҳудудий (вилоят ва туман) филиаллари (почтамтлар, почта алоқаси боғламалари ҳамда алоқа бўлимлари) инфратузилмасидан “Халқ IPO”сида иштирок этиш учун аҳолидан аризаларни қабул қилиш бўйича ҳамкорликни йўлга қўйиш.
Эслатиб  ўтилади, “битта акция – битта лот” тамойили асосидаги “Халқ IPO”сида иштирок этиш учун аҳолининг барча қатламларига кенг имконият яратиш мақсадида, фуқаролар ўртасида оммалашишга улгурган ва фойдаланувчиларга қулай бўлган “E-auksion” платформасининг жорий имкониятларидан фойдаланилади ҳамда жараёнга қизиқиш билдирган Ўзбекистон Республикасининг барча резидентлари (жисмоний ва юридик шахслар)нинг аризалари мазкур платформа орқали қабул қилинади. Бунда, платформа орқали 24/7 онлайн режимида :
• талабгорларни идентифиқация қилиш (ЭРИ, One ID ва Mobile-ID);
• профессионал брокерни танлаб, улар билан шартнома тузиш;
• депо ҳисоб рақам (акция/облигация учун ҳисоб рақам) очиш;
• сотиб олиш бўйича аризаларни онлайн қабул қилиш имкониятлари яратилади.
Акция сотиб олишда талабгорлар ҳуқуқлари платформадаги Эскроу тизими орқали кафолатланади. Тўловлар ва ҳисоб-китоблар инсон омилисиз платформанинг биллинг тизими орқали амалга оширилади.
Давактив агентлиги томонидан режалаштирилган тегишли тадбирлар амалга оширилгандан сўнг, очиқлик ва шаффофлик тамойилларига асосланган ҳолда келгуси жараёнлар юзасидан кенг жамоатчиликка қўшимча ахборот бериб борилиши таъминланади.

Information on the processes of organising "National IPO"
As previously reported, according to the relevant privatization programs, the international company "KPMG" was attracted as a Strategic Consultant for the organization of "National IPO" on the principle of "one share - one lot".
In cooperation with the Strategic Consultant, the detailed criteria and action plan for the preparation of enterprises for the sale of their shares through the "National IPO" were developed, including the development of technical terms to attract a PR-consulting company to conduct marketing activities to convey to the broad public the essence of the "National IPO" and companies-underwriters to provide investment intermediation services. For this purpose, on the official website and social networks of the State Assets Management Agency published:
• according to the announcement published on June 23 of this year, a consortium of Mosaic Financial and Lightman PR was attracted as a result of a competitive selection process to attract a leading PR consulting company to organize complex information and educational activities;
• according to the announcement published on June 29 of the current year, as a result of a competitive selection process to attract underwriting companies, 6 investment intermediaries (Freedom Finance, consortium of Dalal Standard, Winvestment Consult and KRESTON, consortium of Kapital-Depozit, Satori IB Group and Satori Capital, consortium Alkes Research, Bluestone Financial Group Inc and JSCB Kapitalbank, consortium Abrau Capital and Premier Capital Sweden, consortium Portfolio Investments, JSC Uzmilliybank and JSCB Uzpromstroibank) were included in the list of potential underwriters (the "Winners List"), with whom the Master Agreement was signed. At the same time, upon agreement with the Strategic Consultant, one or more underwriters included in the "Winners List" will be attached to the individual companies participating in the "National IPO" through separate agreements.
Further, in cooperation with the attracted PR-consulting company, the following will be carried out:
• preparation of an optimal marketing strategy, including appropriate marketing tools and methods, as well as marketing materials (leaflets, booklets, banners, memoranda, photo-video clips, etc.);
• conducting subscription campaigns ("Roadshow") in all regions of our country to convey the essence of the "National IPO" to the broader public;
• preparation of analytical information on financial, economic and business activities of the enterprises offered for sale according to the "National IPO".
Attracted potential underwriters will be involved in:
• preparation of necessary documents for trading in shares and organization of the "National IPO", in accordance with the current legislation;
• development of a business plan/strategy and equity story of the companies to be offered for sale on the basis of the "National IPO";
• accepting applications from potential investors for standard bookrunner services, including the purchase of securities to be offered, maintaining a consolidated register of applications and organizing the "National IPO" of shares.
For the successful organization of the "National IPO", it is planned to conduct the following activities in cooperation with professional organizations attracted by the State Assets Management Agency:
• creating the possibility of accepting applications on the "E-auksion" platform online 24/7 for the purchase of shares to be privatized through the "National IPO";
• cooperation with commercial banks as an investment intermediary and creation of conditions for online participation in the "National IPO" through their mobile applications, including integration with the "E-auksion" platform;
• creating the possibility of online participation in the "National IPO" through mobile applications of electronic online payment systems;
• establishment of interaction on acceptance of applications for participation in the "National IPO" through the infrastructure of territorial ( regional and district) branches (post offices and communication offices) of JSC "Uzbekistan Pochtasi".
As a reminder, in order to create an opportunity for all segments of the population to participate in the "National IPO" on the principle of "one share - one lot", it will be used existing capabilities of the platform "E-auksion", which has succeeded to become popular among the population and convenient for users, and through this platform will be accepted applications of all residents of the Republic of Uzbekistan (individuals and legal entities) interested in the process. At the same time, through the platform online 24/7:
• identification of applicants (ERI, One ID and Mobile-ID);
• selecting a professional broker and concluding an agreement with him;
• opening a deposit account (account for shares/bonds);
• creation of a facility for accepting purchase applications online.
Applicants' rights to purchase shares are guaranteed through the Escrow system on the platform. Payments and settlements are made through the platform's billing system without human factor.
After the implementation of relevant activities planned by the State Assets Management Agency, based on the principles of openness and transparency, additional information on further processes will be provided to the broader public.